Ocenění pro historická sídla - Historickým městem roku 2015 je Příbor

Ocenění pro historická sídla - Historickým městem roku 2015 je Příbor

Tisk

sidla200Historickým městem roku 2015 je město Příbor, rodiště Sigmunda Freuda. Vyhlášení výsledků soutěže, kterou pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, se uskutečnilo 19. dubna ve Španělském sále Pražského hradu.

 

Titul historické město roku je součástí Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Vítěznému městu Příbor náleží odměna milion korun. Ceny ministryně pro místní rozvoj za vynikající realizaci Programu regenerace a zároveň 100 tisíc korun získala města Jičín a Litoměřice. Ocenění časopisu Moderní obec obdrželo město Brtnice. Město Příbor prakticky dokončilo regeneraci centra městské památkové rezervace. To zahrnuje obnovu domů, historické zástavby, piaristické koleje a revitalizaci zahrad, infrastrukturu a úpravu  náměstí a ulic. Město pokračuje postupnou rekonstrukcí ulic ochranného pásma městské památkové rezervace, řady domů či rozšířením sítí cyklostezek, uvádí se v hodnotící zprávě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

sidla

 

Příbor motivuje vlastníky kulturních památek podporou ze svého rozpočtu. Město se vyznačuje bohatým kulturním životem a spoluprací s venkovem a sousedními státy, dodává hodnotící zpráva.

Slavnostní akt předávání cen se uskutečnil u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel svolávaného ministrem kultury a ministryní pro místní rozvoj, předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a prezidentem Českého národního komitétu ICOMOS ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky.

sidla6

 

Krajští vítězové soutěže                                                                                                                                   Boskovice, Brtnice, Frýdlant, Jičín,Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Letohrad, Litoměřice, Luhačovice, Městská část Praha 1, Příbor a Šternberk.

ilustrační foto město Příbor, www.historickasidla.cz 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Osvětim očima tamního fotografa

osvetim 200Memoárů přeživších z koncentračních táborů je poměrně mnoho. Můžeme být vděční, že měli vůli se o svůj děsivý zážitek podělit a podat svědectví. Většina (auto)biografií je o vězních, kteří byli přiděleni na těžkou práci, obvykle i mimo tábor. Ale...

Z archivu...


Literatura

Nepřehlédněte Nejlepší knihu o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

fake news 200Téměř souběžně s prezidentskou volbou vydalo nakladatelství CPress velmi důležitou knihu s názvem Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Se čtenáři si autoři pohráli už v tomto názvu, ale jinak jim předložili kvalitní a ...

Divadlo

Proč bychom se netěšili na Smetanovu Prodanku v podání MdB

Proc bychom se netesili na Smetanu200V lednu roku 1881 bylo založeno Družstvo českého národního divadla v Brně, jehož cílem bylo „starati se o pořádání důstojných her divadelních a opatřiti fond ku zřízení českého divadla n...

Film

Český film Magician je natočen. Začala postprodukce

Magician 200Nový film režiséra Davida Stejskala MAGICIAN v česko-marocké koprodukci vstupuje do druhého stádia příprav. Štáb má za sebou náročné, ale krásné natáčení v Maroku. Nyní pracuje hudební producent David Vostrý na hudebních podkladech a originálních...