Bečov nad Teplou : Národní památkový ústav přes léto nezahálí
Banner

Bečov nad Teplou : Národní památkový ústav přes léto nezahálí

becov nad teplouArchitekti, přemýšlejme! V červnu tohoto roku byla uvedena neveřejná architektonická soutěž Národního památkového ústavu v Praze.  Úkolem soutěžících je do 10. září 2012 odevzdat soutěžní návrhy na koncepční a celkové řešení záchrany, obnovy a využití dosud nepřístupné části areálu středověkého horního hradu Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou, který se nalézá v Karlovarském kraji.

Jak nám vysvětlila generální ředitelka NPÚ, ing. arch. Naďa Goryczková, je tato soutěž jako alternativa, vycházející ze zákona o veřejných zakázkách § 102, ideálním nástrojem k naplnění výjimečných ambicí tohoto projektu, který byl již v roce 2010 oceněn cenou Evropské unie/Europa Nostra. Kastelán Státního hradu a zámku Bečov, Mgr. Tomáš Wizovský, považuje projekt za nalezení způsobu specifické prezentace historických hodnot hradu laické i odborné veřejnosti. „Památka tak bude moci svým návštěvníkům nabídnout, vedle současné expozice věnované relikviáři sv. Maura, památky nevyčíslitelné hodnoty i prostor pro edukativní prohlídky a prohlídkový okruh okolo stavebně nejstarší části areálu,“ upřesnil kastelán budoucnost národní kulturní památky.

V současnosti můžeme navštívit asi třetinu z rozsáhlého komplexu, mimo který se nachází mimořádně autentický středověký hrad, který čeští i zahraniční odborníci velmi oceňují.  Areál Bečova se tedy stane postupně koncepčním a metodickým pracovištěm, kde se budou vzdělávat všechny věkové skupiny, zejména studenti pedagogických fakult.

becov nad teplou

Výherce soutěže musí být specialista na restaurování, který nabídne a přijde s nejlepší realizací, tj. zachová v rámci rekonstrukce největší autenticitu středověkého hradu Bečova, nesmí nic poškodit, ani zničit a musí počítat s tím, že zámek bude nadále přístupný (10 měsíců) veřejnosti.  

A co bude stát rekonstrukce stát?

Do roku 2015 je plánováno, po rekonstrukci prostor středověkého horního hradu včetně jeho okolí, jejich zpřístupnění. MK ČR vyčlenilo na rekonstrukci hradu Bečov 90 milionů Kč.

becov nad teplou klausova

Co dosud víme o Relikviáři sv. Maura?

Dosud dochovaný středověký hrad patřící pánům z Oseka na počátku 14. století, upravený renesanční palác Pluhovských a barokní zámek Questenberků z 18. století – to vše tvoří unikátní architektonický celek. V roce 1985 byl pod podlahou hradní kaple objeven domečkový,  tumbový relikviář sv. Maura -  románská zlatnická památka z počátku 13. století, který po náročné restaurátorské práci je samostatně umístěn v prostorách zámku.

becov nad teplou original


Relikviář byl vyroben v dnešní Belgii na zakázku benediktýnského kláštera, který získal relikvie sv. Jana Křtitele a sv. Maura z katedrály v Remeši. Po Velké francouzské revoluci byl klášter zrušen a relikviář skončil v zákristii spřáteleného farního kostela mezi starým nábytkem. V roce 1838 jej vykoupil majitel bečovského panství Alfréd de Beaurfort-Spontin a nechal jej opravit. V roce 1888 byl relikviář vystaven na výstavě v Bruselu. V roce 1889 jej Beaufortové přemístili na svůj zámek v Bečově nad Teplou. Po roce 1945, v návaznosti na tzv. Benešovy dekrety, byli z důvodu kolaborace s Němci Beaufortové nuceni opustit republiku, ale relikviář uschovali do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení  Panny Marie, a to na 40 let.

V roce1984 vyjednával Danny Douglas, obchodník z USA, o odkoupení blíže neurčené historické památky, ukryté na území České republiky. Čeští kriminalisté se to  samozřejmě dozvěděli a prohledali bečovský areál,  a už druhý den byl relikviář objeven v zásypu hradní kaple. Stát jej zapůjčil Umělecko-průmyslovému muzeu v Praze. V roce 1991 začaly restaurátorské práce a trvaly jedenáct let.

becov nad teplou truhla

Uvnitř relikviáře se nalézají kosterní ostatky čtyř světců, konkrétně sv. Maura, Sv. Apolináře, sv. Timoteje a sv. Jana Křtitele. Dekoraci relikviáře tvoří soubor 12 reliéfů, 14 sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.

Relikviář je umístěn v trezorové místnosti a je pečlivě střežen bezpečnostní agenturou Trade FIDES pomocí poplachové zabezpečovací signalizace. Současně se monitorují parametry prostředí místnosti – teplota a vlhkost, data se zpracovávají a překročení předem nastavených hodnot je signalizováno. Elektrická požární signalizace a nejmodernější kamerový systém samozřejmě nechybí.

NPÚ a památky v jeho správě

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ jich je sedm zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO: „zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu a Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

becov nad teplou truhla

NPÚ otevřel 11. července 2012 v pražské ulici Na Perštýně nové pražské Infocentrum, kde si můžeme zakoupit pohlednice, odborné publikace, periodika, či originální suvenýry z hradů a zámků. Získáme zde také aktuální informace z památek ve správě NPÚ a možnost  orientovat se mezi stovkami kulturních akcí na státních hradech, zámcích i informace o jejich provozu.   

Vyhlášení soutěže: www.uverejnovani.cz
Informace o soutěži: www.npu.cz
                                    www.cka.cz
NPÚ,Valdštejnské nám. 3
118  01 Praha 1 - Malá Strana
P. O. Box 84
Tel: 257 010 207
Tisková mluvčí: Mgr. Zdeňka Kalová DiS
mobil 724  511 225
 
Státní hrad Bečov nad Teplou - národní kulturní památka
Tel.: 353 999 394
Návštěvní doba 2012:
Srpen: út-ne 10 – 18 hod.
Září: út-ne 10-17 hod.
Říjen: so,ne, svátky 10 -17 hod.
Poslední prohlídka začíná hodinu před ukončením návštěvní doby objektu
Délka prohlídky: každý okruh 45 min.
                            3. okruh 105 min.
Prohlídka je s průvodcem (okruh s relikviářem sv. Maura- max. 25 lidí)
Pro skupiny nad 15 osob se u obou okruhů doporučuje rezervace prohlídky předem na  tel. 353 999 394

Cizojazyčný výklad (anglicky, německy, rusky, francouzsky, španělsky, polsky)
 nebo texty (německy, anglicky, rusky, francouzsky, italsky, holandsky)
Texty v českém jazyce jsou k dispozici pro sluchově postižené
Pro nevidomé je k dispozici haptický model relikviáře zhotovený v měřítku 1:1 s odlitky 14 sošek a 12 reliéfů

Kulturní akce 2012 na Bečově nad Teplou

8. – 16. září  
EHD – Dny evropského kulturního dědictví

3. listopadu
Lampionový průvod

Mobil: 606 659 637
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.zamek-becov.cz


Ilustrační foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Klasnová: „Spojilo se nespojitelné, proto vznikly problémy.“

klasnova katerinaSloučením Národního divadla a Státní opery Praha došlo, podle slov členky sněmovního podvýboru pro kulturu Kateřiny Klasnové (VV), pouze k technickému spojení dvou operních domů. J...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Moje hvězda měsíce

Stendhal 200Rozhodnout, kterou osobnost si zvolit jako hvězdu minulosti v měsíci lednu, není jednoduché. Hned prvního ledna se narodil baron Pierre Fredi de Coubertin, zakladateli novodobých olympijských her by bylo 150 let...

Z archivu...


Literatura

Zvířecí encyklopedie tak trochu jinak

 

podivuhodna enc perexNedávno představilo nakladatelství Host novinku ze světa dětské naučné literatury - Podivuhodnou encyklopedii zvířat švýcarské výtvarnice Adrienne Barmanové. Najdeme v ní přes šest set živočichů rozdělených do čty...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Dětská hra 2 je plná veselého zabíjení

detska hra2 plakat 200Film Dětská hra 2 (1990) je horor ze staré školy. Upřímný malý chlapec si chce hrát a užívat života, když najednou se mu do cesty připlete panenka očarovaná kouzly Voodoo. Něco podobného se může stát každému ...