Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

Tisk

 

vyroba rucniho papiruMyslíte si, že používat papír je dnes, v éře elektronických médií, pouhý přežitek vhodný jenom do muzea? Opak je pravdou. Stále zůstává naším věrným společníkem. Málokdo tuší, že se bez něho neobejdeme už téměř 2000 let.

Na dvoře čínského císaře Cho Ti žije kolem roku 105 n. l. úředník, ministr orby, eunuch Cchaj Lun (†114 n. l.). Právě on se stane vynálezcem listu, bez kterého si nemůžeme svůj život představit. Rozdrtí konopí, bambus, odřezky hedvábí, hadry i rybářské sítě. Vzniklou směs pak jednoduše povaří na kaši, kterou rozmíchá ve vodě. Nabere ji na vytvořený rámeček a nechá vysušit. Vzorky prvního papíru hrdě přinese panovníkovi. Ten je z materiálu, na který se dá krásně psát, velice nadšený. Cchaj Lun za odměnu získává šlechtický titul i velké bohatství. Přesto ho čeká tragický konec. Stává se obětí palácových intrik a kvůli tomu raději zvolí sebevraždu vypitím číše jedu.

vyroba rucniho papiru

Bílý arch nad zlato

Číňané považují výrobu papíru dlouhou dobu za státní tajemství a mlčí o něm. Dál do světa proto začíná pronikat až mnohem později. Někdy začátkem 7. století n. l. se o něm dozvídají Japonci a Korejci, v roce 751 n. l. zase zajmou Arabové několik čínských výrobců papírů. Jejich tajemství je konečně prozrazeno a dál se rozšiřuje v Bagdádu a Samarkandu. I do Evropy první listy papíru přinášejí právě arabští učenci.   

Papírenské tradici se dobře daří i v Čechách, ovšem až v pozdním středověku. Nejstarším důkazem o použití papíru u nás je městská kniha Starého města pražského psaná od roku 1310. První papírna v Čechách začíná pracovat na Zbraslavi v roce 1499. Papír, a tím pádem i knihy, jsou ale tehdy těžko dostupné, a tedy i drahé. Jako dnes platí přísloví sůl nad zlato, tenkrát platilo arch papíru nad zlato.

 

vyroba rucniho papiru workshop

Udělejte si z papíru sochu

Nyní sice přibyla moderní technika, ale zakládní princip výroby papíru se od Cchal Lunových časů nijak nezměnil. Stále se na síto nalije kaše z vláken, která se usazují, a přebytečná voda se odsaje.

Ruční výrobu papíru si ostatně můžete vyzkoušet sami na vlastní kůži. Rozmixujte v kuchyňském mixéru kousíčky papíru nebo přírodních materiálů na vodní kaši. Zhotovení rámu s jemným sítem pro vás také jistě nebude nic příliš náročného. Síto pak jednoduše ponoříte do kádě s vytvořenou kaší – papírovinou. Hotový arch se potom sejme na takzvaný plstěnec, látku, která z něho odsaje přebytečnou vodu. Pokud nemáte odvahu pustit se do tvorby sami a raději byste začátky zvládli pod dozorem zkušeného odborníka, příležitost dostanete v Dílně ručního papíru v Litoměřicích www.rucnipapir.com. Na zdejších kreativních seminářích překvapivě zjistíte, co všechno se dá z papíru vytvořit. Fantazii se meze nekladou a tak může z husté kaše vzniknout dokonce i prostorový objekt, například socha.

 

Zdroj foto: Dílna ručního papíru Litoměřice a rucnipapir.com
.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Součková svému okolí říká: „Já nelžu, jen spisovatelsky fabuluju.“ A taky: „Cokoli řeknete, můžete najít v mých knihách.“

zuzana souckova 200Zuzana Součková je česká spisovatelka, která žije se svým manželem a pejskem v západočeském Stříbře. Těsně před padesátkou se rozhodla začít běhat a psát. Od té doby inspiruje své okolí i čtenáře. Říká o sobě: „V den, kdy jsem pochop...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zavzpomínejte na devadesátá léta v báječné publikaci

devadesatkyDevadesátá léta dvacátého století byla pro obyvatele Československa a následně České republiky hodně specifické období. Po pádu komunismu se najednou mohlo volně cestovat kamkoli, na trhu bylo rázem dostupné snad všechno možné zboží a v kinech b...

Z archivu...


Literatura

Globální dějiny a postliberální společnost.

globalni dejiny perexKniha profesora Ivo T. Budila (*1965) by mohla být považov...

Divadlo

Láska ke třem pomerančům: komedie plná vitamínů

laska ke trem pomerancumDivadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede zcela novou kouzelnou pohádku plnou vitamínů na Malé scéně ABC. Hru podle nového překladu scénáře Carla Gozziho zrežír...

Film

Začne další ročník FEBIOFESTU

FebiofestUž po šestadvacáté si diváci v Praze (a následně v dalších čtrnácti městech naší republiky) mohou vychutnat olbřímí přehlídku filmů nazvanou FEBIOFEST, spíše jen z prestižních důvodů opatřenou soutěží prvotin, aby se mohla honosněji zvát festivalem....