Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

 

vyroba rucniho papiruMyslíte si, že používat papír je dnes, v éře elektronických médií, pouhý přežitek vhodný jenom do muzea? Opak je pravdou. Stále zůstává naším věrným společníkem. Málokdo tuší, že se bez něho neobejdeme už téměř 2000 let.

Na dvoře čínského císaře Cho Ti žije kolem roku 105 n. l. úředník, ministr orby, eunuch Cchaj Lun (†114 n. l.). Právě on se stane vynálezcem listu, bez kterého si nemůžeme svůj život představit. Rozdrtí konopí, bambus, odřezky hedvábí, hadry i rybářské sítě. Vzniklou směs pak jednoduše povaří na kaši, kterou rozmíchá ve vodě. Nabere ji na vytvořený rámeček a nechá vysušit. Vzorky prvního papíru hrdě přinese panovníkovi. Ten je z materiálu, na který se dá krásně psát, velice nadšený. Cchaj Lun za odměnu získává šlechtický titul i velké bohatství. Přesto ho čeká tragický konec. Stává se obětí palácových intrik a kvůli tomu raději zvolí sebevraždu vypitím číše jedu.

vyroba rucniho papiru

Bílý arch nad zlato

Číňané považují výrobu papíru dlouhou dobu za státní tajemství a mlčí o něm. Dál do světa proto začíná pronikat až mnohem později. Někdy začátkem 7. století n. l. se o něm dozvídají Japonci a Korejci, v roce 751 n. l. zase zajmou Arabové několik čínských výrobců papírů. Jejich tajemství je konečně prozrazeno a dál se rozšiřuje v Bagdádu a Samarkandu. I do Evropy první listy papíru přinášejí právě arabští učenci.   

Papírenské tradici se dobře daří i v Čechách, ovšem až v pozdním středověku. Nejstarším důkazem o použití papíru u nás je městská kniha Starého města pražského psaná od roku 1310. První papírna v Čechách začíná pracovat na Zbraslavi v roce 1499. Papír, a tím pádem i knihy, jsou ale tehdy těžko dostupné, a tedy i drahé. Jako dnes platí přísloví sůl nad zlato, tenkrát platilo arch papíru nad zlato.

 

vyroba rucniho papiru workshop

Udělejte si z papíru sochu

Nyní sice přibyla moderní technika, ale zakládní princip výroby papíru se od Cchal Lunových časů nijak nezměnil. Stále se na síto nalije kaše z vláken, která se usazují, a přebytečná voda se odsaje.

Ruční výrobu papíru si ostatně můžete vyzkoušet sami na vlastní kůži. Rozmixujte v kuchyňském mixéru kousíčky papíru nebo přírodních materiálů na vodní kaši. Zhotovení rámu s jemným sítem pro vás také jistě nebude nic příliš náročného. Síto pak jednoduše ponoříte do kádě s vytvořenou kaší – papírovinou. Hotový arch se potom sejme na takzvaný plstěnec, látku, která z něho odsaje přebytečnou vodu. Pokud nemáte odvahu pustit se do tvorby sami a raději byste začátky zvládli pod dozorem zkušeného odborníka, příležitost dostanete v Dílně ručního papíru v Litoměřicích www.rucnipapir.com. Na zdejších kreativních seminářích překvapivě zjistíte, co všechno se dá z papíru vytvořit. Fantazii se meze nekladou a tak může z husté kaše vzniknout dokonce i prostorový objekt, například socha.

 

Zdroj foto: Dílna ručního papíru Litoměřice a rucnipapir.com
.


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Chtěla bych být takovou babičkou!

Valerie Zawadska 200Audioknihu BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu MUŽ JMÉNEM OVE, načetla Valerie Zawadská. Hravé, jímavé a humorné vyprávění líčí neobyčejný vztah babičky a vnučky, ale také uka...

Hledat

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: Dny evropského dědictví památky známé i objevované

edh 200Dny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

...

Z archivu...


Literatura

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

Letadla nepřekvapila ani neohromila

200filmNejnovější film ze společnosti Pixar vypráví tentokrát příběh spíše ze vzduchu než ze silnice. Na rozdíl od Aut se v Letadlech neobjevuje žádný známý dabér ani režisér.

...