Kostým – stálice dámských šatníků

Kostým – stálice dámských šatníků

kostym 50 letaVeletrh STYL připravil ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu modelů kostýmů z období 30. – 90. let 20. století. Výstava „Kostým – stálice dámských šatníků“ z fondů exkluzivní textilní sbírky Muzea města Brna na Špilberku prezentuje průřezové modely typické pro jednotlivá období minulého století, které se staly stálicemi oděvní tvorby. S historií vývoje kostýmu nás seznámí kurátorka výstavy PhDr. Ludmila Růženecká:

 

„Kostým je zdánlivě jednoduché oblečení sestávající z kabátku a sukně. I když je odvozeno původně z obleku mužského, v počátcích spíše zdůrazňovalo ženskou linii. Je vynálezem anglickým. Na kontinent se dostalo v polovině 80. let 19. století pod názvem tailor made. Kabátky se šily zcela na způsob pánského saka jednořadového nebo dvouřadového a dvouřadové se někdy lemovaly hedvábnou tresou okolo všech okrajů. Sukně byly úzké a krátké. Šily se z anglických vzorovaných látek nebo jednobarevného marenga  a byly buďto celé z jedné látky, anebo byl žaket jiný než sukně. Hodily se spíš ke všedním pochůzkám ve dne anebo na cesty. Slavný Chanel kostým se osvědčil jako nesmrtelný, přežívá všechny módy a všechny délky sukní. Jeho tajemství spočívá za prvé ve skvěle lehkém tvídovém materiálu, v němž se cítíte dobře, a za druhé v perfektním zpracování, které zaručuje spolehlivost za všech životních situací.

Po druhé světové válce byla situace na poli módy nelehká. Krejčovské salony nadále pracovaly, ale jejich publicita utichla. S příchodem nového politického režimu vznikaly vedle nich i nové instituce, které se zabývaly šitím konfekčního oblečení. První zmínky o exkluzivních zakázkových krejčovstvích, nástupcích bývalých salonů, se objevily již ve druhé polovině 50. let 20. století a posléze se jejich činnost rozšiřovala v důsledku otevírání se společnosti směrem k Západní Evropě.

kostym 50 leta

Mezi oděvní skvosty textilní muzejní sbírky na Špilberku z období poslední třetiny 20. století patří několik elegantních kostýmů z vlněných látek z dílen odborných řemeslně fundovaných pracovišť, které vzdávaly hold přírodním materiálům, prostotě a kráse tkanin. Inspirovaly se lidovou tvorbou našich předků.“

PhDr. Ludmila Růženecká – kurátorka výstavy    

Vystudovala Vědu o výtvarném umění a etnografii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity (dříve UJEP) v Brně. Pracuje sedmým rokem v Muzeu města Brna jako kurátorka textilu a věnuje se prezentaci sbírkového oděvního materiálu a módních doplňků na samostatných i souborných muzejních výstavách, a také jejich popularizaci v odborných článcích a publikacích.  

kostym 50 leta

Kostým – stálice dámských šatníků
19. – 21. 8. 2012, sekce LINGERIE, pavilon P, veletrh STYL, výstaviště Brno
Pořadatel: Veletrhy Brno a.s., Muzeum města Brna

Zdroj foto: BVV


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky

marokanky (2)Dostala se mi do rukou kouzelná knížečka Jaromíra Šlosara, která se jmenuje Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky. Možná ještě máte v paměti,...


Literatura

Vášeň ku knihe alebo príbeh emancipácie žien

zeny200Ako napovedá názov knihy, pôjde o vášeň, o silné emócie a zmenu sociálneho postavenia. To všetko má za následok kniha. Dnes vymierajúci predmet, do ktorého musíme mládež nútiť, v 18. storočí kľúč k pokroku a vzdelanosti.

...

Divadlo

Rákosníček Divadla Scéna pobaví

Rakosnicek200Asi v polovině odpoledne tříkrálového se v blízkosti Divadla Scéna ve Zlíně zvýšil výskyt těšících se dětí a jejich rodičů, kteří mířili na zlínskou premiéru pohádky Rákosníček a jeho rybník. Těch dětí a jejic...

Film

Zombák, zombice ... Zombieland

altZombieland (2009) je předělávkou známých filmů, kde nemrtví požírají živé a jejich infekce se šíří všude možně. Na rozdíl od svých předchůdců však není děj filmu tak jednotvárný a předvídatelný, jak by se mohlo zdát. Mezi chodícími vraždami totiž je...