Tkaní - pozapomenuté řemeslo

Tkaní - pozapomenuté řemeslo

Tisk

Tkaní je jednou z nejstarších technik výroby látek. Změnu oproti minulosti představuje především rychlost zpracování materiálu. Tento posun v rychlosti se však netýká techniky samotné. Na dnešních stavech se většinou využívá jednoduchá plátnová vazba, látky se odlišují hlavně barvením a potiskem -  především u průmyslově vyráběných látek. Pokud bychom si chtěli prohlédnout složitější tkaniny, musíme se, stejně jako kdysi, podívat pod ruce řemeslníkům, kteří se zabývají tkaním na klasických stavech.

 

K nejstarším historickým nálezům patří, spíš než zbytky látek, pozůstatky jednoduchých tkalcovských stavů - např. osnovní závaží. Přes svoji “malou trvanlivost” byly nalezeny zbytky vlněné tkaniny, pocházející již ze 7 stol. př. n l. (Turecko, Peru).

K častým nálezům patří různá vyobrazení práce tkalců i primitivních tkalcovských stavů. (Egypt - 4400 let př. n l.) V Egyptě se také dochovaly zbytky tkanin, především z královských hrobek.

Významné nálezy pocházejí z Číny - v ledu zde byl nalezen koberec pocházející z 5. stol. př. n l. Na území Mexika a Peru se dochovaly především kresby. Stavy, které jsou na nich vyobrazeny, se však v některých indiánských vesnicích používají dodnes.  

alt

Tkalcovské stavy prošly vývojem od těch nejprimitivnějších po současné supermoderní. Jedno však zůstává stále stejné, a to je princip provlékání a křížení osnovních nití s útkovými v určitém pořadí.

Kvalita a využití tkaných látek se v minulosti, stejně jako dnes, lišily zpracovávaným materiálem. S druhem materiálu se mění vzhled konečného výrobku. V rukodělné práci se převážně používají přírodní suroviny, jako je vlna, bavlna, len, konopí a hedvábí. Využití najdou však také materiály netradiční, především zlaté a stříbrné nitě, které byly vetkávány do drahých látek i v minulosti.

Tkalcovský stav pro občasné domácí použití je náročný na prostor, a ani jeho cena není zanedbatelná.  Přesto si můžeme techniku tkaní vyzkoušet na jednodušších pomůckách. Tkát se dá třeba na obyčejném kartonu, na destičkách, hřebenovém stávku, na rámu nebo na stolním stavu. U všech těchto pomůcek je jejich velikostí omezena také velikost výrobku.

alt

Tip na zajímavé video:
http://www.fler.cz/magazin/muj-kreativni-svet-svetlana-hejnova-786

Zdroj foto: ehow.com
Zdroj info: I. PROŠKOVÁ, Tkaní na rámu, Grada 2010
J. SKARLANTOVÁ, H. VECHOVÁ, Textilní výtvarné techniky, Fraus, 2005


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Must have všech fanoušků Harryho Pottera

S příběhy o Harrym Potterovi vyrostly už dvě generace čtenářů a troufám si říct, že ho “může” i spousta lidí, co jinak moc nečte. Všichni známe kouzelný svět J. K. Rowlingové už skoro nazpaměť a stal se nedílnou součástí našeho kulturního bohatství, stejně jako Červená Karkulka a Popelka. Může tedy ještě něčím překvapit? Co nabízí speciální sběratelská edice?

Příběhy z koutů Šumavy

Šumava si našla místo v srdci nejen místních, ale i mnoha lidí, kteří se sem vracejí a hledají inspiraci a odpočinek v krajině, co v sobě nese nesčetně příběhů. Někdy smutných, někdy veselých a někdy nadpřirozených. Lucie Oudová je místní rodačka a spisovatelka. Vydala již tři knihy, které vás na svých stránkách zanesou právě sem. Přečtěte si rozhovor o tom, co ji inspiruje, jak a proč díla vznikala a zda se máme na co těšit i do budoucna.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Michal Singer: „Šílení vůbec nejsou umělci a další jim podobní. Praštění jsou přece – ti všichni ostatní….“

singer michal 200Na slovíčko jsme tentokrát pozvaii umělce Michala Singera, o jehož poslední výstavě s názvem Argonautika se v poslední době hodně mluvilo. Jak ho tento epos oslovil a jak dílo vznikalo, si můžete přeč...

Deset let psychedelického šílenství slaví Madhouse Express

Na počátku byl inzerát, po kterém se dala dohromady parta rock’n’rollových nadšenců. Z okrajového žánru si to přes stovky koncertů nasměrovali do vyprodaného planetária, na Colours of Ostrava i do zahraničí. Jedna z nejzajímavějších klubových kapel současné scény vaří hustou psychedelickou mlhu už rovných deset let. Dekádu na scéně oslaví svým dosud největším koncertem 30. listopadu v pražské Arše+.

Čtěte také...

Velikonoční vajíčka jak je neznáte. Zajímavosti z historie zdobení vajec

velikonoční stromek Velikonoční svátky se opět blíží a k přípravám patří i tradiční barvení vajíček. Malování a zdobení velikonočních vajíček nijak nesouvisí přímo s křesťanskými tradicemi. Již v pradávné době se...

Z archivu...


Divadlo

RockOpera natočila klip k Tróje bájné. Jeviště divadla se změnilo na filmové studio

troja bajna 200RockOpera Praha představuje videoklip ke skladbě Trója bájná z rockové opery Trója. Objeví se v něm Eva Urbanová v roli bohyně Artemidy, Pavla Forest jako věštkyně Kassandra a herečka Jenn Kirk, která má symbolizovat Tróju. „Rozhodli jsme...

Film

Pečlivě dávkovaná smrt
ImageVálečné drama ze současného divokého východu vypráví přímočarý akční příběh o tom, jak speciální francouzské komando zachraňuje odvážnou novinářku Elsu ze spárů teroristických únosců. Překvapivě snadná záchrana z vězení s...