V letech 2011–2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 11 vyřazených historických vagonů. Jeden z plošinových vagonů dlouhodobě zapůjčily České dráhy, a. s., a kovářský vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana. Legiovlak se tak stal skutečně československým. V letech 2014 a 2015 shlédlo Legiovlak na 115 000 návštěvníků. V současné době již jezdí po naší vlasti Legiovlak čítající 12 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových.
Legionářské muzeum na kolejích – Legiovlak – bude po celý srpen přístupný v areálu budoucího Železničního muzea Národního technického muzea – bývalého lokomotivního depa na Masarykově nádraží. Do Prahy se tak vrací po roce stráveném na cestách s dvanácti zrekonstruovanými vozy, představujícími život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma.
Expozice Legiovlaku, přístupného od 2. do 30. srpna 2016, se stane první delší výstavou v prostorách budoucího Železničního muzea Národního technického muzea, plánovaného do areálu bývalého železničního depa, které svému účelu sloužilo od roku 1845 celých 155 let.
Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá krátce i na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá z dvanácti zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920.
Kdo se na Legiovlak přijde podívat, může třeba zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka vlaku dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí.
Expozice Legiovlaku bude přístupná zdarma ve všedních dnech od úterý do pátku od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. V pondělí je zavřeno. Pro zájemce jsou připravené komentované prohlídky s průvodcem; začínají každý den ve 13:00 hodin a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.
Bývalá výtopna Masarykova nádraží v Praze bude devatenáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Legiovlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Vlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. Legií. Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci.
www.legiovlak.cz, www.ntm.cz
< Předchozí | Další > |
---|