Poslední etapa oprav Klementina už v příštím roce

Poslední etapa oprav Klementina už v příštím roce

Tisk

Klementinum200Národní knihovna příští rok zahájí poslední etapu několikaletých oprav areálu Klementina, v němž sídlí. Rozsáhlý barokní komplex se opravuje od roku 2010 a budují se také depozitáře.

 

Původně se plánovaly ještě tři samostatné etapy oprav, ty se ale sloučí do jedné. Celkové náklady na opravu někdejší jezuitské koleje a dostavby depozitáře dosáhnou necelé dvě miliardy korun. Končící druhá etapa oprav se týká zejména nejstarší části Klementina.

Oprava Klementina měla původně skončit v roce 2016; podle současných plánů to ale bude až v roce 2018. Projekty pro rekonstrukci se měnily, protože vznikaly ještě v době, kdy se počítalo s novou stavbou pro knihovnu.

Klemenitnum4

 

Historie Klementina                                                                                                                            

Klementinum za sebou skrývá dlouhou a bohatou historii a dodnes je důstojným stánkem kultury a vědění.

Rozsáhlý areál Klementina byl založen jezuity v roce 1556. Zpočátku členové řádu sídlili v bývalém dominikánském klášteře; roku 1653 začali areál rozšiřovat. Přestavba trvala přes 170 let.  V Klementinu tak lze vypozorovat nejrůznější stavební slohy. Se svou rozlohou více než 2 hektary je Klementinum jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. Na stavbě se podíleli významní architekti, např. Carlo Laguno, František Maxmilián Kaňka nebo Kilián Ignác Dienstbierová.

Od počátků svého působení jezuité v areálu provozovali školu, v roce 1622 povýšenou na univerzitu. Kromě tříd a prostor pro řádovou komunitu se v Klementinu nacházela nejen knihovna, ale také tiskárna, lékárna, divadlo a chrámové stavby.

Klementinum3

 

Roku 1654 byla klementinská univerzita spojena s Karlovou, jezuitům byla předána i její knihovní sbírka. Z nově vzniklé Karlovo-Ferdinandovy Univerzity v Klementinu sídlily filozofická a teologická fakulta. Jezuité museli Klementinum po zrušení řádu v roce 1773 opustit, univerzita zde však přetrvala. Po rozdělení univerzity na českou a německou část v roce 1882 zůstává jen část česká. V roce 1930 se filozofická fakulta univerzity stěhuje do nové budovy a Klementinum se stává sídlem Národní knihovny.
 

V současné době lze v rámci prohlídky areálu Klementina navštívit Barokní knihovní sál, Mediánovou síň a Astronomickou věž.

zdroj: Národní knihovna Praha, www.nkp.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor inspirovaný knihou: Naším cílem je obnovit ideologický spor. To je demokracie!

Petr Drulak 200Podle profesora Petra Druláka, jednoho ze čtyř editorů knihy Budoucnost levice bez liberalismu, kterou letos vydala Masarykova demokratická akademie, sice jdete k volbám, ale je celkem jedno, koho budete volit. „Rozhodnou nějací soukromí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kostým – stálice dámských šatníků

kostym 50 letaVeletrh STYL připravil ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu modelů kostýmů z období 30. – 90. let 20. století. Výstava „Kostým – stálice dámských šatníků“ z fondů exkluzivní textilní sbírky Muz...

Z archivu...


Literatura

Kohout je sám mezi ženami, ale bere to humorem

sam mezi zenami 200Sám mezi ženami – Kohout je název knihy Aleše Vogela, která vyšla v nakladatelství CPress a rozhodně vám rozkmitá bránici.

 

...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Zombák, zombice ... Zombieland

altZombieland (2009) je předělávkou známých filmů, kde nemrtví požírají živé a jejich infekce se šíří všude možně. Na rozdíl od svých předchůdců však není děj filmu tak jednotvárný a předvídatelný, jak by se mohlo zdát. Mezi chodícími vraždami totiž je...