Cihla – tradiční stavební materiál pohledem památkové péče

Cihla – tradiční stavební materiál pohledem památkové péče

Tisk

Cihla 200Hlína a výrobky z ní provázejí člověka odnepaměti. Hlína byla jedním z nejdostupnějších výrobních i výtvarných materiálů; stála na samém prahu vzniku kultury a záhy i umění. V oblasti památkové péče hlína a z ní zhotovená díla minulosti zaujímají významné postavení. S hlínou jsou spjaty nejstarší dochované památky a také rané vědomé snahy tato díla chránit a uchovávat pro další pokolení.

 

Cihla a hlína je dalším z ročních odborných památkových témat NPÚ vztahujících se k tradičním stavebním materiálům a jejich využití, k nimž se pracoviště NPÚ připojí přednáškami, výstavami, workshopy, či komentovanými prohlídkami a dalšími aktivitami. Záměrem je prezentovat činnost NPÚ, propagovat památková témata a jejich společenskou prospěšnost a upozornit na to, že pracovníci NPÚ jsou připraveni předávat aktuální odborné poznatky a konzultovat s vlastníky a dalšími zájemci vše, co se týká údržby a zachování historických staveb a konstrukcí z hlíny nebo cihel. Téma bude prezentováno i formou putovní výstavy a shrnuto v populárně naučné příručce. 

    Cihla1   

Témata odborných setkání:                                                                                                                                              

Nepálená hlína a možnosti jejího stavebního využití                                                                

Hliněná architektura                                                                                                                       

Pálená cihla a možnosti jejího stavebního využití                                                                           

Cihlová architektura                                                                                                                             

Cihly a jejich výroba, cihelny    

 Cihla2                                                                                           

Informační centrum NPÚ, Na Pernštýně 12, Praha 1 připravilo na toto téma cyklus odborných přednášek pro veřejnost:

11. května: Technologie rukodělné cihlářské výroby

6. června: Režné cihlové zdivo                                                                                                             

5. (případně 6. září): Za příběhem zámku. Komentovaná prohlídka státního zámku Litomyšl

14. září: Centrum stavitelského dědictví v Plasích                                                                             

3.–29. září: Katedrála sv. Mikuláše, jak ji neznáte. Výstava k 750. výročí založení města České Budějovice; některé exponáty věnovány tématu cihly.

9. listopadu: Stará historie cihelných konstrukcí z pohledu památkové péče                                            

Říjen až prosinec: Cyklus přednášek s doprovodnou výstavou v Ostravě (Slezská cihlová gotika; Cihla v architektuře opavských klášterů; Cihla v průmyslové architektuře)

Cihla3

www.npu.cz

ilustrační foto: autor    


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kromě Óčka, který mám většinou doma puštěný jako kulisu, si nic moc nepouštim,“ přiznává Petr Hrdlička

skwor peta hrdlickaSkupina Škwor dala českému rockovému světu především cover písně Shut  Sraž nás na kolena, ale od té doby už urazila velký kus cesty. Poslední album Drsný kraj je toho důkazem. Zpěvák a...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ústecké muzeum advent oslaví tradičními trhy

Trhy 200Nejkrásnější svátky roku jsou tady už za pár týdnů, a tak je načase začít s nákupem vánočních dárků. Ručně vyráběné pozornosti pro své blízké seženete tuto sobotu 29. listopadu například v Muzeu města Ústí nad Labem.

Z archivu...


Literatura

„Když to tam je, tak to tam nemusíte hledat“

kdoule 200V nakladatelství Bookmedia vyšla závěrečná část zábavné trilogie o jedné obyčejné holce, která nechtěla žít obyčejný život. Po titulech Suchý hadr na dně mořském, a Když to tam není, tak to tam nehledej je tady Kdoule.

Divadlo

RockOpera natočila klip k Tróje bájné. Jeviště divadla se změnilo na filmové studio

troja bajna 200RockOpera Praha představuje videoklip ke skladbě Trója bájná z rockové opery Trója. Objeví se v něm Eva Urbanová v roli bohyně Artemidy, Pavla Forest jako věštkyně Kassandra a herečka Jenn Kirk, která má symbolizovat Tróju. „Rozhodli jsme...

Film

Herec Juraj Kukura měl nejen talent, ale i štěstí na příležitosti a režiséry

juraj kukura 200Jedním z nejpracovitějších a nejšarmantnějších slovenských herců, který netočil jen na Slovensku nebo v Česku, ale od poloviny 80. let minulého století prakticky po celém světě, je zcela určitě Juraj Kukura. V Česku ho zpočátku prosla...