Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

Tisk

pluto200Díky zlínskému filmovému festivalu a jeho sekci Noční horizonty se na plátna zlínských kin dostanou snímky, které se běžně do české distribuce nedostávají. Divácký vkus v kombinaci s rentabilitou provozu kin jsou neúprosnými kritérii, jež bohužel mnohokrát zabouchnou dveře zajímavým snímkům, nebo méně věhlasným národním kinematografiím. Český divák ta prakticky nemá možnost poznat „exotické“ národní kinematografie, jíž tak jihokorejská bezesporu je. Právě až z jižní části Korejského poloostrova na zlínské filmové plátno docestoval film Pluto.

O tom, že národy Dálného východu jsou orientovány na výkon a úspěch, není pochyb. Tato honba za dosažením prvního místa je evidentní už na střední škole. Talentová třída pro deset nejlepších studentů pomyslnou první příčku představuje. O udržení v ní se svádí lítý boj, mnohdy překračující z obrazné roviny do roviny reálné. Na střední školu nastupuje nováček June, student, který kromě studijních předpokladů a touhy uspět nic jiného nemá. Velmi záhy zjišťuje, že kromě studijních předpokladů, je jednou z možných vstupenek do elitní třídy tučné konto rodičů, díky němuž si lze zaplatit doučování. Junova zatvrzelost, s níž se snaží zbavit nálepky outsidera a otloukánka, plus hackerské sklony spolužačky mu pomohou se dostat do talentové třídy a posléze i do tajného spolku elitářů. Spolku, který si nejen pomocí poznámkovým sešitům s vypracovanými otázkami testů pomáhá k lepším studijním výsledkům, ale i spolku, jehož členové se neštítí terorizovat, užívat násilí a dokonce zabít. Role pěšáka v násilnické mašinérii společenství nakonec Juna přetransformuje do role vraha-mstitele.

Tajná studentská společenství, jejich rituály i kostlivci ve společné skříni jsou nevyčerpatelnou studnicí námětů, úhlů pohledu a způsobů uchopení tématu. A tak se na mysl nejednomu divákovi dere otázka, proč všichni ti filmoví tvůrci jedou víceméně podle jednoho schématu a nesnaží se o originalitu. Jako vejce vejci se podobají scénáře shrnuté do několika bodů – otloukánek přichází na scénu, otloukánek bojuje s elitáři, elitáři berou otloukánka mezi sebe, otloukánek prohlédne nečistou hru elitářů, z otloukánka se stává mstitel či spíše vykonavatel spravedlnosti. I scénárista filmu Pluto jel podle této šablony. Možná se domníval, že když se pokusí diváka zmást a z původního zdánlivého padoucha udělá oběť, tak že film vyzvedl z masy podobných. Ale není tomu tak, v případě Pluta rozhodně ne. Schéma u příběhu, kdy se rozplétají složité mezilidské vztahy, navíc okořeněné vraždou a neférovým chováním, není nic nového pod sluncem. Po důkladném výlovu filmového archivního rybníka se v síti ocitne několik téměř stejných příběhů. Snad jen elitářskost založená na studijních výsledcích odlišuje od podobných filmů, kde je příslušnost ke kastě elitních založena převážně na financích či konexích.

Flashbacky a jejich prolínání s reálným časem udržují diváka ve střehu, nedovolují mu polevit v pozornosti, protože změny mezi přítomností a minulostí probíhají náhle a bez varování. Ale v podstatě kameraman nepředvedl nic výjimečného, několik záběrů dolů ze střechy do uzavřeného dvora školní budovy, snad mělo dodat filmu nějaký náboj, stejně tak jako pohled do koruny stromů. Snad snaha o poetičnost nebo pokus o umělecký přesah, ale vyzněly do ztracena a působily jako výkřik do tmy. Velmi zdařilou kulisou se stala školní budova, její strohost, odcizené prostředí, které rozhodně nepřeje přátelství a vřelým vztahům, svádí jen k pilné práci. Ta svou roli sehrála na výbornou, dokonce překonala živé herce, jejichž výkony vzbudily přinejmenším rozpaky.

pluto1

Pokud se návštěvník festivalu rozhodne zhlédnout film z destinace, která je pro něj velkou filmovou neznámou, je plný očekávání. Možná má přehnaná očekávání, možná neopodstatněně dopředu zatracuje, každopádně je však zvědavý. Nejinak tomu bylo i v mém případě a v případě filmu Pluto. A zjištění? I tam daleko na Východě dokážou natočit filmy takřka geniální, ale i filmy průměrné či podprůměrné. Pluto patří k tomu slabšímu průměru. Nějaký čas mi v hlavě zůstane, bohužel však ne pro své kvality, ale jako „ten film z Jižní Koreje“.

Název filmu/název filmu v originále: Pluto/ Myungwangsung 명왕성
Žánr: thriller
Původ: Jižní Korea
Režie: SHIN Su-won
Scénář: SHIN Su-won
Kamera: Ji Un Yun
Hudba: Jae-ah Ryu
Střih: Do-hyun Lee
Produkce: June Film, SH Film
Hrají: Lee David 이다윗
Seong Joon 성준
Kim Kkobbi 김꽃비
Jo Seong-ha 조성하
Seon Joo-ah 선주아

Stopáž: 114 min.
Česká premiéra: 30. 5. 2013
Hodnocení: 40 %

pluto2

Zdroj foto: www.hollywoodreporter.com, www.hancinema.net


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jaroslava Mačková: „Pocit bývá tím základním. Ovšem vedou k němu různé cesty.“

jarka mackova 200Jaroslava Mačková (* 1966) pochází z Černčic na Náchodsku, kde stále bydlí. Vystudovala speciální pedagogii v Hradci Králové. Básnické tvorbě se věnuje již od gymnaziálních studií v Jaroměři. Ale nejen to, psaní ji baví natolik, že do...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Luxusní obrázky z Barrandova

kniha barrandov popelka perexNa trhu jsou velké obrázkové knihy věnované filmovému studiu Barrandov, filmům, které tam vznikaly, i jejich tvůrcům.  Sepsal je Pavel Jiras. Vesměs se nazývají BARRANDOV, opatřeny doprovodným...


Literatura

Recyklujte a vytvořte si originální dekorace

Recyklace perKaždý z vás má doma něco, co už se k ničemu nehodí, ale stále je vám líto to vyhodit, protože co kdyby náhodou… Možností je spousta, ale nápadů už tolik ne. Tohle vám možná pomůže.

 

Divadlo

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta,...

Film

České a italské natáčení historického velkofilmu Il Boemo v hlavní roli s Vojtěchem Dykem je v plném proudu

Il Boemo 200Hlavní část natáčení historického velkofilmu režiséra Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století, právě probíhá mezi Českou republikou a Itálií. Ve skladatelově rod...