KOYAANISQATSI: fascinující pastva pro oči
Banner

KOYAANISQATSI: fascinující pastva pro oči

Tisk

KOYAANISQATSI 200V roce 1983 vypustil režisér Godfrey Reggio do světa Koyaanisqatsi. Pozoruhodný počin, jehož název pochází z jazyka indiánského kmene Hopi a jeden z jeho významů je „život vyvedený z rovnováhy“.

 

 

 

Tento dokumentárně-hudební počin potvrzuje staré otřepané klišé, že „obraz vydá za tisíce slov“. Delší a ještě delší záběry panenské přírody či naopak civilizace, všech jejích aspektů, a samozřejmě lidí, nepotřebují slovní komentáře. Záběry jsou dostatečně výmluvné samy o sobě. Tu popisují podmanivé kouzlo panenské přírody, tu promlouvají o něco naléhavěji, to když zobrazují výdobytky civilizace, které však představují pohromu pro přírodu. A chvílemi i zděšeně křičí, když divák sleduje „svět vyvrácený z pantů“. V každém případě ale obrazy jen informují a popisují, nečiní si pražádné nároky na vytváření závěrů, nekritizují, neobviňují, ani neoslavují dílo lidských rukou. Pouze servírují velmi vydatnou porci podnětů na hodně dlouhé zamyšlení. Jakákoli slova a komentáře by působily spíše rušivě a nadbytečně, nepřinesly by nic nového, nic, což by nebylo vyřčeno obrazem.

Pomyslný klobouk je nutné smeknout před kameramanem, Ron Fricke odvedl pořádný kus práce, a to práce zdařilé ve všech směrech. Schopnost dívat se kolem sebe, neskutečná trpělivost při natáčení přírodních dějů nebo záběrů pustých a liduprázdných končin bez známek života dělají z Koyaanisqatsi počin, který řadím mezi nejlepší ve své kategorii. Divák díky řazení záběrů nachází paralely mezi přírodními ději a procesy, které doprovázejí lidskou činnost. Zrychlené záběry tepajícího života v nočním velkoměstě jsou přeneseným zobrazením tepajícího života. Gradace prostřednictvím umělého zrychlování natočených procesů a pohybu kopírují zrychlující se tempo lidského života.

koyaanisqatsi 1

Nejenže je na co se dívat během celé doby trvání filmu, ono je celou dobu i co poslouchat. Na hudbě se vyřádil Philip Glass. Hudební doprovod dokresluje jak monumentálnost přírody, tak chladný až ledový dech civilizace, podtrhává a zdůrazňuje „cvrkot“ na přeplněných ulicích. Obraz a zvuk se podařilo vyladit do naprosté souhry, kdy viděné a slyšené vytváří harmonický celek.

Pokud lze o nějakém filmovém dílku říct, že přitáhne oči, jako kdyby byl v obrazovce nebo na plátně zabudován silný magnet, pak to o Koyaanisqatsi rozhodně tvrdit budu. Ač dílo postrádá děj, spád a narativní rovinu, nuda rozhodně nehrozí. Spíše si nejeden divák uvědomí, že největší monumenty a umělecká díla stvořila příroda, ne lidé.

KOYAANISQATSI

Název filmu/název filmu v originále: Koyaanisqatsi/Koyaanisqatsi: Life Ouf of Balance
Žánr: dokumentární/hudební
Původ: USA
Rok výroby: 1982
Režie: Godfrey Reggio
Stopáž: 83 min
Zvukové formáty: Dolby Digital 5.1
Distributor: Magic box
Hodnocení: 70 %

Zdroj foto: www.pomegranatearts.com, Magic box


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Můj cíl je originalita, pokrok a design bez hranic

S ocenením Zlatá hokejkaAchillea Sdoukose zná Slovensko, Česko i Balkán. Jeho máma je slovenská akademická malířka Ingrid Zámečníková, otec Řek. Rovněž dobře zná sklo, materiál, který mu umožňuje zhmotňovat...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...


Divadlo

Ať vejde ten pravý. Švandovo divadlo uvede drama o lásce, dospívání, šikaně a blízkosti

At vejde ten pravy 200Prvním divadlem v metropoli, které už koncem května otevře dveře divákům, je pražské Švandovo divadlo: a publikum přivítá hned premiérou. Hru Ať vejde ten pravý nastudovanou podle světoznámé předlohy uvedou u Švandů v české...

Film

Zavítají k nám francouzské filmy

FFF perexS příchodem podzimu se rozlétlo hned několik filmových přehlídek: např. Future Gate, Be2Can, 3KINO. O všech jmenovaných jsme na těchto stránkách nedávno psali. Nyní přibude FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU, v pořadí již sedmadvacátý. Koná se ve dnech 21....