Za čtyři týdny začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice
Banner

Za čtyři týdny začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice

Tisk

Millennium MamboOd 25. do 27. srpna proběhne 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice – FIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve třech dnech přes 20 projekcí včetně 35 mm kopie, odborné úvody a debaty s tvůrci či koncert kapel Dva a Mutanti hledaj východisko. Festivalovým dějištěm bude jako již tradičně Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a Divadlo K. H. Máchy. Tématem letošního ročníku jsou hranice.

“Téma hranice jsme se rozhodli prezentovat nejen v naváznosti na události posledního roku a půl. Společnost si prochází náročným obdobím, které ovlivňují vnější okolnosti, ale i vnitřní nastavení každého z nás. Všechny tyto události mají společného jmenovatele, hranice, jejich porušování, nedodržování, překračování anebo neustálé posouvání – ať už se jedná o hranice geopolitické, hranice lidské pohodlnosti a nebo hranice osobního prostoru. Nejviditelnějšími příklady současnosti je válka na Ukrajině či klimatická krize. Hranice jsou tématem individuálním i univerzálním, psychologickým i praktickým. Je pro nás zajímavé je zkoumat ve filmu i mimo něj. Chtěli jsme proto téma hranic reflektovat v programu letošního ročníku. Věříme, že se s ním diváci a divačky ztotožní nebo je naopak vyprovokují,” říká k tématu festivalu jeho ředitelka Hana Galiová.

Je nalezena tim koho hleda

Je nalezena tím, koho hledá

Program festivalu, který propojuje převážně nedistribuční tituly s festivalovými novinkami, letos nabídne například sugestivní polsko-ukrajinské drama z prostředí Donbasu Klondike, francouzské mysteriózní fantasy romance režiséra Jacquese Rivetta Příběh Marie a Juliena, taiwanskou novou vlnu v podobě audiovizuálně opojného snímku o životě mladých Millennium Mambo či řecký poetický příběh o hledání lidské identity Věčnost a den. Co se festivalových novinek týče, návštěvníci se mohou těšit na intimní dokumentární portrét Je nalezena tím, koho hledá o překladatelce Anně Kareninové, která festival osobně navštíví spolu s režisérem snímku Petrem Michalem, či na hraný debut Alberta Hospodářského Brutální vedro, který získal Zvláštní uznání poroty soutěže Proxima na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Jeho uvedení doprovodí delegace tvůrců a film bude závěrečnou tečkou letošního FIFELI.

Nebudou chybět snímky pro děti, například animovaný film Titina, psí polárnice či Až přijde kocour. I v letošním roce festival promítne film z 35mm kopie, německý snímek Láska na grilu, na diváky tak čeká dnes již nevšední zážitek klasického filmového promítání. Festival nezapomíná ani na tvorbu nastupující generace filmových tvůrkyň a tvůrců, nabídne pásmo oceňovaných studentských filmů FAMU uvádí FAMU včetně nového filmu Dariji Kaščejevy Electra, který se dostal do finále cen BAFTA a byl uvedený v Cannes, nebo Vinland Martina Kuby; vítěze ceny Magnesia za nejlepší studentský film udělovaný v rámci Českého lva.

Pribeh Marie a Juliena

Příběh Marie a Juliena

Sobotní noc 26. srpna v litoměřickém letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v rámci festivalu kapely Dva a Mutanti hledaj východisko. Součástí doprovodného programu budou DJ sety, výstavy, performance a diskuze s tvůrci a tvůrkyněmi.

Letošním obohacením je před samotným festivalem možnost navštívit v letním kině na Střeleckém ostrově koncert Pam Rabbit a projekci kultovního filmu Larse von Triera Idioti, který byl na Filmovém festivalu v Litoměřicích s velkým diváckým ohlasem uveden v roce 2002.

FIFELI event

Program festival průběžně zveřejňuje na svých webových stránkách www.fifeli.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Abychom žili plnohodnotný život, nemusíme zvířata týrat “ říká Alena Buksová

zvirata perexAlena Buksová zasvětila svůj život práci v organizaci na ochranu zvířat. Jak se staví k současné situaci práv zvířat ve světě a jaká jsou podle jejích slov největší úskalí při práci v neziskové organizaci?

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Surrealisté včera i dnes

sileni perexNakladatelství Academia přichází velice záslužně s překlady zahraničních děl, která se dotýkají kultury v Česku (či spíše v socialistickém Československu). Nejprve se mohli zájemci seznámit se spi...


Literatura

Sklo, to jest Křehká krása

krehka krasa200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v červnu poutavý románový příběh Křehká krása německé autorky Petry Durst-Benningové. Jedná se o příběh tří nebojácných osiřelých sester na pozadí sklářského průmyslu v Německu 19. století.

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...