Výhra v loterii změní život každému

Výhra v loterii změní život každému

Tisk

altDalší představení v rámci festivalu Střetnutí Stretnutie se Szidi Tobias v čele se konalo ve čtvrtek 24. května. Šlo o komedii Györga Spiroa Prach v provedení slovenského Študia L + S Bratislava.

 

 

 

Osobně musím ihned na začátku říct, že mě hra příliš nenadchla. Děj na mě totiž působil příliš amatérsky a prvoplánově a připomínal mi mou poslední esej do angličtiny na téma „Aspects of being a millionare“. Točil se totiž kolem chudého postaršího páru, který vyhrál v loterii velký finanční obnos. Tím se spustil veliký kolotoč úvah a myšlenek plný přehodnocování, plánů i vzpomínek. Co vše se může stát, co si mohou dovolit, co mají vůbec dělat. Klíčovou roli zde hrála krabice od kakaa s názvem Prach, která byla skrýší výherního tiketu.

V tomto námětově jednoduchém příběhu se skvěle projevovaly zažité stereotypy v otázce pohlaví. Například muž zde byl vyobrazen jako mecenáš, jako ta pravá majetná hlava rodiny, která ženě splní každé přání. Ať už se jedná o novou sukni či vilu. Také si ovšem chce udělat radost tajnými klukovskými sny, třeba helikoptérou nebo železniční dráhou. Žena je oproti tomu někdy až přílišnou realistkou - bojí se o budoucnost, reakcí okolí i změn v chování nejbližších a především známých. Penězům se tedy spíše brání, i když by se jí výminek v Jugoslávii moc líbil.

alt

V hlavních rolích se představili Szidi Tobias a Attila Mokos, kteří vše nedokonalé zachraňovali. Do postav dali jistě hodně ze sebe a málokdo by jim nevěřil, že jsou pouze hereckými kolegy. Szidi udivovala svou šíleností - poskakovala po pódiu, řvala svým charakteristickým hlasem, vřískala, vzlykala, ... a byla jednoduše geniální. Ani Attila se jí však nenechal zastínit. Překvapil svou nešikovností a následnou vynucenou improvizací při škrtání zápalkami, kdy jeho půjčení zapalovače od nějakého diváka v přední řadě působilo jakoby bylo napsáno ve scénáři. Oběma také nelze vytknout schopnost rozesmát publikum - ať už předepsanou replikou obsahující vtípek z oblasti mezilidských vztahů či jejich skvělou mimikou. Zkrátka bez nich by hra nebyla to pravé a těžko si tam lze představit někoho jiného.

alt

Poněkud smutné bylo zaplnění hlediště, které se ani zaplněním nedá nazvat. Zřejmě většina Zlíňáků a kulturních nadšenců z okolí trávila večer v kolonách Baťova města nebo dala přednost koncertu Alexandrovců, který se s tímto divadelním představením kryl. Obsazena byla pouze první půlka hlediště a i v ní se nacházela spousta volných míst. O to větší byla pak ale radost herců při mnohanásobné děkovačce.

 Když to vezmu kolem a kolem, jednalo se o krátkou hru, která mne nenadchla ani neurazila, ale bylo obohacující vidět tuto hereckou dvojici v akci. Škoda, že požitek opět kazil horší zvuk, který mnohdy bránil v porozumění slovenštině.

Prach
Autor: Györg Spiro
Divadlo: Študio L + S Bratislava
Délka: 70 minut
Režie: Juraj Nvota
Hrají: Szidi Tobias, Attila Mokos
Hodnocení: 65 %

Zdroj foto: www.studios.sk, autor Ctibor Bachratý


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Vždycky si říkám, že se budu válet…“ tvrdí výtvarník a muzikant Jaromír F. Palme

jaromir f palmeJaromír F. Palme má letos velmi napilno. Po Začarované třídě (duben 2012) ilustroval další dvě knihy Dina a tajemství starých tenisek (srpen 2012) a Žižkovské strašidelno<...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru mystické komedie Hotel mezi dvěma světy

premiera200Hru francouzsko-belgického autora Erica - Emmanuela Schmitta Hotel mezi dvěma světy uvede v pátek 21. dubna Městské divadlo Mladá Boleslav. Inscenaci, která se hraje v překladu Michala Lázňovského, režíruje Petr Mikeska.

...

Literatura

Čertice Dorka děti potěší i pouč

dorka 200Oblíbená dětská spisovatelka Klára Smolíková přichází s další parádní knihou pro naše nejmilejší. Tentokrát dostala název Čertice Dorka – Nechytej mě za slovo. Vyšla u nakladatelství Pasparta.

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Klec bláznů, jiskřivou francouzskou komedii o lásce, partnerství a kráse být sám sebou

Klec bláznů200Klec bláznů, kultovní francouzskou komedii Jeana Poireta vyprávějící o lásce milujících rodičů, o vztahu dlouholetých partnerů i o kráse být sám sebou, chystá v režii Daniela Hrbka Švandovo divadlo v Praze. Hru známou českému publiku i díky ...

Film

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na ka...