Výhra v loterii změní život každému
Banner

Výhra v loterii změní život každému

Tisk

altDalší představení v rámci festivalu Střetnutí Stretnutie se Szidi Tobias v čele se konalo ve čtvrtek 24. května. Šlo o komedii Györga Spiroa Prach v provedení slovenského Študia L + S Bratislava.

 

 

 

Osobně musím ihned na začátku říct, že mě hra příliš nenadchla. Děj na mě totiž působil příliš amatérsky a prvoplánově a připomínal mi mou poslední esej do angličtiny na téma „Aspects of being a millionare“. Točil se totiž kolem chudého postaršího páru, který vyhrál v loterii velký finanční obnos. Tím se spustil veliký kolotoč úvah a myšlenek plný přehodnocování, plánů i vzpomínek. Co vše se může stát, co si mohou dovolit, co mají vůbec dělat. Klíčovou roli zde hrála krabice od kakaa s názvem Prach, která byla skrýší výherního tiketu.

V tomto námětově jednoduchém příběhu se skvěle projevovaly zažité stereotypy v otázce pohlaví. Například muž zde byl vyobrazen jako mecenáš, jako ta pravá majetná hlava rodiny, která ženě splní každé přání. Ať už se jedná o novou sukni či vilu. Také si ovšem chce udělat radost tajnými klukovskými sny, třeba helikoptérou nebo železniční dráhou. Žena je oproti tomu někdy až přílišnou realistkou - bojí se o budoucnost, reakcí okolí i změn v chování nejbližších a především známých. Penězům se tedy spíše brání, i když by se jí výminek v Jugoslávii moc líbil.

alt

V hlavních rolích se představili Szidi Tobias a Attila Mokos, kteří vše nedokonalé zachraňovali. Do postav dali jistě hodně ze sebe a málokdo by jim nevěřil, že jsou pouze hereckými kolegy. Szidi udivovala svou šíleností - poskakovala po pódiu, řvala svým charakteristickým hlasem, vřískala, vzlykala, ... a byla jednoduše geniální. Ani Attila se jí však nenechal zastínit. Překvapil svou nešikovností a následnou vynucenou improvizací při škrtání zápalkami, kdy jeho půjčení zapalovače od nějakého diváka v přední řadě působilo jakoby bylo napsáno ve scénáři. Oběma také nelze vytknout schopnost rozesmát publikum - ať už předepsanou replikou obsahující vtípek z oblasti mezilidských vztahů či jejich skvělou mimikou. Zkrátka bez nich by hra nebyla to pravé a těžko si tam lze představit někoho jiného.

alt

Poněkud smutné bylo zaplnění hlediště, které se ani zaplněním nedá nazvat. Zřejmě většina Zlíňáků a kulturních nadšenců z okolí trávila večer v kolonách Baťova města nebo dala přednost koncertu Alexandrovců, který se s tímto divadelním představením kryl. Obsazena byla pouze první půlka hlediště a i v ní se nacházela spousta volných míst. O to větší byla pak ale radost herců při mnohanásobné děkovačce.

 Když to vezmu kolem a kolem, jednalo se o krátkou hru, která mne nenadchla ani neurazila, ale bylo obohacující vidět tuto hereckou dvojici v akci. Škoda, že požitek opět kazil horší zvuk, který mnohdy bránil v porozumění slovenštině.

Prach
Autor: Györg Spiro
Divadlo: Študio L + S Bratislava
Délka: 70 minut
Režie: Juraj Nvota
Hrají: Szidi Tobias, Attila Mokos
Hodnocení: 65 %

Zdroj foto: www.studios.sk, autor Ctibor Bachratý


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

David Urban: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

david urban200DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, ...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Divadlo

Vejměnek – nová letní scéna v Brně

carodky perexKdyž se po dlouhé době bez divadla, divák toužící po nějakém představení podívá, cože se hraje u Buranů v Brně, čeká ho překvapení. Koncem sezony, která díky čínskému viru nehrála, se zvědavec potěší, že i „Burani“ už začali hrát. Ale ouha, ...

Film

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na ka...