Už je to více než sto dvacet let, co si svět může přečíst příběh o obrazu Doriana Graye. Mladíka, který si užívá života a díky záhadnému portrétu nestárne. Všechno špatné v jeho životě se odráží v obrazu a on zůstává krásný a neposkvrněný. Švandovo divadlo si tento slavný román vzalo jako předlohu k nové hře. Pravidelní návštěvníci tuší, že nepůjde o zrovna klasické ztvárnění známého osudu.
Hra Obraz Doriana Graye je rozdělena do dvou částí. V té prví se setkáváme s Dorianem Grayem jako naivním mladíčkem, kterého portrétuje Basil Hallward a díky tomuto dílu cítí, že pracuje daleko lépe, než dříve, že přišel s novou formou. Do jeho přátelství s Dorianem zasahuje Henry Wotton, který si bere mladíka pod svá křídla a chce z něj vychovat společníka podle svého gusta.
Dorian byl v dětství mimo společnost, nepřicházel do styku s téměř nikým. Nyní má pocit, že mu svět dluží spoustu zážitků a chce je všechny prožít, což se díky jeho půvabnému vzhledu začíná dařit. Na společenském žebříčku oblíbenosti stoupá u dam i mužů. Sám prohlašuje, že by dal klidně svou duši za to, aby mohl zažít, co je jen vůbec možné.
Druhá půlka diváky přenese o dvacet let později. Dorian stále hýří mladistvou krásou, jeho cíl se zážitky, zdá se, se plní. Ale kolem jeho osoby se začínají tvořit hrozné pomluvy. Co je na nich pravda? Z Doriana se stává zištný manipulátor, který využívá nejzákeřnějších zbraní – svého půvabu a nasbíraných informací o lidech ve svém okolí.
Na pódiu se setkává herecká zkušenost v postavě Henryho Wottona (Luboš Veselý), která krásně funguje s hraním čerstvého absolventa Divadelní fakulty JAMU Ondřeje Krause. Velmi příjemným dojmem působí projev Marie Štípkové. Pohybová část byla pro herce smíchovské scény jistě zajímavou zkušeností.
Scénografie je jako vždy perfektní. Hra se odehrává na scéně vytvořené ze skleníku, který je variabilně využíván. Kostýmy hýří barvami a tvary, nadýchanost se ale postupem času zmírňuje. Práce se světly přináší magicky přitažlivý zážitek. Důležitou součástí režie je i pohybová práce využívající vypjatých gest. To vše je zabalené do originální hudby Vladimíra Franze.
Pro průběh příběhu jsou vybrány především velmi dramatické scény zahuštěné bonmoty. Hlavním tématem je problém dnešní doby – přesycenost možností a touha zažít nemožné s důrazem na postoj „po nás potopa“. Milí diváci, při setkání s Dorianem Grayem si dávejte pozor, aby vás nezachytil do svých třpytivých smrtících sítí.
Obraz Doriana Graye
scénář a režie: Martina Kinská
překlad předlohy – románu Oscara Wildea: Kateřina Hilská
spolupráce na konceptu a pohybová spolupráce: Miřenka Čechová
scéna: Lucie Labajová
kostýmy: Jozef Hugo Čačko
světelný design: Jiří Šmirk
hudba: Vladimír Franz
dramaturgie: Martin Sládeček
Osoby a obsazení
Dorian Gray: Ondřej Kraus
Henry Wotton: Luboš Veselý
Basil Hallward: Tomáš Petřík
Viktorie, Henryho žena: Marie Štípková
Sibyla Vaneová: Michaela Rykrová
James Vane, Sibylin bratr: Tomáš Červinek
Lord Fermor: Miroslav Hruška
Gladys: Marta Dancingerová
Agáta: Natálie Řehořová
Alan Campbell: Jacob Erftemeijer
Premiéra: 10. února 2018
Hodnocení: 85 %
Foto: Michal Hančovský, Švandovo divadlo
< Předchozí | Další > |
---|