Tato jedinečná kniha vás zaujme především pokud se zajímáte o psychologii, milujete pohádky, jste rozeným analytikem a věčným šťouralem zvyklým vše rozkládat na atomy, naprosto souzníte s učením C. G. Junga nebo je aspoň trochu znáte, zajímá vás tajemství lidské duše, symboly a inklinujete k duchovnu a mystice či mytologii. Já knihu četla na pařezu v lese na pokračování a nezažila jsem krásnější pocit. Pojďme se společně podívat na to, co taková kniha od světoznámé psychoanalytičky nabízí.
V prvé řadě je dobré vědět, že byste měli mít povědomí o tom, co znamenají pojmy kolektivní nevědomí, anima, animus, Stín, amplifikace, bytosné Já, archetypy či individuace. Zaujmout vás mohou nejrůznější pohádky z celého světa, které si můžete s chutí přečíst, anebo je pak povyprávět svým dětem. To nejzajímavější vás ale ještě čeká: pohádky budete analyzovat a možná zjistíte nečekané: jak velká je podobnost toho, co se odehrává v pohádkách s reálným životem, i přestože jsou to pohádky! A kolik moudrosti, která vás okamžitě osloví, v nich je! Více už neprozradím, znalci Jungovy psychologie dobře vědí, kdo byla Marie-Louise von Franz a čemu se věnovala. Právě tato psychoanalytička je autorkou knihy, kterou loni vydalo nakladatelství Portál.
Přidávám ještě anotaci a informace o autorce:
Pohádky zobrazují univerzální funkce psýché, ale přitom neobsahují žádný individuální materiál. Primitivní pohádky – na rozdíl od pohádek moderních – obsahují zkušenosti našich předků, které získali při setkání s archetypickým světem. Proto jsou často hrůzyplné a vystupují v nich různé nadpřirozené bytosti. Zároveň ale odrážejí živou psychologickou zkušenost – v osudech pohádkových hrdinů je člověk po staletí v symbolické podobě konfrontován s obtížemi, kterým je v životě vystaven.
Předkládaný svazek obsahuje dvě autorčiny klasické práce. V díle Psychologický výklad pohádek jsou na řadě pohádkových příběhů názorně vysvětleny jednotlivé pojmy psychologie C. G. Junga, jež jsou pro pochopení pohádek důležité. Práce Animus a anima v pohádkách se specificky zaměřuje na archetypy, které charakterizují lidskou zkušenost s opačným pohlavím. Těžiště knihy je ve výkladu klasických grimmovských pohádek. K nim Marie-Louise von Franz přistupuje osobitým způsobem, v němž se projevuje nadhled a smysl pro humor.
Marie-Louise von Franz (1915–1998) studovala klasickou filologii a již jako mladá se zabývala výkladem pohádek. Zároveň se v osmnácti letech seznámila s C. G. Jungem a začala navštěvovat jeho přednášky. Později k Jungovi nastoupila do výcviku v analytické psychologii. Se slavným psychologem spolupracovala až do jeho smrti v roce 1961. Pomáhala mu především s překlady řeckých a latinských alchymických spisů a fungovala jako Jungův prvořadý partner při jejich výzkumu. Byla proslulá svými interpretačními dovednostmi, jež využívala nejen u pohádek a starých textů, ale i u snů svých pacientů. V češtině vyšly také její knihy Sen a smrt, Věštění a synchronicita, Mýtus a psychologie. Podílela se i na dalších významných dílech analytické psychologie, jako např. Člověk a jeho symboly.
Autor: Marie-Louise von Franz
Název: Analytická psychologie v pohádkách
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360
Hodnocení: 100%
https://obchod.portal.cz/odborna/analyticka-psychologie-v-pohadkach/
< Předchozí | Další > |
---|