Skvělá učitelka Samin Nosratová

Skvělá učitelka Samin Nosratová

sul tuk200Vaření by mělo přinášet každému radost z dobře vykonané práce, nemělo by být pouhou povinností a mělo by vést ke kýženému výsledku. Podle Samin Nosratové všichni dokážeme skvěle vařit ze všeho, co doma najdou. Musíme jen uvolnit vlastní fantazii a naučit se dobře ovládat čtyři základní prvky: sůl, tuk, ocet a žár. Kdo se to správně naučí, je vítěz.

 

Rady do kuchyně

Kdo rád jí, snaží se přijít na kloub přípravě pokrmů, které mu chutnají. Potřebuje vědět, co se kombinuje s čím, aby výsledek byl jedinečný. Samozřejmě je jednodušší si nechat navařit a být obyčejným jedlíkem. Jenže to není ono. Jak se stát správnou kuchařkou či kuchařem? Na to má návod právě autorka velké návodné publikace. Pokud se do ní začteme, brzy pochopíme kuchařské náležitosti a časem s jistotou nachystáme na talíře i to, co jsme baštili v restauraci či u známých. Ovšem na začátku musí být kousek teorie a znalost kuchařských základů.

Sůl, tuk, ocet žár aneb Jak dobře vařit je skvělým návodem, kterak se stát slušnou hospodyňkou, dobrým kuchtíkem. Zároveň je jedinečnou knihou, která se čte doslova jako román. Zkušenosti Samin Nosratové a její příjemný přístup k práci nedělá ze čtenáře pouhého žáka. Autorka v něm vidí partnera, parťáka, kterému objasní, jak dobře postupovat při přípravě chutné krmě. Najednou vidíme, že to není vůbec nic těžkého. Pěkně, krok za krokem, se dostaneme od potravin k plnému talíři.

Čtyři prvky

Co je velmi důležité, jsou kapitoly, které se věnují jednotlivým prvkům, které autorka považuje za základ celého vaření. Tady se dozvíme, kterak správně solit, jakou zvolit sůl, k čemu je který tuk vhodný, proč je nutná kyselost a co dokáže patřičný žár. Tyto zásady je třeba dobře pročíst, pochopit, nastudovat a vzít si za vlastní. Při následném procvičování u plotny už jde všechno samo. Brzy zjistíme, že i knedlíky s vajíčkem se mohou stát neopakovatelným pokrmem a ozdobou našeho jídelníčku.

Všechny kroky, které autorka popisuje, jsou doplněny názornými a přehlednými ilustracemi Wendy MacNaughtonové. Vše je na nich rozepsáno a rozkresleno do detailů. Po pečlivé teoretické přípravě se v druhé části kuchařky dostaneme k jednotlivým receptům. Nakonec nám autorka poradí, jak správně vytvořit menu k důležitým událostem.

sul tuk

Název: Sůl, tuk, ocet, žár aneb Jak dobře vařit
Autor: Samin Nosratová
Ilustrace: Wendy MacNaughtonové
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 480
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.leda.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Originální kapela The Yellow Socks tvoří vlastní songy ve stylu 50. let

The Yellow SocksMilan Cyrus hraje nestárnoucí hity. Nezajímá ho moderní hudba, ale evergreeny. Se svou kapelou The Yellow Socks tvoří vlastní songy ve stylu 50. let a vystupují v kostýmech, které evokují tehdejší dobu. Co na sebe te...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Směsi květů a koření od Sonnentoru posunou vaše kuchařské umění do nadpozemských výšin

sonnentor 200Je obecně známou pravdou, že jíme i očima. Pohled na krásně nazdobený pokrm zahřeje u srdce nejen jeho tvůrce, ale i všechny potenciální strávníky. Dobré a oku lahodící jídlo jednoduše přináší radost, to je holý fakt. Trikem, jak povýšit gast...


Literatura

Nahlédněte do přírody prostřednictvím skvělé knihy Podívej! Příroda

podivej-priroda 200V nakladatelství Bookmedia vyšla loni na podzim kniha s názvem Podívej! Příroda, kterou prostě musíte mít doma, a to ať už máte nebo nemáte děti.

...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

 

...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...