S bylinkami životem

S bylinkami životem

105 bylinek a koreni 200Snad každý někdy užil při potížích či pro osvěžení pokrmu nějakou bylinku. Někteří se pustili i do jejich sběru, sušili, případně je macerovali. A chystali posléze zaručené masti, nápoje nebo zábaly pro uchování svého zdraví. Dnes, když slovo imunita stojí v každém článku o našem zdraví na prvním místě, jsou bylinky na místě nejvyšším.

 Vlastní lékárna je vlastní lékárna

Pravdou je, že si můžeme potřebná rostlinná léčiva zakoupit v osvědčených obchodech či lékárnách. Není však nad vlastní přínos. Proto je nutné se obeznámit se stavem bylin na českých lukách. Mnoho rostlinek známe, slyšeli jsme o nich ve škole, mnohé načetli na internetu, ale tu a tam můžeme znejistět, zda sbíráme správné býlí. Rovněž je potřeba vědět, co, kdy a kde sbírat, která část rostliny je pravá pro naše potřeby a která nám naopak může ublížit. Proto je vhodné si ujasnit termíny a fakta, aby se člověk z přemíry péče o své zdraví nedopustil závažné chyby.

Příručka akorát do ruky

Renáta Šťastná shrnula do svého „průvodce“ 105 bylinek a koření řadu známých květinek, na něž můžeme u nás narazit. Některé si lze i vypěstovat doma na záhonku či v truhlíku za oknem. Ostatně, je nás víc „babek kořenářek“, co máme vlastní kouzelnou zahrádku. Autorka přehledně, pěkně podle abecedy, seřadila nejznámější býlí a rozepsala se o jejich vlastnostech, jak je pěstovat, kdy sklízet a kterak s nimi naložit, co využít, nač si dávat pozor. Jako velký bonus jejího přehledu hodnotím uvedení i jiných názvů, protože člověk dokáže zařadit rostlinu správně a nehádá se zbytečně, že mařinka vonná není svízel vonný či božské koření. Je rovněž potřeba to vědět.

U jednotlivých hesel je třeba pochválit zařazení piktogramů, dobře koncipovanou barevnou grafiku, která vše přehledně ozřejmí a posunuje informace od nejdůležitějších k těm méně důležitým, ale potřebným.

Na druhou stranu mi chybí ilustrace ke každému heslu. Není snadné si vybavit, jak přesně rostlinka vypadá. Nezbývá než se podívat na internet, aby nemohlo dojít k omylu. Tady dokonale pomáhají i uvedené jiné názvy. Škoda.

105 bylinek renata a bylinky

Vlastní zkušenost

Ještě jedna věc se povedla. Autorka osvěžila text v pěti případech o vlastní zkušenost s užitím byliny. Dobrý nápad a inspirativní. Možná by si takové osvěžení zasloužilo víc rostlinek. Zkušenosti se totiž cení nejvíc. Tak to bylo, tak to je, a tak to bude. Navíc by se tím rozšířil text v místech, kde se nedostává slov a stránky působí prázdně. Nicméně kvalitě přehledné příručky bylinek to až tolik neubírá.

105 bylinek a koreni

Název: 105 bylinek a koření
Autor: Renáta Šťastná
Ilustrace: Lucie Vávrová
Žánr: příručka
Nakladatelství: Fortuna Libri Publishing
Rok vydání: 2022
Počet stran: 200
Hodnocení: 75 %

Zdroj foto: nakladatelství a FB Renáty Šťastné

Odkaz na web: www.fortunalibri.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

RICHARD TESAŘÍK – „Vášnivý rybář na divadelních prknech“

kali 200Do Divadla Kalich se od února 2015 vrací představení Tajemství od Daniela Landy. Jedním z hlavních představitelů bude i Richard Tesařík, který hraje také v představení Mauglí a Johanka z Arku. Zahrál si ve filmech Kvaska, Musíme si pomáhat či Pelíšky.a ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Zahrada do vázy: Jak si vypěstovat vlastní květiny k řezu po celou sezónu

Zahrada do vázySluníčko nás láká ven a kdo ještě nezačal s prací na zahradě, měl by to urychleně napravit. Nakladatelství Smart Press vydalo čerstvou novinku, která potě...


Literatura

Česká urban fantasy žije! Martin Bečan: Kaziměsti

kazimesti200Na moderní a jednoznačně neotřelou českou fantastiku nás láká debutový román Martina Bečana Kaziměsti, který v říjnu vydalo nakladatelství Fragment. Jak se autorovi vydařila prvotina, která opěvuje krásy a záhady nejen Olomouce?

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Paddington 2 je film pro celou rodinu

paddington perexPaddington, medvídek z peruánské džungle, se zabydlel v Londýně u rodiny Brownových. Stal se součástí místní komunity a zbožňuje ho celá ulice. Pod čepicí pořád nosí ukrytý toust s pomerančovou marmeládou pro případ nouze, který nastane,...