Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Tisk

Prilis drahy jed perexAlexandr Litviněnko (Petr Lněnička), bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie poté, co se stal v Rusku nežádoucím kvůli zveřejnění nezákonných praktik tamějších tajných služeb. S manželkou Marinou (Anna Stropnická) a synem našli nový domov v Londýně.

 


Na začátku listopadu 2006 si s Alexandrem dali v hotelu schůzku dva ruští agenti. Plánovali ho otrávit radioaktivním poloniem 210, ale plán se nezdařil. Alexandr kontaminovaného čaje vypil jen trochu, takže žil ještě další tři týdny, během kterých vypovídal. Z otravy obvinil ruské tajné služby i prezidenta Putina (Robert Jašków). Po jeho smrti se jeho žena Marina rozhodne za každou cenu učinit spravedlnosti zadost…

Divadelní hra na motivy stejnojmenné knihy
Divadelní hra Příliš drahý jed, kterou uvádí pražské Švandovo divadlo, vychází ze stejnojmenné knihy Luka Hardinga, jež v Česku vyšla pod názvem Jed pro Litviněnka. Autorkou divadelního zpracování je britská dramatička Lucy Prebble a světová premiéra hry se uskutečnila v divadle Old Vic Theatre v Londýně.

Drama s prvky detektivky a thrilleru
Hra začíná scénou u lékaře, kterého Litviněnkovi navštívili poté, co se Alexandr cítil několik dní špatně. Výsledek vyšetření je šokující – Alexandr byl otráven radioaktivním poloniem 210 a brzy zemře! Okamžitě začne vyšetřování a Alexandr se rozhodne vypovídat… Ve hře se střídají časové roviny, díky čemuž se divák důkladně obeznámí s pozadím celé události.

Prilis drahy jed 2

Toto střídání také umožňuje upozornit na klíčové detaily, které jsou pro příběh důležité. Drama se mísí s prvky detektivky a thrilleru, a tak je hra napínavá, i když víte, jak skončí. Kromě toho, že mapuje Litviněnkův konec, ukazuje také, jak fungují ruské tajné služby, a přináší podněty k zamyšlení. Navzdory vážnosti tématu v ní má místo i humor, který je v některých chvílích opravdu absurdní.

Promyšlené kulisy a skvělé herecké výkony
Příběh se odehrává v dokonale promyšlených kulisách, kterým dominuje velká obrazovka. Na té se promítají scenérie místa, do kterého je děj situovaný. Ne všechny scény se odehrávají přímo na jevišti. Část z nich hrají herci v zákulisí a diváci je mohou sledovat na již zmiňované obrazovce. Je to velmi originální nápad, díky kterému máte občas pocit, jako byste nebyli v divadle, ale v kině. Toto propojení skvěle funguje a pomáhá umocnit zážitek ze hry.

Prilis drahy jed 1

Úžasné jsou i herecké výkony. Všichni herci se tak vžili do svých postav, že celý příběh doslova prožíváte s nimi. Největší pozornost na sebe strhli Anna Stropnická a Petr Lněnička jako manželé Litviněnkovi a Robert Jašków jako Putin. Příběh, který ztvárňují, je strhující a smysluplně zakončený. Rozhodně jedna z nejlepších inscenací ve Švandově divadle!

Příliš drahý jed
Autor předlohy: Luke Harding
Autorka hry: Lucy Prebble
Překlad: Ester Žantovská
Žánr: drama
Režie: Thomas Zielinski
Inspice a asistent režie: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Hrají: Anna Stropnická, Petr Lněnička, Robert Jašków, Tomáš Červinek, Matěj Anděl, Martin Veliký, Tomáš Petřík, David Punčochář, Bohdana Pavlíková, Andrea Buršová, Petr Buchta, Miroslav Hruška, Vlastimil Žwak, Kristýna Jedličková, Simona Lewandowská, Klára Vosmíková, Marie Štípková
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 6. 11. 2021
Délka představení: 2 hod 30 min včetně přestávky

Hodnocení: 100 %

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/692/prilis-drahy-jed


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Daniela Choděrová: Divadlo a kreativní práce jsou mojí bytostnou součástí

Daniela Choderova perexJe dvojnásobnou mistryní ČR v pole dance, což je tanec na tyči. Na scéně vystupuje ve vtipné komedii Cavewoman a je to podle ní jedna z nejlepších hereckých zkušeností. Vyzkoušela si také psaní scénářů a kromě divadla milu...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Měli bychom se na svět dívat růžovými brýlemi

ruzove bryle 200V Divadle Ungelt se v březnu představily v české premiéře dvě výjimečné herečky – Hana Maciuchová a Zuzana Byndžovská. Milan Hein pro ně vybral hru Růžové brýle...


Literatura

Vraždy s příchutí a odérem kávy

200liKaždý člověk má občas pocit, že jej osud a především jeho rány a nepřízeň dokážou semlít jako kávová zrna. Občas je to nahrubo, občas na jemný prášek. Druhá varianta je ta, která sedí na Clare, hlavní hrdinku detektivního románu Jako v kávovém mlýnku z per...

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Neoriginalita se dotkla i Hry o trůny

hra o truny 200Tvůrci scénáře seriálu Hra o trůny si můžou pogratulovat, jejich výtvor je už skutečně jen inspirován skutečnou Písní ohně a ledu od George R. R. Martina. Rozdíly mezi filmem a knihou s...