Upečte si nějaký dobrý koláč

Upečte si nějaký dobrý koláč

Tisk

kolace 200Koláče Chez Lucie je název nejnovější knihy této známé blogerky. Pojďte se s námi podívat, co v knize najdete.

 

 

 

Kniha začíná úvodem reflektujícím autorčiny vzpomínky a výzvou, že koláče můžete začít péct právě teď, následuje kapitola Než začnete obsahující nejrůznější rady například o pomůckách nebo surovinách a představující základní techniky a pojmy. Poté už se titul zaměřuje na recepty rozdělené na koláče Ovocné, Kynuté, Snadné, nebo Světové a také na Bábovky nebo Chlebíčky.

Mně zaujal například švestkový koláč s mandlovou náplní (frangipane tart), čokoládový koláč s hruškami, pražský koláč plněný vanilkovým krémem nebo perník s povidly a čokoládou a plněné mandlové koláčky. Potěšil mě také postup na výrobu slaného karamelu, který byl k mému překvapení velmi jednoduchý a určitě jej vyzkouším nejen na jablečném koláči. Upekla jsem cuketový koláč s citronovou polevou a výsledek stál za to a recept tak bude mít čestné místo v mém zápisníčku.

Recepty v této knize jsou stručné, ale popisné, názorné a logické. Líbilo se mi, že autorka píše lidsky a také si na nic nehraje: „Přála bych si dodat odvahu všem, kteří jsou v kuchyni třeba úplně poprvé, aby se nebáli a neohroženě se pustili do pečení. Pro začátek kupte listové těsto – úplně klidně to, které je rozválené na pečicím papíře. Půlka práce hotová a ani jste tu kuchyň nepotřebovali! Někdy v budoucnu se třeba rozhodnete vyzkoušet přípravu domácího těsta (viz recept na straně 131). Anebo ne, jak chcete.“ (str. 27)

Koláče Chez Lucie jsou útlé a záleží, co od nich čtenáři očekávají. Před nákupech bych doporučila se podívat na obsah – na recepty s tím, jestli vás nějaký zaujme a jestli vám takové množství stačí. Jako takový základ do knihovny, nebo už kdyby jen díky receptu na frgály je kniha skvělá, ale zkušenější pekařky v ní zřejmě mnoho nového nenajdou.

Lucie Dvořáková pod přezdívkou Chez Lucie bloguje od roku 2009 a na profilu o sobě píše, že je „bývalá kancelářská krysa, co jí přeskočilo a stala se cukrářkou.“ Nyní je aktivní hlavně na Facebooku a Instagramu a v roce 2018 jí vyšla kniha Dorty Chez Lucie.

kolace

Koláče Chez Lucie
Autor: Lucie Dvořáková
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: CPress, Albatros Media
Rok vydání: 2020
Počet stran: 52
Hodnocení: 75 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/58523647/kolace-chez-lucie/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner


Literatura

Vina – útlá kniha se silným obsahem

vina 200Kniha Vina německého právníka a spisovatele má na obálce větu „Odhalit pachatele bývá snazší než najít viníka.“, která je jejím velmi silným shrnutím.

 

...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Podívejte se Na Jižní pól s princem Harrym

jizni pol-200Vydejte se s členem britské královské rodiny princem Harrym na Jižní pól. Jeho královská Výsost princ Henry Charles Albert David z Walesu syn princezny Diany vás osobně provede nástrahami Antarktidy. Dvoudílný film kráčí ve stopách prince ...