Změňte svůj život na základě teorie Kaizen

Změňte svůj život na základě teorie Kaizen

kaizen 200Kaizen jsem znala z mé bakalářské práce, byla to jedna z japonských metod, které Japonci dokážou bez problémů zařadit do běžného života. Kniha mě proto zaujala a těšila jsem se, až se o kaizenu dozvím více.

 

 

 

Kaizen (japonské slovo pro „neustálé zlepšování“) je teorie, že nepřetržité provádění malých, dosažitelných změn může vést k významným dlouhodobým zlepšením. Provést změnu může být těžké, ovšem pomocí metody kaizen si každý úkol rozložíte na malé dílčí úkoly a díky tomu dosáhnete stabilního a trvalého pokroku.

Kniha malého praktického formátu s decentní a velmi půvabnou obálkou s růžovými kvítečky v bílé váze v úvodu představuje kaizen a autorčin postoj k němu. Vede také čtenáře, jak mají začít, co si mají ujasnit a jak mají postupovat.

Poté se kapitoly zaměřují na tyto jednotlivé okruhy života: zdraví, práce, peníze, domov, vztahy, návyky a výzvy. Poslední kapitola se zabývá překážkami na cestě, následuje závěr, informace o autorce, poděkování, citace a fotografie.

Díky rozdělení kapitol se každý může zaměřit jen na jednu část a najít si tak to podstatné přímo pro něj. Texty jsou psány velmi prakticky, spíše než na teorii a nějaké dlouhé texty se autorka soustředí na konkrétní kroky. Například kapitola práce se věnuje příjemnému pracovnímu prostředí, dojíždění do práce, přestávkám, zpříjemnění dne, e-mailové etiketě i péči o sebe. Konkrétně doporučuje dostatek světla, uklidit zbytečné věci, obklopit se hezkými věcmi a květinami.

Já jsem ocenila kapitolu zaměřenou na osoby samostatně výdělečně činné s těmito radami:

  • Uvědomte si, kdy se vám pracuje nejlépe
  • Změňte prostředí
  • Stanovte si dobu věnovanou prokrastinaci
  • Smiřte se s tím, že máte špatné dny
  • Vytvořte si podpůrnou síť (str. 144)

Od knihy jsem neměla příliš velká očekávání, protože jsem většinou k podobným titulům a radám v nich skeptická. Nakonec mě však velmi zaujala, byla opravdu dobře napsána a já ji přečetla celou naráz a dozvěděla se spoustu zajímavostí.

Neříkám, že se od teď budu úplně vším řídit nebo že podle ní „překopu“ své zvyky, ale minimálně mě vedla k zamyšlení. Velmi mě překvapilo a potěšilo, že spoustu popsaných věcí dělám přirozeně a namotivovalo mě to k nainstalování a dennímu používání aplikace na nauku jazyků a přemýšlím také nad zlepšením mého pitného režimu. Nechte se inspirovat ke změně i vy!

Sarah Harvey žila v Tokiu, kde pracovala jako nezávislá literární agentka a konzultantka ve vydavatelství. Během pobytu, který jí změnil život, si zamilovala japonskou kulturu a seznámila se s metodou kaizen. Nyní Sarah žije v Londýně, kde pracuje pro literární agenturu a vytrvale hledá nejchutnější tradiční japonské tonkocu rámen.

kaizen

Kaizen
Japonská metoda postupné změny návyků
Autor: Sarah Harvey
Překlad: Kateřina Orlová
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 88 %

https://www.anag.cz/kaizen-japonska-metoda-postupne-zmeny-navyku/pA91.5878/


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Lucie Pernetová: „Dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.“

pernet perexPět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Christi...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Jíst zdravě není žádná věda

zdrave jist 200Nakladatelství Kazda vydalo kuchařku populární veganské blogerky Lenky Špaček s názvem Zdravě jíst. Nechte se jí inspirovat i vy!

...

Literatura

Jak pracovat s hlasem

jak pracovat s hlasem200Touto otázkou se trápí řada tzv. hlasových profesionálů – herců, moderátorů, zpěváků či učitelů. Příručku pro cvičitele, trenéry a učitele Jak pracovat s hlasem napsaly autorky MUDr. Renáta Rokytová a PaedDr. Zdeňka Slavík...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Herecká one woman show Helen Mirren

za zavrenymi dvermi szaboO tom, že průsečík dvou světů, dvou rozdílných lidských charakterů, které formovalo prožité, vytváří mnohdy prazvláštní třecí plochu, pojednává spousta nejen filmových děl. V případě prolínání každodennost...