Prožijte si film Rybaření a rybářské rozprávění a nechte se prozářit chorvatským sluncem

Prožijte si film Rybaření a rybářské rozprávění a nechte se prozářit chorvatským sluncem

Tisk

rybareni200Do kin vstupuje filmová adaptace klasického díla chorvatské literatury Ribanje i ribarsko prigovaranje v magickém zpracování režiséra Milana Trence.

 

 

Město Stari Grad je nejstarší město na ostrově Hvar v Chorvatsku. Pojí se se jménem šlechtice a renesančního básníka Petara Hektoroviče. Jediným jeho tištěným dílem z roku 1556 je epická báseň Ribanje i ribarsko prigovaranje, která je považována za stěžejní dílo rané chorvatské literatury. Hektorovič v ní popisuje třídenní výlet lodí z Hvaru na ostrovy Brač a Šolta za doprovodu dvojice hvarských rybářů Paskoje a Nikoly. Ribanje je prvním básnickým dílem chorvatské literatury, které nepopisuje alegorickou cestu, ale cestu skutečnou, realistickou. Je zároveň prvním cestopisem renesančního muže, který má rád přírodu a považuje ji za útočiště. Člověk v něm může dosáhnout úplné relaxace a pozvednutí. V básni Hektorović zaznamenává události, které on a jeho spolucestující na cestě zažili. Často cituje z rozhovorů rybářů, a zaznamenává tak jejich moudrost a zároveň zemitost. Ribanje je literární dílo, které je tvořeno zajímavým a esteticky hodnotným prolínáním umělecké a lidové slovesnosti.

rybareni1

Milanovi Trencovi, který je podepsán pod scénářem i režií, se text podařilo převést neuvěřitelně poutavým až magickým způsobem do filmu. Zároveň přidal do filmu milostný příběh, který ve skutečnosti v básni není. Sám o tom říká:

„Z životopisu Petara Hektoroviće víme, že se nikdy neoženil, ale že po něm zůstala nemanželská dcera. Byla-li dcera, byla i láska a matka, a protože o té ženě později nebyla ani řeč, evidentně se s ní něco stalo. Tato milostná epizoda z Hektorovićova mládí vrhla nové světlo na celý film. Z 'Rybaření...' jsem vybral pouze realistické prvky, které jsou rozhodně nejlepší z celé básně. Jde o náhled do každodenní činnosti zúčastněných a také o drobné zajímavé hlášky. Film je spíše mou představou, jak to asi vypadalo ve skutečnosti. Přidal jsem do filmu také některé Hektorovićovy sny a vize. Například třetí den cesty, kdy dojde k setkání s galérou, jsem zpracoval jako jeho fantazii. Ve filmu kvůli horku a slunci trochu blouzní a představuje si galéru a události kolem ní.“

rybareni2

Ke zdařilému filmovému zpracování přispěli i představitelé hlavních rolí, především Rade Šerbedžija v roli Petara Hektoroviće.

Film vás pozve do Hektorovičova sídla, pevnosti Tvrdajl, kterou začal stavět ve dvacátých letech 16. století a nikdy ji nedokončil. Ve své rozsáhlé závěti věnoval nejvíce slov právě Tvrdalji a požádal své dědice, aby ji dokončili v souladu s jeho podrobnými představami. V Tvrdalji nechal vytesat všude kamenné nápisy se svými texty, takže pevnost je vlastně jakousi kamennou knihou.

rybareni plakat

Rybaření a rybářské rozprávění
(Ribanje i ribarsko prigovaranje)
drama, historický
Země původu:Chorvatsko
Rok vzniku: 2020
Scénář: Milan Trenc
Režie: Milan Trenc
Produkce: Boris Veličan, Milan Trenc (Studio devet)
Kamera: Ivan Zadro
Střih: Miran Miošić, Dubravko Slunjsk
Hudba: Igor Paro
Hrají: Rade Šerbedžija, Leon Lučev, Romina Tonković, Bojan Brajčić, Ingeborg Appelt, Gala Nikolić, Lorenco Damjanić, Filip Mayer, Giulio Settimo a další
České titulky: Branka Čačković

Více informací: https://www.balkanfilm.cz/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Francouzská klavíristka Justine Verdier: „Znám Dvořáka, Smetanu a Janáčka, už jsem hrála některé jejich skladby“

brick 200Nechte se tímto rozhovorem pozvat na vánoční závěrečný koncert "Festival Brikcius" - 3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu v Praze & Rok české hudby 2014 / VIOLONCELLO A KLAVÍR & PĚT JUBILANTŮ, který se koná ve čtvrtek 18....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Hořící keř zaplál

Hoorici ker 200Jen na HBO spatříme nový český film Hořící keř, který se vrací k tragickému, ale nikoli marnému protestu Jana Palacha proti posrpnové okupaci Československa. Řadí se mezi početné výpovědi ...


Literatura

Když jsem tě viděla naposledy

kdyz jsem te videla naposledy 200V listopadu nás nakladatelství domino láká na napínavý thriller s názvem Když jsem tě viděla naposledy od sesterského dua píšícím pod pseudonymem Liv Constantine. Dáte knize šanci i vy?

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Filmová sezona začíná

Filmova sezona perexV první polovině letošního října se v Praze doslova souběžně odehrají dvě filmové přehlídky: jednak LA PELÍCULA (ve dnech 6. – 8. 10.) zaměřená na španělsky mluvené filmy, jednak BE2CAN (ve dnech 5. – 12. 10.) přibližující díla ...