Změňte svůj život na základě teorie Kaizen
Kultura21.cz

Změňte svůj život na základě teorie Kaizen

kaizen 200Kaizen jsem znala z mé bakalářské práce, byla to jedna z japonských metod, které Japonci dokážou bez problémů zařadit do běžného života. Kniha mě proto zaujala a těšila jsem se, až se o kaizenu dozvím více.

 

 

 

Kaizen (japonské slovo pro „neustálé zlepšování“) je teorie, že nepřetržité provádění malých, dosažitelných změn může vést k významným dlouhodobým zlepšením. Provést změnu může být těžké, ovšem pomocí metody kaizen si každý úkol rozložíte na malé dílčí úkoly a díky tomu dosáhnete stabilního a trvalého pokroku.

Kniha malého praktického formátu s decentní a velmi půvabnou obálkou s růžovými kvítečky v bílé váze v úvodu představuje kaizen a autorčin postoj k němu. Vede také čtenáře, jak mají začít, co si mají ujasnit a jak mají postupovat.

Poté se kapitoly zaměřují na tyto jednotlivé okruhy života: zdraví, práce, peníze, domov, vztahy, návyky a výzvy. Poslední kapitola se zabývá překážkami na cestě, následuje závěr, informace o autorce, poděkování, citace a fotografie.

Díky rozdělení kapitol se každý může zaměřit jen na jednu část a najít si tak to podstatné přímo pro něj. Texty jsou psány velmi prakticky, spíše než na teorii a nějaké dlouhé texty se autorka soustředí na konkrétní kroky. Například kapitola práce se věnuje příjemnému pracovnímu prostředí, dojíždění do práce, přestávkám, zpříjemnění dne, e-mailové etiketě i péči o sebe. Konkrétně doporučuje dostatek světla, uklidit zbytečné věci, obklopit se hezkými věcmi a květinami.

Já jsem ocenila kapitolu zaměřenou na osoby samostatně výdělečně činné s těmito radami:

  • Uvědomte si, kdy se vám pracuje nejlépe
  • Změňte prostředí
  • Stanovte si dobu věnovanou prokrastinaci
  • Smiřte se s tím, že máte špatné dny
  • Vytvořte si podpůrnou síť (str. 144)

Od knihy jsem neměla příliš velká očekávání, protože jsem většinou k podobným titulům a radám v nich skeptická. Nakonec mě však velmi zaujala, byla opravdu dobře napsána a já ji přečetla celou naráz a dozvěděla se spoustu zajímavostí.

Neříkám, že se od teď budu úplně vším řídit nebo že podle ní „překopu“ své zvyky, ale minimálně mě vedla k zamyšlení. Velmi mě překvapilo a potěšilo, že spoustu popsaných věcí dělám přirozeně a namotivovalo mě to k nainstalování a dennímu používání aplikace na nauku jazyků a přemýšlím také nad zlepšením mého pitného režimu. Nechte se inspirovat ke změně i vy!

Sarah Harvey žila v Tokiu, kde pracovala jako nezávislá literární agentka a konzultantka ve vydavatelství. Během pobytu, který jí změnil život, si zamilovala japonskou kulturu a seznámila se s metodou kaizen. Nyní Sarah žije v Londýně, kde pracuje pro literární agenturu a vytrvale hledá nejchutnější tradiční japonské tonkocu rámen.

kaizen

Kaizen
Japonská metoda postupné změny návyků
Autor: Sarah Harvey
Překlad: Kateřina Orlová
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 88 %

https://www.anag.cz/kaizen-japonska-metoda-postupne-zmeny-navyku/pA91.5878/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Jiří Štěpnička miluje suché rohlíky


stepnicka ales cibulka toboganV knize Cibulka v pyžamu se setkáme s tuctem zajímavých respondentů, které si Aleš Cibulka pozval do pořadu Tobogan v pyžamu. Jedním z nich je herec Jiří Štěpnička, který Aleše...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Kopřiva - Recepty pro zdraví, krásu a vitalitu

kopriva 200„Hrst kopřivy denně udrží doktora od těla!,“ to tvrdí autorka knihy Kopřiva - Recepty pro zdraví, krásu a vitalitu Leonie Gabriele Bräutigamová. V dubnu vyšla tato báječná kniha o zeleném pokladu u nakladatelství Grada a myslím, že by rozhodně n...


Literatura

Cesta kolem světa s jídlem a pivem

jidlo a pivo200Do České republiky se díky nakladatelství Omega dostala knížka australského kuchaře a autora knih Rossa Dobsona. Jedná se o skvělou kuchařku, takže doufám, že to není jeho poslední dílo, které u nás vyjde.

Divadlo

Špagety a pizza na sto způsobů

improshow 200V rámci italského dne na festivalu Culturea se představila Improshow z Brna se svou osobitou dávkou vtipu a improvizace.

...

Film

Co zajímavého o filmu vyšlo na Slovensku?

200filmZatímco u nás zjišťujeme, že důležité publikace o filmu šíří nakladatelství, která se tímto oborem buď nezabývají jako svým hlavním předmětem zájmu (Host, Academia), nebo se jedná o malé vydavatele, zato s výrazným vkladem nadšenectví (Casablanca, Camera...