V umění volnost – Umělecká beseda slaví 150 let své existence

V umění volnost – Umělecká beseda slaví 150 let své existence

Tisk

umelecka beseda200Výtvarný odbor Umělecké besedy pořádá u příležitosti 150. výročí založení Umělecké besedy, nejstaršího a bohatou šíří svého působení i nejvýznamnějšího uměleckého spolku v českých zemích, v barokním Clam-Gallasově paláci v Praze výstavu prezentující díla jeho současných členů nazvanou V umění volnost, která potrvá až do 19.května 2013.

 

Ve třech odborech Umělecké besedy - literárním, výtvarném a hudebním – se pod heslem V umění volnost a v duchu nadšené vzájemnosti a svobodomyslné tolerance sdružily roku 1863 přední osobnosti české kultury (Bedřich Smetana, Josef Mánes, Karel Jaromír Erben, Vítězslav Hálek, Jan Evangelista Purkyně aj.), aby daly po útlumu českého politického, společenského, tedy i spolkového života v 50. letech 19. století najevo novou ctižádost: zbavit české umění - a kulturní prostředí vůbec - provincialismu, dát mu evropský rozměr.

umelecka beseda0

Výstava V umění volnost, pojmenovaná podle zakladatelského hesla spolku, navazuje na tradici dlouholeté a bohaté výstavní činnosti Výtvarného odboru Umělecké besedy. Vystavuje zde šedesát devět členů a hostů VOUB všech současných uměleckých generací. Je vystaveno kolem sta děl – obrazů, kreseb, soch, plastik, reliéfů, fotografií i autorských tapiserií. Pro členství ve Výtvarném odboru současné UB není určující příslušnost k jedné generační vrstvě ani sdílení jednotného „programového“ tvůrčího názoru. Naopak jedním z hlavních charakteristických rysů je nyní, stejně jako v době založení, tolerantní přátelské prostředí, v němž se mohou setkávat umělci různých generací, disciplín a stylového zaměření.

umelecka beseda1

Výstava představuje nejen historické připomenutí jedinečné tradice Umělecké besedy, ale (snad především) i reprezentativní pohled na kvalitu a rozmanitost současné podoby VOUB. Zde, v širokém lidském a uměleckém rozpětí, nachází autoři narození ve dvacátých letech dvacátého století prostor pro vzájemný, citlivě nastavený dialog s dalšími generacemi včetně té narozené až v letech osmdesátých, a to v inspirativních sálech Clam-Gallasova paláce.

umelecka beseda2

Mezi vystavujícími autory jsou mj. Olbram Zoubek, Ivan Ouhel, Karel Malich, Jaroslav Šerých, Adriana Šimotová, Daisy Mrázková, Mikoláš Axmann či Vladimír Kokolia.

umelecka beseda3

V umění volnost
Datum a místo konání: 21.3. – 19.5.2013, Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1
otevřeno denně kromě pondělí od 12 do 18 hodin, vstup zdarma
Pořadatel: Výtvarný odbor Umělecké besedy
Koncepce a realizace výstavy: Richard Drury a výbor VOUB

Zdroj foto a informací: umeleckabeseda.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Galerie anglických klobouků vznikla díky recesi

galerie anglickych klobouku nove hradyV areálu rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle je od letošního června pro návštěvníky v budově oranžerie otevřena unikátní Galerie anglických klobouků

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Voayer

voyer200V České republice se od 17.8. do 19.8. poprvé koná kontroverzní výstava s názvem Voayer. Už samotný název dává tušit, čeho se bude tato specifická událost týkat. V pražském klubu DUP39 je „vystaveno“ několik nahých žen v různých pózách, přičemž některýc...


Literatura

Z hovna bič: Jak jsem vyrostla z Payna

Z hovna bic 200Klasicky v nakladatelství Jota vyšel další román od amerického spisovatele C. D. Payna, který se proslavil především sérií Mládí v hajzlu s názvem Z hovna bič. Tentokrát se seznámíte s Danielem Richardem Nixonem a čeká vás také poezie.

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že si pro diváky v sezóně 2022/2023 připravili 9 nových inscenací a myšlenky na jejich konečnou podobu je už nyní naplňují krásným očekáváním. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se ...

Film

Zlín Film festival, sekce Dny dánské kinematografie: Otevřená srdce

otevrena srdce200Zlínský filmový festival je primárně orientován na filmy pro dětského a dospívajícího diváka, zkrátka však nepřicházejí ani diváci, kteří již dětským a teenagerovským střevíčkům odrostli. Krom soutěžních sekcí hraných...