Kam jsi zmizela? je komiks plný magických a snových obrazů

Kam jsi zmizela? je komiks plný magických a snových obrazů

Tisk

Kam jsi zmizelaV grafickém románu Kam jsi zmizela? sledujeme, jak se rozvíjí přátelství dvou queer postav s prvky roadtripu a magického realismu. Obě ženy se společně učí naslouchat sobě navzájem a sobě samotným, navzdory bolestné minulosti si k sobě hledají cestu. Komiks se výborně hodí právě do tohoto času „nečasu“ na přelomu podzimu a zimy a to především díky nádherným ilustracím a použitým barvám.

Road trip, magický realismus a všechno mezi tím

Skromný příběh sleduje dvě postavy, dívku Beu, která je na útěku z domova a ženu Lou, která jede za svou příbuznou do státu Texas. Od začátku je jasné, že obě před něčím utíkají, ale my nevíme před čím. Grafický román sleduje několik drobně načrtnutých linek – obě ženy mají queer identitu, kterou mohou svými zkušenostmi sdílet. Jedna druhé se postupně otevírá, byť místy jsou obě postavy ukřičené a zbytečně reaktivní. Samozřejmě to může být traumaty v pozadí, ale i přesto jim to občas nevěříme. Navzdory tomu, že jde o queer postavy, nečekejte žádnou romanci, jde především o rozvíjení přátelství. Byť občas tam chybí větší touha postav se vzájemně poznat a proto máme místy pocit, že jde o nucenou spolujízdu. Začátek je popisný právě na úkor nedostatku příběhového rozvětvení uprostřed a na konci. Najednou chceme víc přátelství Bei a Lou, víc příběhu ze zákulisí, víc zpracování jejich zážitků z magického světa. Ale ničeho se nám bohužel nedostává naplno.

Jejich cesta do západního Texasu začíná být čím dál temnější a nevysvětlitelná. Od poloviny se objevují náznaky magického realismu a naplno se rozjíždí v poslední třetině. Lou a Bea se ocitají pronásledovány dvěma muži, kteří hledají bílou kočku, kterou Bea našla zatoulanou v lese. Zde se tempo příběhu zdá spíše nevyrovnané a příběh má slepá místa. Čtenář až lituje, že magického realismu není více na úkor pomalejšího začátku, nebo není celý komiks jednoduše delší. Přetváření reality má totiž silný potenciál, který nicméně nebyl naplno využit a my pouze sbíráme nápadité, ale vágní zmínky. A to čtenáře zamrzí.

Knihu si „přečtěte“ především pro její ilustrace

Expresní kresby s využíváním barevného spektra fialové, červené a oranžové v kombinaci s černým pozadím bylo hodně epické a působivé. Pracuje se snovým tónem, který okolní svět zobrazuje jako tísnivý, což následně dolaďuje metaforu traumatických zážitků Bei. Téměř jakoby vizuální složka mílovými kroky předbíhala dějovou linku. Ona kresba je zkrátka natolik okouzlující, že můžete zkusit „číst“ komik také za pomoci obrázků a vynechat verbální bubliny.

Český název Kam jsi zmizela? bohužel neodpovídá komiksovému příběhu tolik jako originální název Are you listening? spíše nás směřuje do detektivní linky než do psychologické roviny. Are you listening? nám na několika úrovních napovídá, o čem by grafický román mohl být. Naslouchají si postavy? Naslouchají místům? Naslouchají sami sobě? Název Are you listening? v sobě nese melancholickou otázku, která také může směřovat k samotnému čtenáři…

Varování: grafický román obsahuje prvky psychického týrání a sexuálního násilí.

Ukázka z knihy

Kam jsi zmizela

Název: Kam jsi zmizela?
Originál: Are You Listening?
Autorka: Tillie Walden
Překlad: Lenka Bukovská
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

komiks

https://www.paseka.cz/produkt/kam-jsi-zmizela/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Porotkyně Diana Mórová: „Aj keď som kritická, budem taká, aby som nikoho neurazila.“

Talent rozhovor 200Přinášíme vám rozhovor s dlouholetou tváří TV JOJ Dianou Mórovou, kterou v těchto dnech můžete vídat v Televizi Prima. Je totiž novou porotkyní v soutěži Česko Slovensko má talent. Kromě herectví je známá také z různých zábavných sh...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vzpomínky na Olympii – Ekecheiriá

altV roce 2012, kdy se konají Olympijské hry v Londýně, je velmi zajímavým počinem občanského sdružení Symposion projekt, jehož cílem je zdůraznit propojení sportovního soutěžení a kultury tak, jak bylo odnedávna pěstováno v antickém Řecku - um...


Literatura

Jedna žena. Dva životy. Který z nich je skutečný?

1946-knihkupkyne 2001962, Denver. Kitty Millerová se věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu, kde na ni nikdo nečeká.
1963, Denver. Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, svou životní lásku. Ži...

Divadlo

Špína otevře sezónu zlínského divadla

MDZ Spina 200Městské divadlo Zlín zahájí svou 78. sezónu českou premiérou. Naváže tak na dramaturgickou linii, které se v posledních letech zcela programově věnuje a v rámci níž se snaží hledat a objevovat současná témata a zajímavé nové texty a autory. Tento...

Film

ČT přichází s novým kanálem Art. Na programu bude hlavně kultura

200 art31. srpna spustí Česká televize nový kanál ČT art, který bude prezentovat kulturu v uceleném a širším kontextu.

...