Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne nejen unikátní díla z bývalé československé ambasády ve Stockholmu
Banner

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne nejen unikátní díla z bývalé československé ambasády ve Stockholmu

Tisk

hejtmanek200Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od 4 milionů korun. K lákadlům aukce patří i obraz Světelná krajina Josefa Šímy, jednoho z největších českých malířů 20. století: vyvolávací cena začíná na 5 milionech korun. Předaukční výstava, na níž si je možné všechna dražená díla prohlédnout, se uskuteční od 27. listopadu do 6. prosince 2023 v sídle Arthousu v Goetheho ulici 17 v pražské Bubenči.

 

Aukce nabídne celkem 260 položek. Z nich zaujme například i sběratelsky vzácná malba Kompozice (1930) surrealisty Jiřího Remo Jelínka, jenž byl významnou osobností české avantgardy. Chybět nebudou díla Alfonse Muchy, Zdeňka Rykra, Josefa Lady, Jiřího Trnky, Zdeňka Buriana či Olbrama Zoubka.

Na aukci se vedle obrazů objeví také zajímavá kolekce grafik autorů jako Kamil Lhoták, Adolf Born, Jiří Anderle či Albín Brunovský. Už tradičně zde budou k mání i rarity z oblasti starožitností a designu. Mezi ně patří třeba ojedinělá kubistická váza Vlastislava Hofmana, jenž dosáhl v této aukční síni autorského rekordu: černo-bílá váza poprvé nabízená na trhu bude dražena od 450 000 korun.

hejtmanek 1 vaza

Brunovský, Šíma a Jiří Remo Jelínek

Hlavním lákadlem aukce je mimořádně barevně působivý velkoformátový obraz Zahrada (1972) Albína Brunovského, autora poslední série československých bankovek i výrazného ilustrátora řady děl klasické literatury. „Brunovský patří k nejzajímavějším poválečným slovenským autorům a monumentální Zahrada je dosud největší známou malbou, jakou kdy vytvořil,“ uvádí majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek.

hejtmanek2 zahrada

Reprezentativní dílo vyvolávané za 4 miliony korun bylo dovezeno ze Švédska, kde původně zdobilo interiér československé ambasády. „Zahrada je velmi podmanivá množstvím barevných škál a detailně propracovanou malbou,“ říká Tomáš Hejtmánek. A dodává, že aukce nabídne i mistrné Brunovského grafické práce.

Jednou z nejvýše dražených položek je obraz Světelná krajina (Passage luminieux) (1963) Josefa Šímy. O dílo umělce, který žil ve Francii a jehož svět zná jako francouzského malíře Josepha Simu, se bude licitovat od 5 milionů korun. „Obraz ze Šímova ‚mystického období‘, kde malbou prozařuje světlo a celý výjev vibruje jemnou energií, patří mezi sběratelsky nejžádanější,“ upozorňuje Tomáš Hejtmánek.

K vzácným položkám se řadí rovněž abstraktní dílo Kompozice (1930) významného malíře české avantgardy Jiřího Remo Jelínka. Talentovaný souputník Toyen a Jindřicha Štyrského byl ve svých 40 letech zavražděn v koncentračním táboře Mauthausen. „Vzhledem ke smutnému osudu autora se Jelínkových děl zachovalo bohužel jen málo a díky své kvalitě jsou sběratelsky velmi ceněné,“ uvádí Tomáš Hejtmánek. Obraz Kompozice se bude vyvolávat od 1 500 000 korun.

hejtmanek3 kompozice

Výtvarné umění 19. století

Vedle nabídky starých mistrů aukce nabídne i reprezentativní Portrét muže od Antonína Machka s vyvolávací cenou 90 000 korun a muzeální dílo Maximiliana Haushofera s názvem Dívka u Chiemsee vyvolávané za 600 000 korun.

Švédská stopa a slavný design českého kubismu

Unikátním kusem je kubistická váza od Vlastislava Hofmana, která se poprvé objeví na aukčním trhu. Sběratelům bude nabízena od 450 000 korun.

Dražena bude i kolekce obrazů Františka Drtikola, známého fotografa, který se zabýval i malířskou tvorbou. Jeden z jeho obrazů, nevšední akt Eva s Jablkem (1942), se bude vyvolávat od 95 000 korun.

K dílům dotvářejícím interiér bývalé ambasády ve Stockoholmu patří – vedle Brunovského Zahrady – i další zajímavé umělecké práce. „Vedle jedinečných světelných objektů vytvořených slavnou dvojicí sklářských výtvarníků Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou se nám povedlo do aukce získat i pozoruhodné gobelíny či nábytek. Rozmanitě pojatá křesla doplněná stolky z ohýbaného dřeva tehdy přímo pro objekt ambasády navrhl architekt Jan Bočan,“ líčí Tomáš Hejtmánek. Světelné objekty jdou do aukce od 600 000 korun za kus, nábytek začíná od 20 000 do 45 000 korun.

Aukce také nabídne tři díla Jiřího Trnky vyvolávané od 25 000 do 35 000 korun.

hejtmanek3

Ženy v umění 20. století

Pozornost na aukci se upíná k dílu sochařské legendy Věry Janouškové nazvané Košilka (80. léta 20. století), jehož vyvolávací cena začíná na 240 000 korunách. Cenným kouskem, který se na tuzemském trhu objevuje málokdy, je i vzácné dílo Pavly Mautnerové. Tato česká malířka žila a tvořila v Izraeli a její díla jsou zastoupena převážně v zahraničí. Mautnerové barevná informální kompozice s názvem Sakrální prostor začíná na částce 150 000 korun.

Dražit se budou také tři obrazy Milady Marešové, jež u Hejtmánků zaznamenala na předloňské aukci svůj autorský rekord ve výši 1 612 000 korun. Autorčino plátno Dívka s pampeliškami (1934) začíná na 180 000 korunách. Průvod (1931) startuje na 95 000 korunách, V Paříži St. Germain (počátek 70. let 20. století) na 40 000 korunách.

Habánská keramika, Vojkůvka i Holeček

Aukci si nenechají ujít ani sběratelé habánské a holíčské keramiky vyvolávané v rozmezí 10 000 až 35 000 korun.

K výrazným položkám patří obraz Kočičí hra (1981) od naivistického malíře Libora Vojkůvky, jenž plátno ze zadní strany obdařil ironickým nápisem „Ani řetěz zlé mravy nenapraví“. Také Vojkůvka zaznamenal svůj autorský rekord právě u Hejtmánků. Jeho svéráznou Kočičí hru nyní licitátor nabídne od 220 000 korun.

hejtmanek4 kocici hra

Současné umění zastupuje Ivan Exner s dílem Zátiší s novinami, pomeranči a rybami (2007) s vyvolávací cenou 120 000 korun a Petr Holeček svými dvěma rozměrnými plastikami. Tou první je kortenové Origami 1200 BC (2023) vyvolávané od 65 000 korun, druhé dílo nazvané Cestou z poutě (2023) startuje na 180 000 korunách.

Aukce tradičně nabídne také bohatou kolekci nábytku z dob od 17. po 20. století. Dražit se budu rovněž významné sochy a výjimečné orlojové stojací hodiny (od 500 000 korun). V nabídce jsou i skleněné objekty z 20. a 21. století autorů jako Oldřich Plíva, Rony Plesl a další.

hejtmanek5 hodiny

Zdroj foto: René Volfik, Arthouse Hejtmánek

Více informací: www.arthousehejtmanek.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Hrdinky: Příběhy významných českých žen

hrdinkyNádherná, záslužná a velmi působivá publikace Hrdinky z nakladatelství Euromedia Group už na první pohled upoutá svým vzhledem. Srdce každé feministky, historika, vlastence, ale i každého člověka, který to má v hlavě v pořádku a ctí ty, kdož v životě něco dokázali a...


Literatura

Svatý Václav – legendy, nebo skutečnost

Svaty Vaclav 200O životě Svatého Václava nemáme téměř žádné spolehlivé doklady. Není známé jeho přesné datum narození ani datum úmrtí. Legendy o svatém Václavovi zná snad každé malé dítě. Ale mnozí z nás také ví, že legendy si vždy něco přibarvily. Ale k...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Sammyho dobrodružství 2: vězeň v podmořském akváriu

sammyho dobrodruzstvi 2Přežijeme-li v našem rodinném kruhu letošní vánoční svátky ve zdraví, můžeme se jít s dětmi podívat na nový animák, tentokrát, jak je patrno z názvu, na pokračování Sammyho dobrodružství s názvem „Sammyho dobro...