Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí

Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí

Tisk

jednoduse-umela-inteligence perexJedním z dalších titulů od nakladatelství UNIVERSUM ze série JEDNODUŠE je kniha s názvem Umělá inteligence. Ta je určena zájemcům, kteří se chtějí začít lépe orientovat v tomto stále populárnějším tématu, nebo si potřebují ucelit dosavadní znalosti.

 


Kniha kombinuje výraznou infografiku se snadno srozumitelným textem a přináší ucelený úvod do problematiky těm, kteří mají málo času, ale lační po vědomostech. Kapitoly rozebírají širokou škálu témat od výpočetní techniky a matematiky po politiku a filozofii, vysvětlují, jak umělá inteligence funguje, jak dramaticky změnila způsob, jakým žijeme, a jak by se mohla v budoucnu vyvíjet.

jednoduse-umela-inteligence 1

Foto: kniha, strana 62-63

Klíčové informace jsou vysvětleny velice srozumitelně, autoři rozebírají rostoucí vliv umělé inteligence na kulturu a společnost, představují základní stavební kameny, zmiňují historické technologické milníky a velkou pozornost věnují také otázkám etiky.

Most do světa jedniček a nul

Mohu potvrdit, že tahle příručka doslova a do písmene splňuje to, co deklaruje názvem série (JEDNODUŠE) a že informace podané prostřednictvím stránek jsou skutečně velice přehledně zpracované a vcelku srozumitelné. A nic na tom nemění fakt, že já osobně si stále nedovedu představit, že bych sama cokoliv naprogramovala, o výstavbě umělé neuronové sítě nemluvě. Nicméně jsem poprvé v životě dostala chuť více proniknout do systému jedniček a nul a dokonce mám pocit, že jsem pobrala i principy seskupování dat, strojového učení a toho, jak se vlastně „EjÁj“ učí myslet.

Nejnovější umělá inteligence je velmi sofistikovaná a zdá se, že má vlastní mysl. Ovšem taková umělá inteligence, která by dokázala ovládat samu sebe, ještě čeká na svůj zrod.

Inteligence „na entou“, myslící bytost s právy a povinnostmi

Hlavním přínosem této publikace je nejen seznámení s fenoménem platformy AI, kde se slovo inteligence skloňuje ve všech pádech a zasahuje nejrůznější oblasti od umění přes politiku, zdravotnictví či farmaření až po bezpečnost a vesmírný výzkum, ale také rozkrytí hrozeb, na něž je třeba myslet při dalším vývoji. Před lidstvo to například staví otázku nutnosti stanovení hranice mezi tím, co je lidské a co je umělé, nebo jinak: „…v jakém bodě bychom měli říct, že umělá inteligence je v podstatě myslící bytost, že má vlastnosti jako člověk, a tudíž by měla mít i svá práva?“ I na to se kniha snaží ve stručnosti odpovědět. Mě prozatím uklidňuje, že potřebná data do systému stále ještě datlují lidé…Otázkou je, jestli by mě to nemělo spíš děsit.

Kniha je skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí být takzvaně „v ději“ a vhodným odrazovým můstkem pro zájemce o hlubší porozumění této fascinující oblasti vědy a techniky.

jednoduse-umela-inteligence

JEDNODUŠE: Umělá inteligence /SIMPLY: Artificial Intelligence (DK)
Autor: kolektiv autorů
Nakladatel: Universum (Euromedia Group, a.s.)
Série: Jednoduše
Datum vydání: 24. 10. 2023
Počet stran: 160

Hodnocení: 100 %

www.booktook.cz/v/2421892/jednoduse-umela-inteligence
www.knizniklub.cz/knihy/662433-jednoduse-umela-inteligence.html
www.euromedia.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Pavel Krásenský: „Pokud mám možnost mít v lednici své malé místo, kde si uchovávám usmrcený hmyz, tak je rodina opravdu velmi tolerantní“

200rozV rámci Listopadu, měsíce fotografie na našem webu jsme se rozhodli vyzpovídat i některé české fotografy. Prvním z nich je Pavel Krásenský, jehož ilustrace jste už určitě viděli v nějaké učebnici biologie. Jeho parketou je totiž makrofotografie hmyzu a ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

BLÍŽÍ SE MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL V KARLOVÝCH VARECH

KFF perexLetošní jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu bude probíhat od 3. do 11. Července 2015. Filmové nadšence čeká maraton po pečlivě vybraných filmových projekcích, které nasbíraly ceny ve světě na filmový...


Literatura

Kryjte si záda, superhrdinové

ultimate spiderman 8 200V dalším pokračování UltimateSpider-Man a spol. si v první polovině Peter Parker užívá radostného studentského života až do chvíle, kdy jeden bystrý student si dá dvě a dvě dohromady a začne ostatním kam...

Divadlo

Štyrský/Toyen/Heisler. Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici

Styrsky Toyen Heisler 200Novou autorskou inscenaci oceňované dramatičky a režisérky Martiny Kinské s názvem Štyrský/Toyen/Heisler uvede 27. března v premiéře Švandovo divadlo na studiové scéně.

...

Film

Festival francouzských filmů představí i koprodukční díla

FFFOd středy 21. listopadu do středy 28. listopadu 2018 se v Praze (a rovněž Brně) představí v pořadí již 21. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU. Nabídne široký výběr uváděných titulů, od těch, které se v českých kinech už uvádějí (či teprve uvádět budou), až k těm ně...