Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru

Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru

Tisk

pasaz 200Nedaleko Václavského náměstí, v srdci secesního domu U Nováků, se ukrývá jedinečný kulturní prostor - 3Kino Art Pasáž (Vodičkova 30, Praha 1). Zde neustále připravují kulturní zážitky, jako je právě probíhající výstava obrazů Jana Demerci a soch Lukáše Dvorského nebo retro projekce filmu HOLUBICE režiséra Františka Vláčila promítaná z 16mm filmového pásu.

 

 9.2. v 18:00

Ohlasy pop-artu MOULIN ROUGE
autoři: Jan Demerci, Lukáš Dvorský
PRODEJNÍ VÝSTAVA

Jan Demerci je pseudonym, pod kterým tvoří univerzitní profesor, historik, iberoamerikanista a sběratel umění, prof. Ivo Barteček. Jeho díla - ať už se jedná o obrazy, koláže nebo kresebné variace - lze pojímat jako ohlasy pop-artu. Umělec klade důraz na skladebnou jednoduchost, eliminuje a redukuje detaily, čímž probouzí a povzbuzuje divákovu fantazii.

"Významné je nalézání vlastního přístupu ke sdělovanému, a právě to činí Demerciho autorsky identifikovatelným. Jeho tvorbu dále charakterizuje ornamentizující, až geometrizující opakovatelnost." popisuje Demerciho tvorbu fotografka Tereza z Davle.

Lukáš Dvorský je povoláním umělecký kovář a sochař. Vnímá analogii v základních pudech a nevyhnutelných procesech. Pro příklad uvádí část myšlenkového procesu díla Tarantule: smrt/zrození - sexualita - thanatos - moc - pomíjivost/trvalost - materiálno/duchovno - aktuální symbolika a vizuální jazyk/archetyp - přirozený/zamýšlený nástroj změny - pud/racionalita. Analogii těchto procesů vnímá skrze tvary, barvu, ale velmi důležité jsou pro něj použité materiály a jejich význam v historii i současnosti formování lidstva.

Sdílením svých jedinečných uměleckých vizí a tvůrčího procesu se Jan Demerci a Lukáš Dvorský spojili na společné výstavě, kde budete mít příležitost prozkoumat jejich fascinující tvorbu a objevit nové perspektivy umění.

pasaz 1

pondělí 5. 2.
19:30
Zapomenuté skvosty středoevropské kinematografie
HOLUBICE (3Kino Art Pasáž)

Pocta ke 100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců.

Projekce z 16mm filmového pásu

Režie: František Vláčil
Promítání: Martin Plitz

 pasaz 2


sobota 10. 2.
19:30
Alternativní scéna divadla ABC v 3Kino Art Pasáži
KUCHYŇ (3Kino Art Pasáž)

Hra, kterou Arnold Wesker napsal na konci 50. let 20. století na základě vlastních zkušeností kuchaře ve velké restauraci, získává o šedesát let později překvapivě aktuální náboj.

Režie: Michal Dočekal

Dále se hraje: 10.2., 12.2.,14.2., 16.2., 20.2.

pasaz 3

21. 2. - 23. 2.
16:00 - 20:00
Výstava originálů významných děl zapůjčených ze soukromých sbírek
FRANTIŠEK KUPKA (3Kino Art Pasáž)

Časově omezená komorní výstava se koná pod kurátorským dohledem prof. Ivo Bartečka a potrvá jen 36 hodin!

František Kupka je známý především svými abstraktními a geometrickými obrazy, které byly zásadní pro rozvoj moderního umění v průběhu 20. století.

pasaz 4

čtvrtek 22.2.
9:30 a v 17:00
Autorské čtení
V BAREVNÉM LISTÍ (3Kino Art Pasáž)

Čtení zhudebněných říkadel malostranské harmonikářky Lucie Evy Doušové.

Interaktivní hudební program pro děti i dospělé.

pasaz 5

sobota 24. 2.
19:30
Divadlo
NA VÝCHODNÍ FRONTĚ BEZ PRASÁTKA (3Kino Art Pasáž)
Alternativní scéna Divadla ABC - scénické čtení

24. února 2024 uplynou dva roky od začátku vojenské invaze Ruska na území Ukrajiny. Městská divadla pražská právě v tento smutně výroční den zahajují druhý ročník Měsíce Ukrajiny, který má podporovat dialog mezi českým a ukrajinským uměním a přispívat k porozumění událostem, kterými východní Evropa právě prochází.

pasaz 6

9. 1.- 29. 2.
Výstava koláží
Všechny trumfy v ruce má, kdo tapetuje (Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy)

Neobyčejná výstava analogových koláží Heleny Čubové, IG: @hecubadesign. Přijďte se podívat.
Autorka: Helena Čubová

pasaz 7

3Kino Art Pasáž je netradiční projekt, který vznikl v netradičních prostorách někdejší restaurace ve slavné pasáži domu U Nováků v centru Prahy. Cílem tohoto projektu je provokujícím a inovativním způsobem rozšířit povědomí o současné kultuře a umění střední Evropy. "V rámci předvánočního programu jsme se rozhodli otevřít veřejnosti i suterénní prostory, které dříve sloužily jako technické zázemí někdejší restaurace. Dnes ho oživuje jedna z největších fotografických výstav více než dvou desítek renomovaných mezinárodních a tuzemských tvůrců," doplňuje ředitel 3Kino Vavřinec Menšl. Zcela unikátní výstava Boundaries: Retrospective, kterou připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, by podle organizátorů neměla ujít vaší pozornosti.

Více informací: https://www.3kino.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

brezen-mesic-ctenaru 200V ústecké knihovně je vždy živo nejen v březnu, měsíci, který je již po několikáté měsícem čtenářů. Nějaký ten týden napřed totiž ústečtí knihovníci pro své čtenáře i návštěvníky připravují program, kter...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Culturea: Brazilský den zářil

cultu 200Druhý den cestovatelského festivalu Culturea byl zaměřený na Brazílii – zemi kávy, tance a zábavy, což se snažil reprezentovat i nabitý program. Dopoledne patřilo dětem, které mohly využít prostorů ve zlínském zámku k různému vydovádění se. A ti star...


Literatura

Fimbul - když dva potřebují změnu a klídek na chalupě nahradí drama

fimbul perexHKnížka Fimbul od nakladatelství JaS je menšího formátu a má na první pohled zajímavě řešené balení. Průsvitná obálka mě nadchla okamžitě už na omak. A vyzývala mě, ať ji neodložím.

 

...

Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede populární komedii Dokonalá svatba

dokonala svatba200Městské divadlo Mladá Boleslav zakončí kalendářní rok prosincovou premiérou Dokonalá svatba. Současná situační komedie Robina Hawdona patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru. Inscenaci v režii Jaroslava Slánskéh...

Film

Úkryt v ZOO – snaha chránit, i přes vlastní nebezpečí

ukryt v zoo 2 (2)„Až za mřížemi byli konečně v bezpečí.“ Příběh válečného Polska a nebezpečí, v jakém se nacházeli nejenom Židé, ale všichni obyvatelé tehdejší Varšavy, umocněné prostředím malebné ZOO, vybombardované v první den obsazení...