Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století

Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století

Tisk

na tatovi zalezi perexMuži - otcové v současnosti stále čelí výzvám minulých dob a nejrůznějším klišé. Dřívější výchovné postupy už jsou dávno překonané, a tak je nejvyšší čas najít cestu, kudy z nich ven a jak si nastavit život, aby budoucnost naše i našich dětí byla lepší. 

Carsten Vonnoh je otcem dvou dětí, rodinným terapeutem a systémovým poradcem. Ve své knize Na tátovi záleží (vydalo nakladatelství Argo) sdílí své poznatky a vybízí k zamyšlení nad minulostí a životem vlastních otců a dědů. Z mužské perspektivy nahlíží nově na výchovu dětí a důvěrný a uvolněný vztah mezi dětmi a otci. Představuje návody a postupy, jak najít sebe sama a své děti přitom neztratit.

Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou

V jednotlivých kapitolách autor rodičům nemilosrdně nastavuje zrcadlo a umožňuje jim pochopit, jak se jejich děti cítí, když je zahrnují pochybnými požadavky a lhůtami. Zaujal mě například přehled povinností školkového dítěte, které v podstatě denně absolvuje nadupaný program v rodičovském a vychovatelském vleku, plný pravidel a příkazů, aniž by se někdo výrazněji zajímal o to, jak se cítí. A jsem velmi ráda, že se v tomto směru vnímání potřeb dětí posunulo k lepšímu a že se na tom stále pracuje. Je fakt, že určité pasáže a ponaučení se v pozměněné formě několikrát opakují, ale to určitě není na škodu. A i kdyby si tatínkové, jimž je tato publikace věnována především, zapamatovali třeba jen následující odstavec, rodinné atmosféře to velmi prospěje. Protože, jak byste se cítili vy, kdyby za vás z 95 procent rozhodovali jiní?

Sejměte ze sebe tlak, který vás nutí v každém okamžiku – a s výhledem na nejistou budoucnost příštích dvaceti let – neustále korigovat a udávat pravidla. Čím činorodější naše děti budou moci být, tím méně budou potřebovat unikat spolupráci s námi, aby chránily svou integritu. V situacích, kdy na své děti (a sami na sebe) nějak naléháme, zkusme se vždy a znovu zamyslet: Je to opravdu tak zásadní? Musím to vyžadovat právě teď a právě tímto způsobem? Co je teď vlastně pro mě a pro mé dítě důležité? Pokud si tyto otázky zodpovím upřímně a otevřeně, zjistím, že mnohé z toho, co sám – bezmyšlenkovitě – vnáším jako zbytečný stresový faktor do života dětí, je téměř neospravedlnitelné. (strana 74)

Hledáte-li jakýsi obecný „návod pro použití dítěte“, zde ho nenajdete. Jedná se spíš o jakéhosi průvodce a sbírku podnětů, jenž dovedou zájemce k lepšímu pochopení vztahu mezi rodiči a dětmi a které formují mužský postoj k požadavkům a limitům otcovství v 21. století. Knížku jistě ocení i prarodiče snažící se přizpůsobit současným trendům kontaktního rodičovství. Lehké to není, ale rozhodně to stojí za to!

na tatovi zalezi

Na tátovi záleží. Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou
Autor: Carsten Vonnoh
Překlad: Magda Pěnčíková
Vydání: 2023 (1. vydání)
Nakladatel: Argo
Počet stran: 168

Hodnocení: 80 %

https://argo.cz/knihy/na-tatovi-zalezi/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vsetín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu 2021 se vrátí do Strašnic již v září

44 200Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu se vrací do prostor Nové strašnické školy v Praze, v letošním roce již ve dnech 9. - 26. září.

...

Literatura

Hororový příběh od islandské královny krimi

yrsa200Yrsa Sigurdardóttir jednoznačně patří mezi nejlepší severské autory současnosti. Islandská mistryně krimi nedávno přišla s novinkou Pamatuji si vás všechny. Tentokrát se sice musíte obejít bez právničky Tóry, ale to rozhodně neubírá knize na kvalitě. Spíš...

Divadlo

Růžena Lysenková hrála hodně v televizi, ale velké role měla hlavně v divadle

lysenkova200Pamětníci a milovníci divadla si mohli všimnout, že letos 6. září to bylo deset let, co odešla ve věku 94 let vynikající herečka Růžena Lysenková. Naposledy si zahrála v roce 1997, a to v televizním filmu Čas jeřabin. A i když se objevila v řadě in...

Film

Odevzdal svůj život divadlu. Vzestupy a pády Jakuba Špalka

zivot s kasparem200Nový dokumentární film Heleny Třeštíkové Život s Kašparem je časosběrným snímkem, který mapuje život zakladatele Divadla v Celetné Jakuba Špalka na ploše 23 let.