Skladatel Eduard Parma: Zanechal po sobě tyhle tři krásky!

Skladatel Eduard Parma: Zanechal po sobě tyhle tři krásky!

Tisk

parma perexPoslední rozloučení se skladatelem a producentem Eduardem Parmou, který nečekaně zemřel 27. července 2022 ve věku 72 let, se uskutečnilo v pražském Bio Oko. „Eda sem rád chodil, a tak jsme se rozhodly pozvat rodinu, přátele a spolupracovníky právě do Oka,” prozradila hudebníkova exmanželka Radmila Parmová (47), která toto odpolední setkání zorganizovala společně s dcerami Annou (26) a Adélou (22).

 

Cédéčko s obrazem na obalu už nestihl vydat
Na pódiu nebyla umístěna rakev, ale projekce, na níž se střídaly fotografie z Eduardova soukromého i pracovního života. V levém rohu byl na dřevěném stojanu umístěn obraz nazvaný Eddie jako černoch. Namalovala ho skladatelova kamarádka, výtvarnice Lenka Scheithauerová, kterou Eduard Parma oslovil, aby připravila obal na jeho připravované cédéčko. To už bohužel nestihlo vyjít, rodina ho však hodlá pustit do světa v blízké budoucnosti – mělo by být ke stažení na internetu…

parma 2

výtvarnice Lenka Scheithauerová se svým obrazem Eddie jako černoch

Poslední setkání v Bio Oko uváděl moderátor, spisovatel a zpěvák Richard Sacher, který se s Eduardem Parmou nejen přátelil, ale také spolupracoval. „Složil mi kdysi dvě písně, natáčel jsem u něj také skladby jiných autorů. Když mě Radmila oslovila s prosbou, abych poslední rozloučení s Edou odmoderoval, ani vteřinu jsem neváhal. Jen mi bylo jasné, že se na to musím důkladně připravit,” prozradil Richard, který mimo jiné přečetl 15 zajímavostí ze života Eduarda Parmy. Všechny opatřil vlastním odlehčeným dodatkem, aby atmosféra v sále nebyla příliš tesklivá.

parma

Eduard Parma

„Eda byl průkopníkem nových hudebních stylů na české scéně. Podílel se například na příchodu syntetizátorové hudby, house music i rapu. Když to hodně zlehčím a tak trochu přeženu – česká hudební scéna se díky němu přesunula z pozdního paleolitu do střední doby kamenné,” pronesl během svého proslovu Richard Sacher. Neváhal připomenout ani skutečnost, že Eduard Parma v osmdesátých letech žil a tvořil ve Velké Británii. Do Prahy se vrátil v roce 1991…

Proč nedorazil Jiří Korn?
Na pódiu krátce zavzpomínali hudební skladatelé Pavel Skalický a Petr Hannig, objevitel Lucie Bílé. Poté Richard přečetl několik kondolencí od osobností, které se nemohly osobně dostavit. Tady je jedna z nich: „Dovolte, abych vyjádřila soustrast celé rodině, všem přátelům Edy Parmy, všem lidem dobré vůle… Váš smutek je i mým smutkem… Upřímně s vámi soucítím… S úctou Jitka Molavcová”

parma 1

poslední rozloučení s Eduardem Parmou v Bio Oko

Zpěvák Jiří Korn, pro kterého Eduard napsal písně Žal se odkládá a Ulice Vácí, ve svém vzkazu otevřeně přiznal k tomu, že nedorazil záměrně. “Je mi to nesmírně líto, že nás Eddie opustil. Je to kruté a neměnné. Všichni na konec skončíme a ani se nestačíme s tímto světem rozloučit. Beru to jako skutečnost, která se nedá změnit. Proto se moc omlouvám, ale rozhodl jsem se neobjevovat se na pohřebních akcích. Eddie byl báječný člověk, stále usměvavý a plný života. Tak zůstane v mém srdci a nechci tuto vzpomínku rušit faktem, že už tomu tak není. Buďme rádi, že jsme dostali šanci těšit se z jeho přítomnosti a jeho lásky. Opatrujte se. Jirka Korn”

Také dcery se věnují umění
Rozloučit se se svým bratrem přišel i hudební skladatel, producent a muzikant Jindřich Parma, který je autorem řady hitů, mimo jiné složil Mumuland pro Petra Kotvalda. Veřejnou řeč však nepronesl, dokonce se odmítl vyjádřit do médií, což je v posledních letech jeho standard… Nejvíce obdivných pohledů přitahovaly Eduardovy atraktivní dcery a také jejich matka, která vedle nich působila jako starší sestra.

parma 3

Radmila Parmová s dcerami Annou a Adélou

Anna i Adéla se věnují umělecké činnosti, vystudovaly grafický design. Anna fotografuje, tetuje a vyrábí šperky, Adéla tvoří obrazy a věnuje se modelingu. Obě děvčata měla již několik výstav svých děl v centru Prahy. Manželství s Radmilou, která se v minulosti prezentovala jako zpěvačka Lýgie, skončilo v roce 2014 rozvodem. A málokdo ví, že se Eduard Parma loni stal dědečkem, dcera Adéla přivedla na svět vnučku Taliu Parmovou.

Foto – Petr Brodský a archiv


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Ježkárnami jsem si splnil životní sen, říká písničkář Mirek Paleček

Palecek 200Mirka Palečka má hodně lidí spojeného nejen se starým dobrým Semaforem, ale rovněž s Michaelem Janíkem, s nímž vytvořil na dlouhá léta písničkářský tandem. Kdo by neznal hity jako Hele lidi nebo Prodavač limonád. Nicméně v poslední době už spolu ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Výšlapem na Sněžku, během i muzikou pro Vojtíška

Snezka 200Janek Ledecký s kapelou, Koneckonců, Patrola Trutnov... Dobrou muziku si mohli poslechnout účastníci benefice pro desetiměsíčního Vojtíška, kterému musely být tři dny po porodu amputovány obě nožičky nad kolenem.


Literatura

Milena Štráfeldová popisuje nejniternější pocity

svetr200S Milenou Štráfeldovou jsem se poprvé setkala prostřednictvím knihy Trestankyně. Seznamuje nás s Růženou Vackovou, která nestála o život s kompromisy a kvůli tomu dlouhá léta strávila ve vězení. Tentokrát nás čekají krátké povídky, které ale v sobě ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Příšerky jen pro děti

priserky 200Letošní léto nabízí mnoho zajímavých filmů a tak si do kina můžeme zajít i na Univerzitu pro příšerky. Je to poslední snímek z rodinky Pixarů. Setkáme se tam po dlouhé době nejen s Jimem Sullivanem a Mikem Wa...