Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží

Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží

Tisk

Zřizovatelem Muzea českého kubismu je Národní galerie a najdete ho v nejstarším kubistickém domě v Praze nazvaném podle barokní sošky černé Madony - U Černé Matky Boží. Tento dům, vyprojektovaný architektem Josefem Gočárem, byl vystavěn v letech 1911 – 1912 za účelem obchodního domu s luxusním módním zbožím a kavárnou. Jedná se o opravdový unikát, protože se jedná o stavbu v kubistickém slohu, představující tehdejší novodobou architekturu, avšak velmi citlivě začleněněnou do historického centra. Po druhé světové válce zde byly kanceláře, čímž zanikl ojedinělý nedělený prostor. Dům U Černé Matky Boží je také od roku 2012 zapsán na seznamu kulturních památek.

Od roku 2003 se v Domě U Černé Matky Boží nacházejí expozice Muzea českého kubismu, který se výjimečným způsobem projevil v české architektuře, malířství, sochařsví a v užitém umění.  Kolekce z let 1910 – 1914 ve 2. a 3.patře reprezentují malířská díla Emila Filly, Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína. Sochařskou tvorbu zastupují plastiky Otto Gutfreunda. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zapůjčilo solitérní kusy nábytku, realizovaného podle návrhů architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. Ze stejného zdroje pocházejí  ukázky keramiky, skla a plakátů.

 alt

Barokní soška černé Madony

Kubismus byl v době svého vzniku považován za avantgardní umělecký směr, jehož průkopníky byli Pablo Picasso a Georges Braque. Ti nastínili zcela nové pojetí v malířství a sochařství. Ztvárněný předmět byl rozebrán až na základní geometrické prvky -  krychle (latinsky cubus) . Zároveň se ovšem násobil i umělcův úhel pohledu. Na jediném  plátně tak můžeme vidět malovaný objekt z mnoha úhlů současně.

alt

Dům u Černé Matky Boží

V roce 2005 byla také v Domě U Černé Matky Boží dokončena rekonstrukce kubistické kavárny, kterou doporučuji při návštěvě muzea navštívit. Její atmosféra vás přenese o pěkných pár let zpátky a u šálku kávy si, za poslechu příjemné hudby, můžete vychutnat pohled na dobové textilie a celkové retro vyznění kavárny Grand Café Orient.

alt

Konferenční stolek a čalouněné židle, 1912 - 1914, Pavel Janák

alt

Kubistická kavárna

alt

Podobizna umělcova otce III,1912, Otto Gutfreund

alt

Schodiště v Domě u Černé Matky Boží

altVáza s květinou, 1917, Antonín Procházka


alt

Viki, 1912 - 1913, Otto Gutfreund

alt

Židle, 1913, Josef Gočár

Muzeum českého kubismu
Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1
Otevírací doba: Denně mimo pondělí 10 – 18 hod.
Expozici připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Národním muzeem pro Státní fond kultury České republiky.
Autoři projektu: Milan Knížák, Tomáš Vlček

Zdroj foto: autorka článku


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Odstup, a jsi blíž aneb čínsko-česká výstava v Moravské galerii

he jinwei 200Dva umělci, dva kulturně i geograficky vzdálené světy, dva unikátní pohledy na soudobou společnost a její proměny. To vše přináší společná výstava čínského umělce He Jinweie a Čecha Tomáše Císařovského. Multik...


Literatura

Dagmar Sedlická napsala knihu erotických esejů
ImageCopak to mají v kalhotách? Takový název nese kniha esejů o erotice autorky Dagmar Sedlické. Kniha je dílem zralé ženy, která má k tématu co říci.
...

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

Televizní archiv tají netušené poklady

CT poklady perexBlížící se vánoční čas přeje pohádkám, a pokud si vybavíme nabídku televizních stanic, vytanou nám na mysli hlavně pohádky původně filmové. Jenže daleko bohatší pohádková pokladnice patří televizi - za bezmála sedm desetiletí své e...