Setkání s Robertem Fulghumem

Setkání s Robertem Fulghumem

Tisk

Snímek obrazovky 2017-10-17 v 17.15.36Od dětství mám velmi ráda laskavý humor, který mi a mým sourozencům zpočátku zprostředkovával hlavně táta. Později, když jsem se naučila číst, s oblibou jsem sáhla po knihách, které laskavý humor nabízejí, a tak není divu, že v dobách vysokoškolských studií jsem objevila také knihy Roberta Fulghuma. Ty mě doslova nadchly. Bylo to prima oddechové čtení na cestu vlakem z vysokoškolských kolejí domů a zpět. 


Když jsem se dozvěděla o velkém turné Roberta Fulghuma po České republice, měla jsem neodolatelnou touhu se s ním někdy a někde potkat naživo.

Nakonec se mi to podařilo v pátek 6.10.2017 v Beskydském divadle v Novém Jičíně. V rámci LiStOVáNí, což je cyklus scénického čtení Lukáše Hejlíka, proběhlo, a stále probíhá, čtení z knihy Roberta Fulghuma Co jsem to proboha udělal? V dramatickém podání Jiřího Resslera a Věry Hollé je to opravdu příjemný zážitek a pro knihu parádní reklama. Kdo ji ještě neměl, určitě si ji musel koupit. (Ano, koupila jsem si ji taky.)

Před představením i po něm byl ve foyer divadla sám Robert Fulghum, který byl ochotný se s kýmkoliv vyfotit a podepsat knihy, ať už přinesené z domu nebo zakoupené na místě. I této příležitosti jsem využila, a tak mám na toto setkání krásnou památku v podobě podepsaných knih i pár fotografií. 

 IMG 20171006 174406

Před samotným scénickým čtením se Robert Fulghum posadil na okraj podia a navázal s diváky kontakt několika českými pozdravy. Tím si všechny okamžitě získal. Protože však česky nemluví, a jak neopomněl zdůraznit – většina lidí na planetě česky nemluví, pokračoval v angličtině. V publiku se vždy našel nějaký zdatný překladatel a sám pan Fulghum si dával pozor na to, aby používal jednoduchou angličtinu a vyslovoval srozumitelně, takže mu bylo dobře rozumět. Vysvětlil, jak vznikl nápad na toto turné a také se pochlubil údajně českými kořeny. Po představení se opět posadil na pódium a diváky bavil historkami, které posbíral během posledních dvou týdnů v České republice. Některé byly opravdu úsměvné, takže se jistě budeme moci těšit na jejich knižní zpracování. 

Nejvíce mne zaujalo povídání o lidech, které Fulghum nazývá „hráči“. To jsou nejen ti, kteří si dokáží hrát se slovy a situacemi, baví okolí vtipnými poznámkami, vládnou ironií a nadsázkou, ale především dokáží na vtipné poznámky okamžitě reagovat, na nahozenou návnadu se chytí a ve hře pokračují. Je škoda, že takových „hráčů“ jako je sám Robert Fulghum není víc, hned by bylo na světě veseleji.

Na závěr představil i svou novou knihu Opravář osudů. Je to román o tom, jak George Novak přijede do Prahy, aby pátral po svých českých kořenech, přitom však zjistí, že má daleko závažnější poslání – má se stát opravářem osudů.       

(I tuto knížku jsem si koupila a těším se, až se pustím do čtení.)

 IMG 20171008 091433

Pokud vás těchto pár řádků navnadilo, máte ještě měsíc možnost se s Robertem Fulghumem setkat v některých českých, moravských a slezských městech. Stačí se podívat na program LiStOVáNí.


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Must have všech fanoušků Harryho Pottera

S příběhy o Harrym Potterovi vyrostly už dvě generace čtenářů a troufám si říct, že ho “může” i spousta lidí, co jinak moc nečte. Všichni známe kouzelný svět J. K. Rowlingové už skoro nazpaměť a stal se nedílnou součástí našeho kulturního bohatství, stejně jako Červená Karkulka a Popelka. Může tedy ještě něčím překvapit? Co nabízí speciální sběratelská edice?

Příběhy z koutů Šumavy

Šumava si našla místo v srdci nejen místních, ale i mnoha lidí, kteří se sem vracejí a hledají inspiraci a odpočinek v krajině, co v sobě nese nesčetně příběhů. Někdy smutných, někdy veselých a někdy nadpřirozených. Lucie Oudová je místní rodačka a spisovatelka. Vydala již tři knihy, které vás na svých stránkách zanesou právě sem. Přečtěte si rozhovor o tom, co ji inspiruje, jak a proč díla vznikala a zda se máme na co těšit i do budoucna.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel...

Deset let psychedelického šílenství slaví Madhouse Express

Na počátku byl inzerát, po kterém se dala dohromady parta rock’n’rollových nadšenců. Z okrajového žánru si to přes stovky koncertů nasměrovali do vyprodaného planetária, na Colours of Ostrava i do zahraničí. Jedna z nejzajímavějších klubových kapel současné scény vaří hustou psychedelickou mlhu už rovných deset let. Dekádu na scéně oslaví svým dosud největším koncertem 30. listopadu v pražské Arše+.

Čtěte také...

Protagonisté seriálu Cesty domů oslavili 200. díl

cestydomu 200Ve čtvrtek 22. srpna se konala v restauraci SOHO akce nazvaná Letní party s hvězdami. Hlavní hvězdou celého večera byl seriál Cesty domů a především jeho 200. díl, který diváci uvidí na svých obrazovkách v pon...


Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Vyšly vybrané texty filmové kritičky Galiny Kopaněvové

Spatrit-a-napsatHned úvodem by rád vyjasnil: Galina Kopaněvová (1931-2012) není Ruska, narodila se v Kolíně české matce (byť v Rusku narozené) a ruskému emigrantu, takže by měla být psána právě takto (a sama se tak skutečně podepisovala). Pr...