Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

oskar 200V Praze byly představeny nominované projekty 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo téměř tři sta projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší projekty, zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v pěti základních kategoriích - Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba.Kategorie Obec
Litoměřice šetří energie nezávisle na rozpočtu města
Město Litoměřice dokázalo motivovat své organizace, zaměstnance i občany k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů. Prostřednictvím Fondu úspor energie město optimalizovalo nákup energie, nebo zprovoznilo fotovoltaické elektrárny na svých objektech. Kroky a opatření k úspoře energií navíc financuje z již dosažených úspor.
Energetické úspory zvýšily zaměstnanost v obci Haňovice
Obci Haňovice na Hané se podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení. V přípravě je projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který přinese až 35 nových pracovních míst.
Kategorie Firma
Energeticky soběstačný hotel s farmou
Ve středočeské obci Choťovice je hotel s farmou, který je  energeticky soběstačný. Hotel je  ukázkou firemního provozu, který funguje na bázi uzavřeného koloběhu; veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže nejen sám produkovat, ale také spotřebovat.
České posuvné dveře pro pasivní domy získaly prestižní certifikát
Český výrobce oken a dveří SLAVONA vyrábí posuvné dveře pro pasivní stavby, které osloví nejen svým minimalistickým designem, ale také úspornými vlastnostmi.
Kategorie Kutil
Vlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky
Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si sám sestrojil. Ve své dílně postavil také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny stroje vyrábí velmi jednoduše a s minimálními náklady.
Technické hračky pro děti
Jiří Toman z Národního technického muzea vymyslel koncept, kdy děti ze základních a středních škol rozvíjejí technické myšlení. Se svými modely pak jejich tvůrci soutěží v různých disciplínách.
Kategorie Mládež
Putovní expozice Dětské experimentárium radí, jak bydlet zdravě
Zážitkové experimentárium s názvem Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě ukazuje dětem i dospělým, jak se staví energeticky úsporný dům.
Ekotým základoškoláků ze Zbiroha chrání přírodu a šetří energie
Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Jejich Ekotým je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.
Kategorie Stavba
Secesní vila v téměř pasivním standardu
Secesní vilu v Poděbradech se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907. Lidé mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu, nebo bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu.                                                                                                                                                                 Dům nad vodopádem v historickém centru města Telč
Budova stojí na betonových sloupech nad vodou. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka.

oskar2

Slavnostní finále soutěže proběhne na podzim v Praze. Soutěž Ekologický oskar je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1500 projektů.

oskar3

(Foto: EON, www.ekologickyoskar.cz)


 

PřihlášeníSoutěže

HONZA HOMOLA HRAJE V BARVÁCH NA STO LET STAROU KYTARU

Honza Homola z Wohnoutů pokračuje ve své sólové tvorbě, kdy v minulosti vydal již dvě alba. Od roku 2012, kdy vyšlo CD Čarovánky, nechal sólovou tvorbu spát a pustil se do malování obrazů. V době lock downu, kdy Wohnouti nekoncertovali, se začal učit hrát na housle. A když se vše pospojovalo, vznikla z toho nová píseň, ke které přizval jako hosta Terezii Kovalovou.

I ve Finsku může být vyhlášené letovisko

Palm Beach Finland je název další knihy finského spisovatele Anttiho Tuomainena, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.
Kniha Zlín (Albatros Media)

Rozhovor

Je skvělé mít pevné a stabilní zázemí, říká Martin Chodúr

chodurZpěvák Martin Chodúr zazářil už před několika lety, ale faktem je, že zejména až v poslední době zažívá nevšední úspěch. Natáčí, skládá i textuje, koncertuje se svou kapelou MACH. Přitom je vidět a slyšet nejen na svých, ale i na velkých show dalších hvězd...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Anketa

Myslíte si, že současná kultura upadá?
 

Čtěte také...

Společnost Vlasty Buriana udělil i letos Cenu humoru Vlasty Buriana

cena humoru 200Společnost Vlasty Buriana byla založena bratry Pavlem a Petrem Holíkovými v roce 1997. Její nejvýznamnější počin byl převoz ostatků Vlasty Buriana na nejposvátnější místo českého národa, Vyšehradský hřbitov, a to v roce 2002.

...

Literatura

Kaštánek- panáček z kaštanů zvěstuje smrt

KastanekNa předměstí Kodaně je nalezena mladá žena, je brutálně zavražděná a pachatel jí uřízl jednu ruku. Případu se neochotně ujímá mladá vyšetřovatelka Thulinová, která chce z oddělení vražd co nejdříve odejít, a to do o dost lukrativního oddělení kybernetické ...

Divadlo

Sindibád mořeplavec na prknech Divadla Scéna ve Zlíně už 27. října!

200divPříběh provoněný exotikou a orientem, plný humoru a napětí, na motivy Pohádek z tisíce a jedné noci. Mořeplavec Sindibád v něm musí čelit lesní divoženě Jamambě, obřímu ptáku Ruchovi, zrádným kamarádům... a aby získal dívku svého srdce, musí přemoci krále ...

Film

Miláček: mdlá ilustrace slavné knihy

altFilmová adaptace románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta Miláček, pod níž je podepsána dvojice režisérů Declan Donnellan a Nick Ormerod, ukázkově demonstruje, co znamená pojem „vypráz...