Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

oskar 200V Praze byly představeny nominované projekty 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo téměř tři sta projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší projekty, zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v pěti základních kategoriích - Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba.Kategorie Obec
Litoměřice šetří energie nezávisle na rozpočtu města
Město Litoměřice dokázalo motivovat své organizace, zaměstnance i občany k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů. Prostřednictvím Fondu úspor energie město optimalizovalo nákup energie, nebo zprovoznilo fotovoltaické elektrárny na svých objektech. Kroky a opatření k úspoře energií navíc financuje z již dosažených úspor.
Energetické úspory zvýšily zaměstnanost v obci Haňovice
Obci Haňovice na Hané se podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení. V přípravě je projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který přinese až 35 nových pracovních míst.
Kategorie Firma
Energeticky soběstačný hotel s farmou
Ve středočeské obci Choťovice je hotel s farmou, který je  energeticky soběstačný. Hotel je  ukázkou firemního provozu, který funguje na bázi uzavřeného koloběhu; veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže nejen sám produkovat, ale také spotřebovat.
České posuvné dveře pro pasivní domy získaly prestižní certifikát
Český výrobce oken a dveří SLAVONA vyrábí posuvné dveře pro pasivní stavby, které osloví nejen svým minimalistickým designem, ale také úspornými vlastnostmi.
Kategorie Kutil
Vlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky
Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si sám sestrojil. Ve své dílně postavil také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny stroje vyrábí velmi jednoduše a s minimálními náklady.
Technické hračky pro děti
Jiří Toman z Národního technického muzea vymyslel koncept, kdy děti ze základních a středních škol rozvíjejí technické myšlení. Se svými modely pak jejich tvůrci soutěží v různých disciplínách.
Kategorie Mládež
Putovní expozice Dětské experimentárium radí, jak bydlet zdravě
Zážitkové experimentárium s názvem Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě ukazuje dětem i dospělým, jak se staví energeticky úsporný dům.
Ekotým základoškoláků ze Zbiroha chrání přírodu a šetří energie
Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Jejich Ekotým je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.
Kategorie Stavba
Secesní vila v téměř pasivním standardu
Secesní vilu v Poděbradech se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907. Lidé mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu, nebo bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu.                                                                                                                                                                 Dům nad vodopádem v historickém centru města Telč
Budova stojí na betonových sloupech nad vodou. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka.

oskar2

Slavnostní finále soutěže proběhne na podzim v Praze. Soutěž Ekologický oskar je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1500 projektů.

oskar3

(Foto: EON, www.ekologickyoskar.cz)


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Je třeba věřit, že události plynou tak, jak mají, říká herec Jiří Bartoň

barton perDesítky postav má na svém kontě herec Jiří Bartoň, který si zahrál jak v kamenných divadlech, tak na alternativních scénách. Přitom je zajímavé, že se uplatnil nejen v činoherních, ale třeba ve vyloženě muzikálových rolích a že má ve svém r...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Nové rodinné centrum Hafíkov: Ráj pro děti všech věkových kategorií

200spI když v Česku momentálně vládne překvapivě teplé jarní počasí, na dětské hřiště je přece jen trochu zima. Pokud máte doma raubíře, který se neustále nudí, určitě ho vezměte do pražské Galerie Butovice. Před nedávnem tam otevřeli nové rodinné centrum Hafíko...


Literatura

Odložený případ? Toť Odpočítávač

odpocitavac200V únoru vydalo nakladatelství Kalibr napínavou prvotinu americké autorce Amy Suiter Clarke s podnětným názvem Odpočítávač. Podíváme se na zoubek odloženým případům, které jsou možná až moc aktuální…

 

...

Divadlo

Mary Page Marlowová: Mozaika jednoho obyčejně neobyčejného života

Mary Page Marlowova200Kdybyste měli vybrat z celého svého života jedenáct scén, které by ho dokázaly vystihnout, které by to byly? A dal by se z nich složit příběh, který by dával smysl?

 

...

Film

Španělská královna: Penelope Cruz zachraňuje trapný pokus o komedii

spanelska kralovna 200Na filmová plátna vstupuje počin ze španělské režie. Zanechává za sebou smíšené pocity a nezodpovězenou otázku „co tím chtěl básník říci“. Jediným highlightem je herecká ikona Penelope Cruz a úsměvná scénka...