„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

Tisk

alz 200V pražském „Rakouském kulturním fóru“ se 18.9. 2014 konala tisková konference u příležitosti uvedení románu rakouského spisovatele Arno Geigera a jeho publikace „Starý král ve vyhnanství“ ve spolupráci s nakladatelstvím „Mladá Fronta“, kde autor píše o svém otci, který onemocněl na sklonku života Alzheimerovou chorobou. Kniha byla v Rakousku vydána roku 2011 a na českém trhu je k dostání v překladu od roku 2013.

 

Na konferenci nechyběli - ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová, ředitelka „Rakouského kulturního fóra“  Natascha Grilj, překladatel českého vydání  Tomáš Dimter, předseda správní rady „Alzheimer nadačního fondu“ doc. MUDr. Jakub Hort, komentátor Petr Fischer, malíř Tomáš Císařovský, autor knihy Arno Geiger, a herec a dabér Lukáš Hlavica, který návštěvníkům přečetl ukázku z výše zmiňované knihy. 

alz 1

 

Arno Geiger získal ocenění „Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014“ za svůj přínos k porozumění Alzheimerovy choroby široké  veřejnosti. K tomu se rovněž děkovně vyjádřila ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová a neopomněla zdůraznit alarmující fakt, že Alzheimerova choroba bývá označována epidemií 21.století.

„Z psaného textu se stává text živým. Příběh Arnova otce a jeho boj s nemocí.“ „..omlouvá se svému otci, jelikož se mu přibližuje  až ve stavu, kdy se propadá mimo hranice „normality“ .“ „..Porážku se snažíme otevřeně.“ „..pracuje s prolínáním historie v našem životě. Jeho otec se ztrácí ve svém exilu a žije vzpomínkami.“ poznamenal Petr Fischer.

alz 2

 

„Jsem moc rád, že jsem tu knihu napsal. Chtěl jsem ji napsat za života táty, který zemřel před třemi měsíci. Osud mého táty v knize zůstává otevřený. Člověk by měl věřit v budoucnost. To nejhorší, co se stane je, když to vzdáte. Je zde budoucnost pro nemocné i jejich blízké. Pokud bych ji psal po jeho smrti, nebyla by tu víra v jeho budoucnost...“ „..rovněž jsem se účastnil i knižního veletrhu, kde mu lidé fandili a můj otec měl najednou budoucnost. Kniha dosáhla toho, že člověk s „Alzheimerem“ dosáhl respektu.“ „...Díky laskavosti je člověk něčím více a je mnohé. Objetí je gesto držení. Vše začíná a končí úctou.“ vyjádřil svůj pocit z knihy sám autor.

alz 3

 

Geiger rovněž obdržel obraz od malíře Tomáše Císařovského. Akce byla zakončena degustací vín, kde měli zájemci možnost přispět na konto „Alzheimer nadačního fondu“ koupí vín  „Cuvée A“ a „Rosé A“ . Patrony Alzheimer nadačního fondu jsou – spisovatelka knih pro děti Ivona Březinová a režisér Jan Hřebejk.


http://alzheimernf.cz

Zdroje fotografií jsou z facebookové skupiny "Alzheimer nadační fond" - Facebook


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Na ostrově svobody umí naplno zpívat, tancovat i prožívat smutek

ostrov svobody 200Je to země plná lidských práv – práva na bydlení, bezplatné zdravotnictví, střechu nad hlavou, na mír, na vzdělání. V rámci vzpomínky na kubánského vůdce Fidela Castra, který zemřel 25. listopadu ve věku 90 let, to o ostrovu svobo...


Literatura

Anders de la Motte výrazně ubral

smrt prichazi na prohlidku 200Smrt přichází na prohlídku je název nové knihy oblíbeného švédského spisovatele Anderse de la Motta, který spojil síly s komikem Månsem Nilssonem.

 

...

Divadlo

Filozof k smíchu, filozof k zamyšlení

200divV pražském Divadle Palace uvedli v říjnu komedii hru E. E. Schmitta Heslo morálka. Komedie současného francouzského dramatika a spisovatele, narozeného ve Francii a žijícího v Belgii, je popisem událostí jednoho dne v životě známého francouzského encyklope...

Film

Albert Nobbs – všichni nosíme masku

albert nobbs dvdMuž, který má tajemství. Žena, která má sen. Stalo se vám někdy, že jste při pohledu do zrcadla sice viděli svůj obličej, ale měli jste pocit, že to je někdo jiný, úplně cizí? Jedna z mých kamarádek má pro tento p...