„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014
Banner

„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

alz 200V pražském „Rakouském kulturním fóru“ se 18.9. 2014 konala tisková konference u příležitosti uvedení románu rakouského spisovatele Arno Geigera a jeho publikace „Starý král ve vyhnanství“ ve spolupráci s nakladatelstvím „Mladá Fronta“, kde autor píše o svém otci, který onemocněl na sklonku života Alzheimerovou chorobou. Kniha byla v Rakousku vydána roku 2011 a na českém trhu je k dostání v překladu od roku 2013.

 

Na konferenci nechyběli - ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová, ředitelka „Rakouského kulturního fóra“  Natascha Grilj, překladatel českého vydání  Tomáš Dimter, předseda správní rady „Alzheimer nadačního fondu“ doc. MUDr. Jakub Hort, komentátor Petr Fischer, malíř Tomáš Císařovský, autor knihy Arno Geiger, a herec a dabér Lukáš Hlavica, který návštěvníkům přečetl ukázku z výše zmiňované knihy. 

alz 1

 

Arno Geiger získal ocenění „Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014“ za svůj přínos k porozumění Alzheimerovy choroby široké  veřejnosti. K tomu se rovněž děkovně vyjádřila ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová a neopomněla zdůraznit alarmující fakt, že Alzheimerova choroba bývá označována epidemií 21.století.

„Z psaného textu se stává text živým. Příběh Arnova otce a jeho boj s nemocí.“ „..omlouvá se svému otci, jelikož se mu přibližuje  až ve stavu, kdy se propadá mimo hranice „normality“ .“ „..Porážku se snažíme otevřeně.“ „..pracuje s prolínáním historie v našem životě. Jeho otec se ztrácí ve svém exilu a žije vzpomínkami.“ poznamenal Petr Fischer.

alz 2

 

„Jsem moc rád, že jsem tu knihu napsal. Chtěl jsem ji napsat za života táty, který zemřel před třemi měsíci. Osud mého táty v knize zůstává otevřený. Člověk by měl věřit v budoucnost. To nejhorší, co se stane je, když to vzdáte. Je zde budoucnost pro nemocné i jejich blízké. Pokud bych ji psal po jeho smrti, nebyla by tu víra v jeho budoucnost...“ „..rovněž jsem se účastnil i knižního veletrhu, kde mu lidé fandili a můj otec měl najednou budoucnost. Kniha dosáhla toho, že člověk s „Alzheimerem“ dosáhl respektu.“ „...Díky laskavosti je člověk něčím více a je mnohé. Objetí je gesto držení. Vše začíná a končí úctou.“ vyjádřil svůj pocit z knihy sám autor.

alz 3

 

Geiger rovněž obdržel obraz od malíře Tomáše Císařovského. Akce byla zakončena degustací vín, kde měli zájemci možnost přispět na konto „Alzheimer nadačního fondu“ koupí vín  „Cuvée A“ a „Rosé A“ . Patrony Alzheimer nadačního fondu jsou – spisovatelka knih pro děti Ivona Březinová a režisér Jan Hřebejk.


http://alzheimernf.cz

Zdroje fotografií jsou z facebookové skupiny "Alzheimer nadační fond" - Facebook


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Michal Pleskot – „Od zpěvu až k marketingu“

plesk200

Michal Pleskot působí v pražském Divadle Kalich a Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Absolvoval zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka a poté působil na scénách několika pražských divadel, nejprve v Labyrintu, později v T...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Jak si uspořádat život úklidem? 5 tipů na místa, která nás stresují svou přeplněností

Uklidme ceskoZbavme svůj život zbytečností. Příchod jara je ideální doba nejen na očistu těla, ale také našich domovů. Plné skříně tíží naše podvědomí víc, než si uvědomujeme. Důkladný úklid s sebou přináší pocit volnosti. Zbavte se psychické zátěže, kt...


Literatura

Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

zrcadlo meho srdce perexNa autobiografii o 295 stranách jsem narazila při rešerších k článku do časopisu o historii dívčího skautingu. Publikace obsahuje autobiografii zakladatelky skautingu, prokládanou úryvky z autorčina deníku. Velmi ...

Divadlo

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...

Film

„Nikdy se nevzdáme! Nikdy!“


Atentat perexJe pět minut po půl jedenácté dopoledne 27. května 1942. Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor, sedí na předním sedadle otevřeného Mercedesu a jede do úřadu. Je to pro něj den jako každý jiný. Netuší ale, že v ostré zatáčce...