„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

Tisk

alz 200V pražském „Rakouském kulturním fóru“ se 18.9. 2014 konala tisková konference u příležitosti uvedení románu rakouského spisovatele Arno Geigera a jeho publikace „Starý král ve vyhnanství“ ve spolupráci s nakladatelstvím „Mladá Fronta“, kde autor píše o svém otci, který onemocněl na sklonku života Alzheimerovou chorobou. Kniha byla v Rakousku vydána roku 2011 a na českém trhu je k dostání v překladu od roku 2013.

 

Na konferenci nechyběli - ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová, ředitelka „Rakouského kulturního fóra“  Natascha Grilj, překladatel českého vydání  Tomáš Dimter, předseda správní rady „Alzheimer nadačního fondu“ doc. MUDr. Jakub Hort, komentátor Petr Fischer, malíř Tomáš Císařovský, autor knihy Arno Geiger, a herec a dabér Lukáš Hlavica, který návštěvníkům přečetl ukázku z výše zmiňované knihy. 

alz 1

 

Arno Geiger získal ocenění „Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014“ za svůj přínos k porozumění Alzheimerovy choroby široké  veřejnosti. K tomu se rovněž děkovně vyjádřila ředitelka „Alzheimer nadačního fondu“ Šárka Kovandová a neopomněla zdůraznit alarmující fakt, že Alzheimerova choroba bývá označována epidemií 21.století.

„Z psaného textu se stává text živým. Příběh Arnova otce a jeho boj s nemocí.“ „..omlouvá se svému otci, jelikož se mu přibližuje  až ve stavu, kdy se propadá mimo hranice „normality“ .“ „..Porážku se snažíme otevřeně.“ „..pracuje s prolínáním historie v našem životě. Jeho otec se ztrácí ve svém exilu a žije vzpomínkami.“ poznamenal Petr Fischer.

alz 2

 

„Jsem moc rád, že jsem tu knihu napsal. Chtěl jsem ji napsat za života táty, který zemřel před třemi měsíci. Osud mého táty v knize zůstává otevřený. Člověk by měl věřit v budoucnost. To nejhorší, co se stane je, když to vzdáte. Je zde budoucnost pro nemocné i jejich blízké. Pokud bych ji psal po jeho smrti, nebyla by tu víra v jeho budoucnost...“ „..rovněž jsem se účastnil i knižního veletrhu, kde mu lidé fandili a můj otec měl najednou budoucnost. Kniha dosáhla toho, že člověk s „Alzheimerem“ dosáhl respektu.“ „...Díky laskavosti je člověk něčím více a je mnohé. Objetí je gesto držení. Vše začíná a končí úctou.“ vyjádřil svůj pocit z knihy sám autor.

alz 3

 

Geiger rovněž obdržel obraz od malíře Tomáše Císařovského. Akce byla zakončena degustací vín, kde měli zájemci možnost přispět na konto „Alzheimer nadačního fondu“ koupí vín  „Cuvée A“ a „Rosé A“ . Patrony Alzheimer nadačního fondu jsou – spisovatelka knih pro děti Ivona Březinová a režisér Jan Hřebejk.


http://alzheimernf.cz

Zdroje fotografií jsou z facebookové skupiny "Alzheimer nadační fond" - Facebook


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Chvála nacionalismu

chvala nacionalismu perex"Dnes se v západním světě stal nejmocnějším zdrojem nesnášenlivosti liberální imperialismus", píše Y. Hazony v nadčasové kritice imperiálních říší počínaje antickým Římem přes Rakousko-Uhersko, Třetí říši, SSSR a USA ...


Literatura

David Deida: Prostá pravda

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Největší padouch chce ukrást Měsíc

ja padouch 200Animovaná komedie Já padouch (2010) nás dostává do malovaného sousedství, plného rozkvetlých zahrad a dobrých lidí, kde v černém vysokém domě spřádá své plány jeden velký zločinec.

...