„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou nazkoušel v Divadle Šumperk herec Jan Hönig. Premiéra je v sobotu 10. září.


Máte před premiéru inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, ale hlavně máte hlavní roli, proto by mě zajímaly vaše pocity, když jste se to dozvěděl?

To si pamatuji naprosto přesně. Na chodbě u šatny mi tu zprávu lehce nadhodil náš dramaturg Michael Sodomka..."Zdravím McMurphyho!". Měl jsem takové příjemné mravenčení...

Veleúspěšná filmová adaptace Miloše Formana s Jackem Nicholsonem v hlavní roli vznikla roku 1975. Románová předloha Vyhoďme ho z kola ven Kena Keseyho vyšla dokonce o třináct let dříve. Ani po mnoha letech však text, který byl upraven rovněž pro divadlo, neztratil nic ze své aktuálnosti. Film jste určitě viděl, co některé divadelní inscenace v Česku? Je asi těžké hrát postavu, kterou představoval ve filmu právě Jack Nicholson?

Před pár lety jsem viděl Přelet nad kukaččím hnízdem Horácké divadle v Jihlavě. Patricka hrál můj velký kamarád, který působil i tady v Šumperku. Můj spolužák ze zlínské VOŠKY. Takže asi slušný ročník (smích). S Nicholsnem se měřit nebudu. Tak jsem si film během zkoušení nepřipomínal. I tak si ho dost pamatuji. Nerad kopíruji.

jan honig foto1

Máte spočítáno, kolikátá je to role v šumperském divadle? A na které postavy rád vzpomínáte?

Role si nepočítám, ale odhaduji to kolem dvaceti. Rád vzpomínám na roli Kjella Bjarneho z Chvály bláznovství. Severský smysl pro humor je mi blízký...

Jste zkušený herec v nejlepším věku, v současné době jste v angažmá v šumperském divadle. Co vaše herecké začátky?

Ano, jsem dítě č. 44. První role je kmotříček v Karafiátových Broučcích. Ochotnický soubor Racek v Otrokovicích. Krásné divadlo, které nám nemilosrdně vzala řeka Morava v devadesátém sedmém...

jan honig foto2

Co je na divadelní práci pro vás to nejkrásnější?

Někoho to asi překvapí, ale nejradši se učím texty. Doma to neumím. Zásadně v lese. Člověk se tam může krásně uvolnit a někdy si z plných plic i pěkně zařvat.

Na webu šumperského divadla píšete, že hory a divadlo jsou váš splněný sen v jednom. Můžete to lehce rozebrat?

Jeseníky mám tak nějak v krvi. Jako dítě jsem trávil spoustu víkendů na Alfrédce. Moji prarodiče jsou z kantorské rodiny a postupně prošli z Uhelné přes Lipovou, Oskavu, Renoty až do Týna nad Bečvou.

jan honig foto3

Zdroj foto: archiv Divadlo Šumperk

Více informací: https://www.divadlosumperk.cz/cs/o-divadle/herecky-soubor/jan-honig.html


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Velký rozhovor s nadějným umělcem Markem Hubáčkem nejen o Chicagu

hub 200S Markem Hubáčkem jsem se sešla v útulné zlínské kavárničce, abychom si popovídali o jejich velkém projektu s názvem From Czech to Chicago, který má na svědomí on s jeho kamarádem Martinem Vítkem. Rozhovor je o kampani, ale především o umě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Adam Mišík: Návrat Flamenga s mým tátou byla ta nejúžasnější věc, co se mohla stát.

adam misik200Adam Mišík je zatím pro většinu lidí jméno méně známé. Patnáctiletý chlapec, který se na svoji životní cestu připravuje od píky a váží každého kroku. Žongluje s pěti míčky, škola, přátelé, rodina, hudba, herectví a všechno drž...


Literatura

Zajeďte si i vy Šalinou do stanice touha

salina-do-stanice-touha 200V nakladatelství HOST vyšly nedávno hned dvě brněnské knihy – povídkový Krvavý Bronx a humoristická Šalina do stanice touha. Vydejte se na jízdu spisovatelky Ivy Hadj Moussa i vy.

Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Kino-Ikon osloví též českého čtenáře

Kino ikon perexV českém prostředí máme jediný veskrze teoretický filmový časopis, a sice Iluminaci. Tento čtvrtletník zhusta bývá obtížně stravitelný, takže nezasvěcený laik zděšen prchne, sotva se začte do prvních vět, navíc tento časopis je sotva sehn...