Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

Tisk

givt200Před nedávnem jsem se úplně náhodou seznámila se společností GIVT.cz. Ostatně, s přibývajícím věkem se mi potvrzuje, že nic se nestane náhodou a že různé skutečnosti mi zkříží cestu právě v tom okamžiku, kdy je jich zapotřebí.

 

Stejně tak to bylo i tentokrát. Věta „Nezaplatíte ani korunu navíc a podpoříte ty, které máte rádi,“ mě zaujala na první pohled a přinutila zastavit se a popřemýšlet. A tak jsem se podívala na https://givt.cz/ a zjistila, že to je přesně to, co mi tady chybělo a o čem by mělo vědět co nejvíce lidí – společnost, která podporuje neziskové organizace a široká veřejnost je u toho. „GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a my z vašeho nákupu zasíláme vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty,“ píše se tady. Zajímalo mě, jakým způsobem to přesně funguje. A protože jsem zvědavá, a když něco nevím, tak se zeptám, bez dlouhého váhání jsem se obrátila na člověka nejpovolanějšího – pana Petra Páluše, ředitele společnosti.
 
Pane Páluši, představíte nám krátce společnost GIVT? Na jakých principech funguje?
Portál GIVT funguje jako prostředník mezi neziskovými organizacemi a internetovými obchody, na kterých občané běžně nakupují a které jsou stále ve větší oblibě. Na jedné straně pomáhá neziskovkám získávat finance, na straně druhé pomáhá e-shopům přivádět nové zákazníky. Hlavně přináší lidem dobrý pocit, protože při jakémkoliv nákupu, například na www.zoot.cz , www.bata.cz  nebo www.damejidlo.cz , jde část peněz z jejich útraty na dobročinnou věc.  

Proč zrovna GIVT? Jedná se o zkratku nebo vznikl název jen tak ledabyle?
Nejde o zkratku, chtěli jsme najít pěkné, snadno zapamatovatelné slovo, které ponese nějaký význam a zároveň nám umožní co možná nejširší mezinárodní využití. Když GIVT řeknete nahlas, zní to jako „give it“, v překladu dávej, zároveň se v tom ale ukrývá něco hezkého, protože „gift“ znamená dárek. A zároveň byla volná doména, což bylo trochu úsměvné, ale asi to tak mělo být. Každopádně vymyslet dobrý název je velmi obtížné a řešili jsme to docela intenzivně asi dva týdny.

Necháte čtenáře nahlédnout do historie společnosti GIVT?
O GIVTu jsme začali přemýšlet již koncem roku 2014, a jelikož v oblasti internetu nejsme úplně nováčci, udělali jsme si poměrně důkladný průzkum trhu. Portál byl spuštěn 8. února 2015 a první nezisková organizace se přidala hned tři dny poté. Za celý únor jsme měli šest neziskovek a všechny objednávky jsme v podstatě udělali sami. Po roce fungování máme neziskovek přes jedenáct stovek a v počtu objednávek se brzo dostaneme na stovku denně.

Kde se vlastně zrodil nápad založit společnost s tímto zaměřením – tedy pomáhat
neziskovým organizacím?
Podobné projekty fungují na západě již docela standardně, třeba v Anglii, Švédsku či Německu a za zhruba pětileté období fungování se jim do neziskového sektoru povedlo dostat řádově stovky miliónů korun. A přitom nikdo nezaplatil nic navíc. Nevidíme důvod, proč to by v Česku nešlo také.

givt8

 

Udělejte, prosím, malou statistiku. Jaká je úspěšnost vašeho úsilí pomáhat neziskovým organizacím?
Vnímáme to tak, že jsme stále na začátku. Zatímco v únoru jsme pro ně vybrali nádherných šest set korun, v prosinci to bylo téměř padesát tisíc. Pokud vše půjde, jak má a jak si představujeme, koncem letošního roku bychom se chtěli dostat někam ke čtvrt miliónu korun měsíčně pro neziskové organizace. Naším cílem je dosáhnout jednoho milionu měsíčně, to už nám připadá poměrně nezanedbatelné i v rámci celkových možností fundraisingu neziskovek v celé České republice. Chceme se stát důležitým pilířem financování neziskového sektoru. (Fundraising – v oblasti neziskového sektoru velmi často skloňované slovo. Jedná se o získávání financí a darů pro neziskové organizace či nadace od sponzorů, firem, dárců nebo z grantů. Pozn. redakce)

Představte si, že jsem běžný občan, který společnost GIVT nezná. Jakým způsobem se s ní mohu seznámit? A co mě, jako člověka neznalého, může oslovit, abych se rozhodla zařadit ji do svého života?
Na tom je právě krásné to, že nemusíte dělat téměř nic. Ideální je přijít na webovou stránku www.givt.cz a nainstalovat si naši chytrou aplikaci. Funguje to tak, že kdykoliv přijdete na e-shop, který spolupracuje s GIVTem, aplikace Vás ihned upozorní, že tady můžete nakupovat přes GIVT a zároveň podpořit neziskovou organizaci. A to je celé. Vy normálně nakupujete, nestojí Vás to ani korunu navíc, a přitom je přechod do e-shopu přes GIVT otázkou zhruba tří vteřin. Podle dosavadních statistik je průměrný příspěvek za jeden nákup čtyřicet osm korun, což je více než za poslání standardní dárcovské DMS. Takže kdybych to shrnul: třemi vteřinami Vašeho času přispíváte zhruba padesáti korunami, neplatíte nic navíc, spokojený je e-shop, spokojená je neziskovka a Vy máte dobrý pocit, že jste udělali dobrý skutek. Tahle vysoce pozitivní a fungující rovnice se nám na GIVTu líbí nejvíc.    

Představme si situaci, že já budu zástupce neziskové organizace. Vy mě oslovíte, představíte mi Vaši společnost, protože ji neznám a nabídnete mi Vaše služby. Co se bude dít dál?
Pokud budete mít zájem, zaregistrujete se na GIVTu jako nezisková organizace. Když bude vše v pořádku a splníte všechny náležitosti neziskovky, Vaši registraci schválíme a od této chvíle na sebe můžete Vy a ti, kteří Vás mají rádi přispívat. Registrace, stejně jako celá spolupráce, je pro neziskovky samozřejmě bezplatná. Je ovšem důležité si uvědomit, že GIVT není samospásný, že je to nástroj, který je potřeba aktivně využívat. Nejdůležitější je dát všem kolem Vás vědět, že tady existuje způsob, který umožňuje pomocí online nakupování podpořit přímo Vaší organizaci.

Je ještě něco dalšího, co od GIVTu neziskovky, vedle této podpory získávají?
My se samozřejmě snažíme pomáhat organizacím s veškerou propagací. To znamená počínaje tím, že pro ně chystáme různé personalizované propagační nástroje, až po to, že je učíme, jak funguje online marketing, pomáháme s mailingovými kampaněmi a podobně. Tuto edukativní část vnímáme jako vysokou přidanou hodnotu celého projektu.

givt98

 

Kolik neziskových organizací dnes podporujete? A kolik je společností, které pro podporu neziskovek spolupracují?
Máme přes jeden tisíc sto neziskovek napříč všemi žánry – od charity přes kulturu a sport až po maličká lokální zájmová sdružení. Každý den se přidá v průměru čtyři až pět nových organizací. E-shopů máme momentálně tři sta dvacet, a jejich počet se také stále aktivně zvyšuje.

Má vaše společnost nějaké motto?
Nevím, jestli přímo motto, ale snažíme se opravdu pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život.

Je něco, na co byste závěrem rád upozornil? Co byste rád vyzdvihl?
Budeme moc rádi, když si naše společnost najde svoje místo v každodenním životě široké veřejnosti a staneme se samozřejmou a přirozenou součástí společnosti. Zmínil bych na tomto místě asi náš před nedávnem spuštěný blog  http://blog.givt.cz/, kde najdete každý den něco nového, ať už jsou to novinky, soutěže nebo nejrůznější zajímavosti z neziskového sektoru.


Za rozhovor děkuje Renáta Šťastná
Zdroj foto: GIVT.cz      


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ohlédnutí za POŠEMBEŘÍ TOUR

Posemberi 200POŠEMBEŘÍ TOUR je název řady koncertů českobrodské rockové kapely CZ (Celé Znova), které proběhly v první polovině roku na území Pošembeří. Za turné jsme se ohlédli společně s baskytaristou a zpěvákem kapely Stanislavem Potměšilem.


Literatura

Uzdravujte se pomocí tajných zbraní přírody

antibio200Nakladatelství Noxi dělá velmi užitečnou práci. V rámci série tématiky spojené s naším zdravím vydalo další knížku, tentokrát věnovanou rostlinným antibiotikům. Ani tentokrát se neodchýlilo od vysoce nastavené laťky a umožnilo čtenářům doplnit si...

Divadlo

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Film

Nebezpečné pokušení může přepadnout každého


nebezpecnepok0Film Nebezpečné pokušení (2015) je spíš taková tradiční inscenace o tom, co se může stát, když venku prší a všude je spousta rozdělané práce. Povinnosti, starosti o rodinu a majetek, šťastné manželství, ale jakoby tady něco chybělo.