Festivalová sezóna je v plném proudu a mnozí z nás vyrazili, nebo se teprve chystají, na nějaký ten letní festival, s cílem poddat se pohodě a nicnedělání. Česko-slovenské festivaly obrážejí také nejrůznější kapely z celého světa. Podívejte se čím!
Pro promotéry letních festivalů je nejdůležitější, splnit managementu kapely nejrůznější přání a nároky obsažené v rozpisu, počínaje letenkami v první třídě, technickými požadavky a v neposlední řadě také transportem. Dopravu tour autobusy po celém světě zajišťuje několik společností. My jsme měli tu čest, cestovat v jednom z nich.
Co kapela, to jiný požadavek
Je pravdou, že jsme všichni lidi a co člověk, to názor. To mnohonásobně platí také u rockových kapel. Požadavky na transport po destinacích bývají různé. Některým postačí, dopravovat se mezi městy naší republiky klasickým autobusem, ve kterém již mnoho z vás cestovalo. Jiní kladou ve svých rozpisech požadavky na dopravu drahými limuzínami. Většina kapel si vozí své luxusní autobusy. Lady Gaga jich například vlastní 18.
Když se v České republice, nebo kdekoliv jinde, plánuje tour kapely, tak je nesmírně důležité pojmout za fakt také dopravu mezi jednotlivými městy. Většina zahraničních kapel si na své rozsáhlé šňůry pronajímá (některé i vlastní) tzv. tour autobusy. U nás jsou společnosti, nabízející takovýto nadstandartní servis dopravy, teprve v zárodku. V zahraničí je to obrovský byznys.
Některé z vás třeba napadlo, strávit letošní dovolenou v Chorvatsku, kdy cestovní agentury přímo ve svém informačním letáku zveřejňují informace typu - doprava tour autobusem. Tento autobus z cestovní kanceláře se podstatně liší od toho, který je k dispozici hudebníkům. Jakožto produkční několika známých rockových kapel jsem si splnil sen a strávil jsem s rockovou kapelou řadu týdnů. Dlouhé cestování, někdy až deset, patnáct hodin, dokáže psychicky oslabit i vytrvalejší jedince. Proto jsou tour autobusy navrženy tak, aby každý cestující měl možnost relaxovat a přesouvat se z místa na místo v nejvyšším komfortu.
Tour Bus, který často zahlédnete při místě konání koncertu nebo v backstage části festivalu, je skoro k nepoznání od klasického tour autobusu, který všichni tady známe. Rozdíl je uvnitř. Každý takovýto autobus je vybaven místy na spaní, aby si posádka mohla vydechnout při namáhavé jízdě do dalšího města. Povětšinou je v tour busu k dispozici až 14 míst ke spaní. Pohodlné, ale nic pro lidi trpící klaustrofobií. Novější autobusy nabízejí také manželské postele, kde je pohodlí o něco větší. „Několikrát jsem se musel před spánkem totálně zhulit a opít, jinak bych neusnul.“ Zvláště pak, když dnes a denně vidíte nehody autobusů a moje lože bylo úplně nahoře vepředu. „Opravdu mě napadaly nejrůznější myšlenky, že třeba neodhadne velikost mostu, atd.“ A pak všichni známe české dálnice, kdy vás ani sebelepší tlumiče nezachrání.
Několik oddělených sekcí v autobusu pak zajišťuje komfort při tzv. after party a pracovním názvem se jim říká „party floor“, tedy „párty patro“, kde se většina kapely sejde, a řekl bych, že mají v úmyslu to samé co já. V každé této sekci bývají umístěny LCD televize s dokonalým zvukovým systémem, plným barem, který poskytuje potěšení i těm nejnáročnějším klientům a prostornými pohovkami, většinou v kůži. Takové prostorné obýváky najdete v autobuse až tři. Takže když vás nebaví jedna skupinka muzikantů, není nic snazšího, než se přesunout ke druhé, a to většinou až na druhé straně autobusu. V neposlední řadě je také důležitá funkční kuchyň se vším, na co si vzpomenete, takže uvařit nenáročné jídlo není problém. Jedinou nevýhodou je většinou jedna toaleta, která musí posloužit až 20 lidem.
Turné je stále mízou umělců, což znamená, trávit více času na cestách v bezpečí a plné spokojenosti. Tyto autobusy nejsou však určeny pouze hudebníkům. Pronajmout si je může téměř kdokoliv. Ceny začínají od 45,- Kč/km + další nutné poplatky. Koupit si takový bus už bude horší. Nejlevnější verze začínají na 13 miliónech.
Zdroj foto: internet a autor článku
< Předchozí | Další > |
---|