Cestujeme s rockovou kapelou
Banner

Cestujeme s rockovou kapelou

Tisk

altFestivalová sezóna je v plném proudu a mnozí z nás vyrazili, nebo se teprve chystají, na nějaký ten letní festival, s cílem poddat se pohodě a nicnedělání. Česko-slovenské festivaly obrážejí také nejrůznější kapely z celého světa. Podívejte se čím!

 

 

Pro promotéry letních festivalů je nejdůležitější, splnit managementu kapely nejrůznější přání a nároky obsažené v rozpisu, počínaje letenkami v první třídě, technickými požadavky a v neposlední řadě také transportem. Dopravu tour autobusy po celém světě zajišťuje několik společností. My jsme měli tu čest, cestovat v jednom z nich.

alt

Co kapela, to jiný požadavek

Je pravdou, že jsme všichni lidi a co člověk, to názor. To mnohonásobně platí také u rockových kapel. Požadavky na transport po destinacích bývají různé. Některým postačí, dopravovat se mezi městy naší republiky klasickým autobusem, ve kterém již mnoho z vás cestovalo. Jiní kladou ve svých rozpisech požadavky na dopravu drahými limuzínami. Většina kapel si vozí své luxusní autobusy. Lady Gaga jich například vlastní 18.

alt

Když se v České republice, nebo kdekoliv jinde, plánuje tour kapely, tak je nesmírně důležité pojmout za fakt také dopravu mezi jednotlivými městy. Většina zahraničních kapel si na své rozsáhlé šňůry pronajímá (některé i vlastní) tzv. tour autobusy. U nás jsou společnosti, nabízející takovýto nadstandartní servis dopravy, teprve v zárodku. V zahraničí je to obrovský byznys.

alt

Některé z vás třeba napadlo, strávit letošní dovolenou v Chorvatsku, kdy cestovní agentury přímo ve svém informačním letáku zveřejňují informace typu - doprava tour autobusem. Tento autobus z cestovní kanceláře se podstatně liší od toho, který je k dispozici hudebníkům. Jakožto produkční několika známých rockových kapel jsem si splnil sen a strávil jsem s rockovou kapelou řadu týdnů. Dlouhé cestování, někdy až deset, patnáct hodin, dokáže psychicky oslabit i vytrvalejší jedince. Proto jsou tour autobusy navrženy tak, aby každý cestující měl možnost relaxovat a přesouvat se z místa na místo v nejvyšším komfortu.

alt

Tour Bus, který často zahlédnete při místě konání koncertu nebo v backstage části festivalu, je skoro k nepoznání od klasického tour autobusu, který všichni tady známe. Rozdíl je uvnitř. Každý takovýto autobus je vybaven místy na spaní, aby si posádka mohla vydechnout při namáhavé jízdě do dalšího města. Povětšinou je v tour busu k dispozici až 14 míst ke spaní. Pohodlné, ale nic pro lidi trpící klaustrofobií. Novější autobusy nabízejí také manželské postele, kde je pohodlí o něco větší. „Několikrát jsem se musel před spánkem totálně zhulit a opít, jinak bych neusnul.“ Zvláště pak, když dnes a denně vidíte nehody autobusů a moje lože bylo úplně nahoře vepředu. „Opravdu mě napadaly nejrůznější myšlenky, že třeba neodhadne velikost mostu, atd.“ A pak všichni známe české dálnice, kdy vás ani sebelepší tlumiče nezachrání.

alt

Několik oddělených sekcí v autobusu pak zajišťuje komfort při tzv. after party a pracovním názvem se jim říká „party floor“, tedy „párty patro“, kde se většina kapely sejde, a řekl bych, že mají v úmyslu to samé co já. V každé této sekci bývají umístěny LCD televize s dokonalým zvukovým systémem, plným barem, který poskytuje potěšení i těm nejnáročnějším klientům a prostornými pohovkami, většinou v kůži. Takové prostorné obýváky najdete v autobuse až tři. Takže když vás nebaví jedna skupinka muzikantů, není nic snazšího, než se přesunout ke druhé, a to většinou až na druhé straně autobusu. V neposlední řadě je také důležitá funkční kuchyň se vším, na co si vzpomenete, takže uvařit nenáročné jídlo není problém. Jedinou nevýhodou je většinou jedna toaleta, která musí posloužit až 20 lidem.

alt

Turné je stále mízou umělců, což znamená, trávit více času na cestách v bezpečí a plné spokojenosti. Tyto autobusy nejsou však určeny pouze hudebníkům. Pronajmout si je může téměř kdokoliv. Ceny začínají od 45,- Kč/km + další nutné poplatky. Koupit si takový bus už bude horší. Nejlevnější verze začínají na 13 miliónech.

Zdroj foto: internet a autor článku


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Tapír

  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav von Kokesch připravuje poctu Jiřímu Šlitrovi

lada kokes perexMuzikant Láďa Kokeš dělá radost posluchačům všech věkových skupin. Srdcem i duší miluje hudbu 20. a 30.let a svou vizáží jako by vypadl z nějakého parádního prvorepublikového večírku....

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Slepé skvrny od Daniela Prokopa jsou sondou do problémů české společnosti, které nevidíme, nebo nechceme vidět

big slepe-skvrny-o-chudobe-vzdelavani-p-b1w-410685 (2)Kniha Slepé skvrny: o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti od sociologa Daniela Prokopa přináší přehledné a čtivé eseje, podepřen...

Z archivu...


Literatura

Smát se nahlas s Martinem Nezvalem

Nezval perex"Chorobný lhář a geniální mystifikátor", říká o postavě, "která bude s každým souhlasit, a tím souhlasem porazí každého soupeře" její autor. "Pravdu nemá nikdo, pravda je až v ironii." Věčný zápas jedi...

Divadlo

Tady je svět normální

Skorapka perexDivadlo Metro v Praze na Národní třídě uvedlo jako svého hosta hru Skořápka polského autora Marcina Szczygielskiho v režii Luboše Fleischmanna a v podání Divadla Stochov.

...

Film

Mazel je podle režiséra letní film s prázdninovou atmosférou

mazel 200Prázdninové dobrodružství z letního tábora od Petra Oukropce, autora filmu Modrý tygr. Rodinný film odhalí tajemství našich lesů, kde se skrývají kouzelné bytosti různých tvarů a velikostí. Travní mužíci, létající čarodějnice ostružníková, rodiny ...