Tak tohle byla..Velká výzva!
Kultura21.cz

Tak tohle byla..Velká výzva!

altV sobotu 9. června se na Letné v Praze uskutečnil jednodenní festival Velká výzva, jehož cílem je pobavit, poučit a poukázat na problémy ekologického rázu. Cíle byly skutečně splněny, stejně jako se povedly počasí, koncerty a festivalová atmosféra!

 

 

Festival pořádá hnutí Duha v rámci své iniciativy Velká výzva. Ta si klade za úkol prosadit u zákonodárců menší účty spojené s tepelnou energií a zároveň větší podporu pro výstavbu tzv. chytrých domů. Ty mohou ušetřit několik % energie ročně, což má samozřejmě dopad i na těžbu v uhelných dolech. Ve výsledku tedy na stav nerostných surovin, životního prostředí a v neposlední řadě i samotného ovzduší. Snahu hnutí Duha podpořilo už přes 22 tisíc lidí svým podpisem, mezi nimiž najdeme mnoho slavných, jenž rádi „hodili“ autogram pro dobrou věc. Přiblížit široké veřejnosti svůj záměr a cíl se hnutí rozhodlo formou jednodenního festivalu a tak se klidná Letná proměnila v létem ovátý koncertní open-air plac. Vstup byl zdarma, kapely výborné a doplňkové workshopy také. Takže co ti, kteří nedorazili, zmeškali?

V úvodu se hrálo divadlo Jak šel Honza do světa z dílny Divadla Na Cestě. Představení bylo především určeno těm menším návštěvníkům, stejně jako následující Říkadla a křikadla v podání Karolíny Kamberské. Rodiče malých diváků se pak těšili na první živé vystoupení, které odehráli Prague Conspiraci. Tahle nejen SKA formace patří k českým stálicím a zejména pak festivalovým kapelám, které umí rozproudit celé publikum. Od loňského roku se představuje v čele s novou zpěvačkou, protože Mariana Wesley z rodinných důvodů odešla. Náhradou je Aneta Galisová, mlaďounká českobudějovická zpěvačka, proslavená díky pěvecké soutěži. Měla jsem možnost ji slyšet s kapelou prvně a rozhodně skupina neztratila nic na své síle.

alt

Následovalo hudebně zajímavé duo Moniky Načevy a Justina Lavashe. Právě tenhle britský písničkář se minulý víkend účastnil i festivalu Habrovka, fanouškovskou základnu v Čechách má bezesporu početnou. Jejich vystoupení bylo místy hodně komorní a sem tam lehce depresivní. Nadějí na pořádný „punk“ byla pak Vypsaná fixa. Kluci přijeli ze San Piega podpořit správnou věc, rozproudit dav a zvednout všechny usazené na trávnících. Pro některé pak mohlo být lehkým zklamáním, že hráli spíše pomalejší songy, ovšem sahali hluboko do svých „zásob“. Za těch spoustu let, kdy je Fixa na naší scéně, má na kontě nepřeberné množství písniček a tentokrát se dostalo i na skladby jako je Ledňáček či Benzínka. Každý jejich koncert je malé překvapení, protože i ten největší fanoušek nemůže tušit, co zazní. Tady toho zaznělo hodně a hlavně výborně! Fixa byla velkým tahákem a ti, kteří nepřišli kvůli jejich pop-punku, tak rozhodně dorazili na Toxique. Před pár lety skoro neznámá formace má dnes na kontě mnoho ocenění a úspěchů. V popředí (a na koncertech doslova) stojí excentrická Klára Vytisková, která naprosto vždy zaujme svým zjevem. I na Velké výzvě přitahovala pozornost všech očí, stejně jako její hlas a perfektní výkon. Tahle kapela to zkrátka umí!

alt

Nebyl by to „ekologický“ festival, kdyby ho neprovázely akce a informace s tématem. Každý se tak mohl dozvědět více nejen o samotném hnutí Duha, ale třeba i o těžbě ropy v Antarktidě, o boji za záchranu ledních medvědů nebo o biopotravinách. K ochutnání se naskytly například vegetariánské hamburgery či bio hotdogy. Pivo a limo se točilo do vratných plastových kelímků, popelnice byly uzpůsobené na třídění odpadu a byl jich především dostatek. Zkrátka systém vedoucí k čistotě areálu i po celém dni byl výborný. Tento malý jednodenní festival by mohl minimálně v tomto ohledu sloužit jiným podobným akcím jako vzorový příklad!


Akce se povedla, koncerty se vydařily a všichni se bavili. Teď už zbývá jen doufat, že Velkou výzvu podepsalo o spoustu dalších rukou víc a do budoucna to nám všem něco přinese:)

alt

Velká výzva
Datum a místo konání: 9. června,  Praha - Letná
Pořadatel: Hnutí Duha
Hodnocení: 89%


Zdroj foto: autorka článku


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

michal matejcik perexVídeň, Hamburg, Berlín, Sapporo, New York... To jsou alespoň některá z měst, kde koncertoval slovenský harfista Michal Matejčík. Respekt mu zajistily precizní hra a originální úpravy skladeb různých stylů, což vyvrcholil...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Nebourejte dům na Václaváku, žádali ministerstvo kultury

altDesítky lidí se zúčastnily demonstrace proti možné demolici domu stojícího na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který ministerstvo kultury neplánuje vyhlásit kulturní památkou.

 

...

Literatura

Může dívka jen tak beze stopy zmizet ze světa?

zdroj - anag.czUznávaný psychiatr Viktor Larenz měl všechno. Skvělou kariéru, bohatství, fungující manželství a roztomilou dcerku Josy. Ta trpěla zdravotními potížemi, a proto se Viktor snažil najít lékaře, který by jí pomohl. Jednou Josy zmizela přímo ...

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...