Setkání fotografů
Banner

Setkání fotografů

Tisk

Fotografove perexVelký svátek fotografů se uskutečnil v sobotu 16. 11. 2019 v Praze 4. Na Národní třídě v Praze se již ten den začínala připomínat zlomová událost pro naše dějiny — sametová revoluce. Mezitím na Chodově, jako obvykle v KC Zahrada, se scházeli různí fotografové, zástupci největších firem vyrábějící fototechniku a příslušenství, či tisková a světelná zařízení, aby informovali a prezentovali své revoluční novinky na 31. ročníku Setkání fotografů.

 


Tato akce probíhá dvakrát do roka a těší se velké oblibě, což bylo vidět na počtu účastníků, na toto podzimní setkání přišlo téměř 380 lidí, kteří se zabývají fotografováním, ať už profesionálně či amatérsky. Každý se tu mohl dozvědět a vyzkoušet to, co ho zrovna zajímá, neboť nabídka byla rozmanitá. Zájemci také měli možnost vytisknout si své fotografie až do formátu A3, nebo si zakoupit knihy o focení. Proběhly také tři soutěže.

Fotografove 2

Důležitým středobodem na této události bylo 25 workshopů, kde bylo možno aktivně fotografovat. Organizátoři akce vyzdvihli v programu fotografických kurzů velmi atraktivní téma – focení aktů. Účastníci si mohli zaplatit kurzy s významnými fotografy, kteří jim poodhalili vlastní ,,know-how“ nasvětlení objektu, správnou expozici a komponování odhaleného těla v hledáčku fotoaparátu. Hned na úvod vedl Akt v přirozeném světle nejzkušenější fotograf Robert Vano. Příběh ženského těla instruoval mladý fotograf a učitel František Konopa, který přidává k fotografovanému objektu obyčejné doplňky (v tomto případě např. skleněnou kuličku) a vytváří tak neobyčejné záběry i za pomoci bokeh efektu. Monika Kleinová zase poukázala na svém kurzu, jak se dá akt vyfotografovat kreativně s rekvizitami a mlhou. Dalšími učiteli tu byli Pavel Bokr a Kamil Varga, kteří lektorovali mimo jiné Akt v ateliéru.

Fotografove 1

Další kurzy byly zaměřeny na Portrét v přirozeném světle s Robertem Vanem, nebo Portrét v exteriéru s Janem Tichým, kdy účastníci fotografovali modelku venku. Dále si mohli zájemci prohloubit dovednosti v retušování portrétu, maskování, nebo úpravy nočních fotek v rastrových editorech.

Ožehavým tématem v oblasti fotografických přístrojů je nyní zrcadlovka versus bezzrcadlovka. Tři nejznámější výrobci fototechniky přivezli na vyzkoušení jako vždy své bohaté portfolio, které je již delší, nebo kratší dobu obohaceno právě o mirrorless fotoaparáty. Návštěvníci tak mohli osobně vyzkoušet výhody a nevýhody těchto foťáků. Na toto téma probíhaly i diskuze uvnitř přednášek. Pavel Šerý v tomto duchu vedl celou svou besedu s názvem — Je libo zrcátko nebo bez? Boris Stojanov pak poukázal na jeho život s bezzrcadlovkou.

Nakonec všechny odzbrojil mistr Robert Vano, který stále tvrdí, že není rozhodující, čím a jakou značkou fotoaparátu se fotí, ale jak. Na jeho prezentaci dosavadního portfolia se sešlo asi nejvíce příznivců. Podělil se s námi o své letité zkušenosti a historky z oblasti reklamní fotografie, která v České republice není tak rozšířená, jako např. v Paříži, Miláně či New Yorku, a když se chce fotograf tímto žánrem opravdu zabývat, musí odcestovat právě do těchto velkých měst, jako tehdy sám Robert Vano.

Fotografove 4

Avšak i další přednášky zkušených fotografů byly velmi inspirativní. Konaly se v hlavním sále v přízemí a v malém sále v 1. patře. Jednalo se o poutavé cestovatelské přednášky od Andreje Macenauera, který všem pomocí svých snímků z fotoexpedic přiblížil Ekvádor a severní Vietnam, hovořil také o noční fotografii. Keteřina Vytejčková představila východní Turecko a např. Tomáš Gálik přítomné zájemce seznámil s Fearskými ostrovy v jeho pojetí — klidu, ticha & Rock 'n' rollu. Své snímky z pražského prostředí ukázal Jiří Píša, neboli Pražský fotograf.

Svou tvorbu všem zúčastněným nastínily i nadějné mladé tváře v oblasti fotografie. Mimo jiné již zmiňovaný František Konopa, který tvoří poutavé fotografické příběhy života, za pomoci jednoduchých rekvizit, zejména v jeho domácím prostředí. Celosvětově oceňovaný Martin Stranka jedním Dechem prezentoval svou širokou škálu fotografií, např. i portréty známých osobností, což vzbudilo velký zájem. Tomáš Vrana posluchačům vysvětlil, jako bývalý art director a současný reklamní fotograf, svůj osobní pohled na reklamu vs. umění ve fotografii.

31. ročník Setkání fotografů proběhl zdařile, zejména díky poutavým přednáškám všech prezentujících fotografů, atraktivitě workshopů a rozmanitosti zástupců značek vyrábějící fotoaparáty, optiku a další příslušenství. Každý účastník si mohl odnést z tohoto setkání mnoho dojmů a nové praktické zkušenosti. Další ročník se uskuteční na jaře příštího roku.

Foto: Ruda Hojdar




 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Berdík, revoluce v pěstování zeleniny. Nová éra městského zemědělství začíná

Berdik perexJe tady jaro a to už je nejvyšší čas, aby se milovníci čerstvé zeleniny poohlédli po nějakých sazeničkách nebo semínkách a dali se do práce. Taková doma vypěstovaná rajčátka nebo mrkev jsou přeci jen voňavější a chutnější, než ty ze supermarket...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Zlínská galerie nabízí dětem umění hrou a dospělým workshop krajinomalby

plener200Předposlední týden v srpnu se krajská galerie promění v jeviště a díla v aktéry na divadelně-výtvarných dílnách Hraní na umění. Děti si na nich budou hrát, tvořit a seznamovat se se světem výtvarného umění i divadla. Pro dospělé připravila galerie na za...


Divadlo

Štyrský/Toyen/Heisler. Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici

Styrsky Toyen Heisler 200Novou autorskou inscenaci oceňované dramatičky a režisérky Martiny Kinské s názvem Štyrský/Toyen/Heisler uvede 27. března v premiéře Švandovo divadlo na studiové scéně.

...

Film

Louis de Funes servíruje Zelňačku

zelnacka louis de funesZelňačka (1981) je jedním z těch velmi povedených filmů, ve kterých hraje stařičký Louis de Funes. Ve své knižní předloze je příběh hlavně o kontrastu zarezlých starousedlíků a nového, svěžího mládí. Fil...