Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

Tisk

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o biblické ztvárnění vzniku světa, ale o hravou a vynalézavou vědeckou fantazii. Malí i velcí diváci si ji poprvé mohou přijít užít v neděli 1. října ve 14.30 hodin ve Velkém sále.

 

 

“Uvidíte všechno, od velkého třesku, přes vznik hmoty až k vytvoření galaxií, sluneční soustavy i zrod a vývoj života na zemi. Budeme vám vyprávět všemi moderními prostředky, které divadlo umožňuje, pohybem a klauniádou, slovem, zpěvem, světly i projekcí. Vítejte ve výzkumném ústavu pro vznik vesmíru,” přibližuje dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

Příběh pro děti napsal dramatik Patrik Boušek. Vystudovaný dramaturg má k vesmíru blízko, mnoho let se účastnil astronomických táborů, na nichž dělal lektora a spojení divadla a poznání je mu blízké.

“Už patnáct let jezdím na astronomické tábory, které pořádá Zlínská hvězdárna a právě díky nim jsem se jednak zamiloval do Zlína a jednak se dozvěděl většinu toho, co zaznívá v Pohádce o stvoření. Sice ze mě není vědec, jak si moje maminka přála, ale ve svých divadelních hrách se často snažím předat divákům radost a nadšení z pozorování vesmíru a světa kolem sebe. Myslím, že věda i divadlo k sobě mají hodně blízko - umí být krásné, zábavné a hlavně nekonečně fascinující,” doplňuje autor Patrik Boušek.

Režisérka Hana Marvanová dětským divadlem doslova žije. Je totiž uměleckou šéfkou Divadla rozmanitostí v Mostě a jak říká, tvorbu pro děti považuje za velmi důležitou:

“Velký sál Městského divadla Zlín je pro režiséra výzva. A když máte divadelně vesmírné prostory a máte na něm představit vznik a vývoj vesmíru, život na zeměkouli, a k tomu o tom všem hrát pro dětského diváka, snažíte se najít a objevit dostatečně zábavné, magické, okouzlující a zároveň co možná nejhravější prostředky. Proto jsme společně s celým tvůrčím týmem v Pohádce o stvoření přichystali projekce, klauniádu, magii světel, kroužení planet, malé chemické pokusy a další libůstky. Všechny nás to hrozně bavilo, tvořit o stvoření, a věříme, že ta naše radost z hravosti a tvoření se přenese na dětského, ale i dospělého diváka.“

Ke kmenovým hercům Městského divadla Zlín Josefu Kollerovi a Nikole Zavřelové v této pohádkové inscenaci přibude hostující Anna Randárová a studentky zlínské VOŠ Veronika Brajdič s Petrou Hovězákovou. Tým dále doplní také Kryštof Švehlík, nynější hvězda seriálu Sex O´Clock. Absolvent pražské konzervatoře a odchovanec uherskobrodské ZUŠ a tamního divadelního souboru se do Zlína vrací – účinkoval v MDZ již dříve v inscenacích Je třeba zabít Sekala a Povídky z jedné a druhé kapsy.

“Moc mě bavila celková vize, protože v pohádce si hrajeme nejen s prostorem, ale i projekcemi a děti se tak lecčemu přiučí. Zároveň je pro mě představení výzva z hlediska pohybové stránky, neb i ve škole, při hodinách baletu či akrobacie, jsem nebyl zrovna nejostřejší tužka v penálu a na špičky si třeba dodnes nedosáhnu. Zároveň jsem za tuhle příležitost velmi rád, protože pokud počítám správně, mám tu čest stát na jevišti zlínského divadla již potřetí v životě a zatím v největší roli. Za to samozřejmě děkuju a vážím si důvěry paní režisérky, pana dramaturga i celého inscenačního týmu, že jim to, lidově řečeno, nepotopím,” říká herec Kryštof Švehlík.

Chytlavé písničky, které v Pohádce o stvoření zazní, napsal skvělý hudebník a bývalý člen souboru Městského divadla Zlín Matěj Metoděj Štrunc, který zde zazářil například jako Hamlet. Nyní žije v Čechách a věnuje se intenzivně také muzice. Hudebního nastudování s herci se ujal Adam Caha. Mistr pohybové klauniády Michal Chovanec pak dodal pohádce i další hravý rozměr.

MDZ Pohadka-o-stvoreni plakat

Patrik Boušek a kolektiv: POHÁDKA O STVOŘENÍ

režie: Hana Marvanová
dramaturgie: Vladimír Fekar
scéna a kostýmy: Kateřina Doleželová
light design a projekce: Jakub Julínek
pohybová spolupráce a asistence režie: Michal Chovanec
hudba: Matěj Štrunc
korepetice: Adam Caha
výroba odborných rekvizit: Jaromír Ryšavý

Osoby a obsazení:
Řád, šéf výzkumného ústavu – Josef Koller
Paní Chaos, vedoucí oddělení – Anna Randárová, j. h.
Plus – Nikola Zavřelová
Minus – Kryštof Švehlík, j. h.
Pomocnice paní Chaos – Veronika Brajdič* a Petra Hovězáková* (studentky ZSVOŠU)

česká premiéra: 1. října 2023 ve 14.30 hodin ve Velkém sále

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bez vášně je život šedý a nudný

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota BylicaPřiznává, že patří k těm šťastlivcům, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat a nakonec se jí to podařilo a dokázala se prosadit i v dalek...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Rekondicni jizdy200V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu ukládá povinnost absolvovat terapeutický kurz, přichází Městské divadlo Zlín s aktuálně laděnou novinkou Utánképzés ittas v...


Literatura

„Chtěla jsem vydat knihu dlouhá léta,“ říká Petra Soukupová

altPetra Soukupová. Jméno skloňované ve světě literatury posledních let dost často. Její tři knihy mají své místo v nejedné domácí knihovničce a v těch veřejných se musíte na přečtení jejích příběhů zařadit do fronty. Prvotinou K moři...

Divadlo

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Film

KOUZELNÁ TAJEMNÁ CESTA THE BEATLES

the beatles magical mystery tourPřehrávám si LP Magical Mystery Tour a při písni The Fool On The Hill se mi vybaví slova Zdeňka Rytíře, která zpíval Ota Petřina v písni Nebýt tebe z LP Super-Robot (1978): ,,Nebýt...