Feminismus pro 99%

Feminismus pro 99%

Tisk

Feminismus pro 99%Nakladatelství Neklid, jehož mottem je vydávání knih, kterých se jiní bojí – přichází po takovém titulu jako je Na obranu bydlení, s další publikací – Feminismus pro 99%: Manifest.

Feminismus pro 99% není pouze knihou o feminismu, ale reflektuje naopak problémy, které si málokdo spojí právě s feminismem – nedostupné bydlení, mzdy na hranici chudoby, nedostatečná zdravotní péče. Jak již podtitul napovídá, jedná se o manifest. Od manifestu ve většině případů očekáváme, že nám sdělí nějaké radikální či nové prohlášení. Že nás třeba bude také mobilizovat a donutí nás k akci. Manifesty v historii byly často revoluční, neboť s sebou přinášely stvrzení určité problematiky, a také, což je velmi důležité, navrhovaly její řešení. Jako třeba v případě známého manifestu Deklarace práv člověka a občana, jehož požadavky byly zaneseny do francouzského práva ke konci 18. století. Tento zákon tehdy upravil celé nahlížení na evropské právo a orientujeme se dle něj dodnes. A o něco podobného se dnes snaží i manifest „Feminismus pro 99%“. Je politickým manifestem pro většinou společnost. Politickým, neboť problémy každodenního života nikdy nebudou apolitické.

Kniha nahlíží na feminismus jako na proud, který se v současnosti rozdělil na liberální a levicový feminismus. Kniha ukazuje, proč by si ženy měly vybrat právě ten druhý. Můžeme začít třeba od toho, že je jednoduše určen pro většinu žen, nejenom těch několik vybraných, které uspěly v korporátním světě, protože se do toho opřely, a mohly si tak vyměnit místo s nějakým mužem.

V našich soudobých dějinách mluvíme o třech vlnách feminismu. V počátečním 21. století se začalo pozvolna mluvit o čtvrté vlně feminismu. V Česku čtvrtá vlna protíná spíše univerzitní prostředí a nijak zvlášť se v médiích o problematice nemluví. Ale omezování reprodukčních práv v Polsku, či neschopnost přijmout Lisabonskou úmluvu v samotné České republice, naznačuje, že další vlna feminismu je opravdu nutná a žádoucí. Co by měla chtít a jaké jsou její podmínky?

Stávka jako nástroj radikálního protestu

V celosvětových protestech se jako účinná zbraň jeví stávka. Od stávek v Polsku přes Istanbul až po Argentinu. Kapitalistická společnost funguje na neplacené práci žen, proto nemůže být odpovědí na problémy liberální feminismus (který funguje v rámci kapitalistického systému), jelikož pouze vyměňuje jedny nerovnosti za jiné. Odpovědí na tento problém je tak antikapitalistický feminismus, který je právě pro 99%, nikoliv pro ono 1% lidí, které vlastní celosvětové bohatství. Kapitalismus funguje jako stroj, jemuž všichni sloužíme. Základem útlaku je povýšení zisku nad vše ostatní. Kapitalismus je systém postavený na reproduktivní práci, potlačuje však její hodnotu na minimum, aby mohl být systém co nejvíce ziskový. Práce, která je rozdělená genderově, zákonitě diskriminuje ženy, neboť na nich leží jednak role pracujících, a jednak role pečovatelská. Kapitalismus také podporuje genderové násilí, sexuální zneužívání a ponižování. Například v amerických maquiladorách (montážní podnik, jehož umístění mu zajišťuje minimální daně) se sexuální násilí a vyvolávání strachu používá jako pracovně-kárný nástroj ke zvýšení produktivity zaměstnanců a omezení jejich organizování se za účelem protestu.

Klíčem k rovnosti je solidarita a respekt k druhému

Feminismus pro 99% je z podstaty svého vzniku antirasistický a antiimperialistický. Jelikož kapitalistický systém staví na nerovnoměrné distribuci všeobecného bohatství a vykořisťování nejenom lidí, ale také planety – levicový feminismus se staví proti a proto nemůže být jiný než ekosocialistický. Feminismus pro 99% ve své jedenácté závěrečné tezi vzývá všechna radikální hnutí, která stejně jako oni bojují proti kapitalismu.

Jestliže je základem problému systém, měli bychom nejprve začít u sebe. Solidarita a uznání našich rozdílů vede k všeobecnému respektu k druhému člověku. Dalším bodem ke změně je právě organizace stávky, jakožto protestního nástroje proti systému.

Manifest Feminismu pro 99% zvěstuje radikální myšlenku založenou na tom, že svět nemusí fungovat pouze na: „prostředí, v němž jedni z nás mohou získat, jen když druzí z nás budou tratit“. Prohlašuje naopak revoluční myšlenku: „Naším cílem je sjednotit již existující i budoucí hnutí do široké globální vzpoury.“ A to právě proti kapitalismu, který funguje proti všem hodnotám, které se považují za lidské.

Proč si knihu koupit, vypůjčit, sehnat, darovat

Plusovými body, proč po knize sáhnout, je srozumitelný jazyk, který není nijak odborný či akademický, jak to bohužel bývá ve zvyku u podobných druhů knih – pro jistotu jsem knihu dala přečíst mamce (o genderové proudy se nezajímá, politikou nežije). Zároveň je také pro čtenáře, kteří se v dané problematice už orientují a chtějí se o dozvědět aktuálních ženských hnutích a protestech. Manifest je tedy skutečně pro 99% lidí, nikoliv pro 1%.

Kupte tuhle knihu vaší mamince, babičce, jelikož i ony jsou z těch žen, které si kladou otázku: „Co musí pracující žena udělat ještě předtím, než dorazí do zaměstnání? Kdo pracující ženě uvaří večeři, ustele postel a zmírní její strádání, aby se den co den mohla vracet do únavné práce? Pomáhá jí s touto reproduktivní prací někdo další, nebo všechno zvládá sama – a dělá to nejen sama pro sebe, ale i pro ostatní členy své rodiny?“ Kapitalismus by totiž nemohl existovat bez této práce, kterou ve většině případů dělají ženy a v drtivé většině případů nedostávají žádné uznání, natož platové ohodnocení.

Knihu také nakonec ocení každý, kdo se nebojí vejít do polemiky s kapitalistickým systémem.

*
Manifest je dílem tří autorek, které se podílely na uskutečnění Mezinárodní stávky žen v USA. Cinzia Arruzza a Tithi Bhattacharya tuto stávku také pořádaly. Nancy Fraser je zase původkyní označení „feminismus pro 99 procent“.

Feminismus pro 99%

Název knihy: Feminismus pro 99%: Manifest
Autor: Cinzia Arruzza, Tithi Bhattacharya, Nancy Fraser
Překlad: kombinace překladatelek a překladatelů
Nakladatelství: Neklid
Rok vydání: 2020
Počet stran: 92
Hodnocení: 100 %

https://neklid.org/cinzia-arruzza-tithi-bhattacharya-nancy-fraser-feminismus-pro-99-procent-manifest


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Tapír

  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
Banner

Hledat

Rozhovor

Jsme tady a chceme vás bavit, říká Karel Šůcha, kapelník formace Laura a její tygři


laura perexFamózní včerejšek a přitažlivý dnešek představuje v Supraphonu nedávno vydané dvojalbum hudební formace Laura a její tygři, které nabízí hned šestadvacet písní. Tři dekády existence trvale vitální kapely jsou dobrou příležitostí bilancova...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Dobrá zpráva pro knihomily

zlate knihy200V polovině dubna bude spuštěno nové internetové knihkupectví Zlatéknihy.cz, které může změnit knižní trh od základu. Čtenářům přinese garantované nižší ceny o 25% a nakladatele osvobodí od rabatu.

...

Z archivu...


Literatura

S láskou se člověk nasměje


laska 200Pokud tomu nevěříte, pak je načase, abyste nahlédli do dvou knížek, Nicka Spaldinga – Lásko, kde jsi a Láska na třetí. Obě jsou spíš o trapasech, než o romantické lásce. Ostatně autor tvrdí, že ač se snaží sebev...

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

Jarní smršť České televize: Hraná tvorba

jarni smrst200Zatímco se programová jarní nabídka letošního roku nesla na populární vlně kriminálních a detektivních příběhů, v roce 2017 budou tyto oblíbené žánry doznívat a na jaře se do popředí dostane retrospektiva. Diváci se tak skrze své televizní o...