Feminismus pro 99%
Kultura21.cz

Feminismus pro 99%

Feminismus pro 99%Nakladatelství Neklid, jehož mottem je vydávání knih, kterých se jiní bojí – přichází po takovém titulu jako je Na obranu bydlení, s další publikací – Feminismus pro 99%: Manifest.

Feminismus pro 99% není pouze knihou o feminismu, ale reflektuje naopak problémy, které si málokdo spojí právě s feminismem – nedostupné bydlení, mzdy na hranici chudoby, nedostatečná zdravotní péče. Jak již podtitul napovídá, jedná se o manifest. Od manifestu ve většině případů očekáváme, že nám sdělí nějaké radikální či nové prohlášení. Že nás třeba bude také mobilizovat a donutí nás k akci. Manifesty v historii byly často revoluční, neboť s sebou přinášely stvrzení určité problematiky, a také, což je velmi důležité, navrhovaly její řešení. Jako třeba v případě známého manifestu Deklarace práv člověka a občana, jehož požadavky byly zaneseny do francouzského práva ke konci 18. století. Tento zákon tehdy upravil celé nahlížení na evropské právo a orientujeme se dle něj dodnes. A o něco podobného se dnes snaží i manifest „Feminismus pro 99%“. Je politickým manifestem pro většinou společnost. Politickým, neboť problémy každodenního života nikdy nebudou apolitické.

Kniha nahlíží na feminismus jako na proud, který se v současnosti rozdělil na liberální a levicový feminismus. Kniha ukazuje, proč by si ženy měly vybrat právě ten druhý. Můžeme začít třeba od toho, že je jednoduše určen pro většinu žen, nejenom těch několik vybraných, které uspěly v korporátním světě, protože se do toho opřely, a mohly si tak vyměnit místo s nějakým mužem.

V našich soudobých dějinách mluvíme o třech vlnách feminismu. V počátečním 21. století se začalo pozvolna mluvit o čtvrté vlně feminismu. V Česku čtvrtá vlna protíná spíše univerzitní prostředí a nijak zvlášť se v médiích o problematice nemluví. Ale omezování reprodukčních práv v Polsku, či neschopnost přijmout Lisabonskou úmluvu v samotné České republice, naznačuje, že další vlna feminismu je opravdu nutná a žádoucí. Co by měla chtít a jaké jsou její podmínky?

Stávka jako nástroj radikálního protestu

V celosvětových protestech se jako účinná zbraň jeví stávka. Od stávek v Polsku přes Istanbul až po Argentinu. Kapitalistická společnost funguje na neplacené práci žen, proto nemůže být odpovědí na problémy liberální feminismus (který funguje v rámci kapitalistického systému), jelikož pouze vyměňuje jedny nerovnosti za jiné. Odpovědí na tento problém je tak antikapitalistický feminismus, který je právě pro 99%, nikoliv pro ono 1% lidí, které vlastní celosvětové bohatství. Kapitalismus funguje jako stroj, jemuž všichni sloužíme. Základem útlaku je povýšení zisku nad vše ostatní. Kapitalismus je systém postavený na reproduktivní práci, potlačuje však její hodnotu na minimum, aby mohl být systém co nejvíce ziskový. Práce, která je rozdělená genderově, zákonitě diskriminuje ženy, neboť na nich leží jednak role pracujících, a jednak role pečovatelská. Kapitalismus také podporuje genderové násilí, sexuální zneužívání a ponižování. Například v amerických maquiladorách (montážní podnik, jehož umístění mu zajišťuje minimální daně) se sexuální násilí a vyvolávání strachu používá jako pracovně-kárný nástroj ke zvýšení produktivity zaměstnanců a omezení jejich organizování se za účelem protestu.

Klíčem k rovnosti je solidarita a respekt k druhému

Feminismus pro 99% je z podstaty svého vzniku antirasistický a antiimperialistický. Jelikož kapitalistický systém staví na nerovnoměrné distribuci všeobecného bohatství a vykořisťování nejenom lidí, ale také planety – levicový feminismus se staví proti a proto nemůže být jiný než ekosocialistický. Feminismus pro 99% ve své jedenácté závěrečné tezi vzývá všechna radikální hnutí, která stejně jako oni bojují proti kapitalismu.

Jestliže je základem problému systém, měli bychom nejprve začít u sebe. Solidarita a uznání našich rozdílů vede k všeobecnému respektu k druhému člověku. Dalším bodem ke změně je právě organizace stávky, jakožto protestního nástroje proti systému.

Manifest Feminismu pro 99% zvěstuje radikální myšlenku založenou na tom, že svět nemusí fungovat pouze na: „prostředí, v němž jedni z nás mohou získat, jen když druzí z nás budou tratit“. Prohlašuje naopak revoluční myšlenku: „Naším cílem je sjednotit již existující i budoucí hnutí do široké globální vzpoury.“ A to právě proti kapitalismu, který funguje proti všem hodnotám, které se považují za lidské.

Proč si knihu koupit, vypůjčit, sehnat, darovat

Plusovými body, proč po knize sáhnout, je srozumitelný jazyk, který není nijak odborný či akademický, jak to bohužel bývá ve zvyku u podobných druhů knih – pro jistotu jsem knihu dala přečíst mamce (o genderové proudy se nezajímá, politikou nežije). Zároveň je také pro čtenáře, kteří se v dané problematice už orientují a chtějí se o dozvědět aktuálních ženských hnutích a protestech. Manifest je tedy skutečně pro 99% lidí, nikoliv pro 1%.

Kupte tuhle knihu vaší mamince, babičce, jelikož i ony jsou z těch žen, které si kladou otázku: „Co musí pracující žena udělat ještě předtím, než dorazí do zaměstnání? Kdo pracující ženě uvaří večeři, ustele postel a zmírní její strádání, aby se den co den mohla vracet do únavné práce? Pomáhá jí s touto reproduktivní prací někdo další, nebo všechno zvládá sama – a dělá to nejen sama pro sebe, ale i pro ostatní členy své rodiny?“ Kapitalismus by totiž nemohl existovat bez této práce, kterou ve většině případů dělají ženy a v drtivé většině případů nedostávají žádné uznání, natož platové ohodnocení.

Knihu také nakonec ocení každý, kdo se nebojí vejít do polemiky s kapitalistickým systémem.

*
Manifest je dílem tří autorek, které se podílely na uskutečnění Mezinárodní stávky žen v USA. Cinzia Arruzza a Tithi Bhattacharya tuto stávku také pořádaly. Nancy Fraser je zase původkyní označení „feminismus pro 99 procent“.

Feminismus pro 99%

Název knihy: Feminismus pro 99%: Manifest
Autor: Cinzia Arruzza, Tithi Bhattacharya, Nancy Fraser
Překlad: kombinace překladatelek a překladatelů
Nakladatelství: Neklid
Rok vydání: 2020
Počet stran: 92
Hodnocení: 100 %

https://neklid.org/cinzia-arruzza-tithi-bhattacharya-nancy-fraser-feminismus-pro-99-procent-manifest


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Cukrárna s vůní čokolády

cukr 200Jednou z nejrozšířenějších legálních drog je jednoznačně čokoláda. Milióny lidí po celém světě každý den konzumují tuto pochoutku ve všech možných formách. Existuje mnoho méně kvalitních, avšak hodně rozšířených druhů tabulkových čokolád.

...

Z archivu...


Literatura

Ženy nezapomínají

200liMladá anglická autorka Tilly Bagshawe si neklade velké literární cíle. Využila možnosti, že na knižním trhu chybí knihy typu telenovel a pouští se do své prvotiny „Zbožňovaná“. Kniha má úspěch nejen v Anglii, ale i ve Spojených státech amerických a získala si...

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

O sborovém zpěvu a Black Sabbath

pk uvodkaPodivná kombinace? Ale reálná. Jako bývalého člena hudebního sboru mě zjištění, že Severský filmový podzim přinese i snímek o pěveckém sboru, velmi potěšilo, protože na léta, které jsme se spolužáky ve sboru zažili, nikdy nezapomeneme. Ale doložku...