Feminismus pro 99%

Feminismus pro 99%

Feminismus pro 99%Nakladatelství Neklid, jehož mottem je vydávání knih, kterých se jiní bojí – přichází po takovém titulu jako je Na obranu bydlení, s další publikací – Feminismus pro 99%: Manifest.

Feminismus pro 99% není pouze knihou o feminismu, ale reflektuje naopak problémy, které si málokdo spojí právě s feminismem – nedostupné bydlení, mzdy na hranici chudoby, nedostatečná zdravotní péče. Jak již podtitul napovídá, jedná se o manifest. Od manifestu ve většině případů očekáváme, že nám sdělí nějaké radikální či nové prohlášení. Že nás třeba bude také mobilizovat a donutí nás k akci. Manifesty v historii byly často revoluční, neboť s sebou přinášely stvrzení určité problematiky, a také, což je velmi důležité, navrhovaly její řešení. Jako třeba v případě známého manifestu Deklarace práv člověka a občana, jehož požadavky byly zaneseny do francouzského práva ke konci 18. století. Tento zákon tehdy upravil celé nahlížení na evropské právo a orientujeme se dle něj dodnes. A o něco podobného se dnes snaží i manifest „Feminismus pro 99%“. Je politickým manifestem pro většinou společnost. Politickým, neboť problémy každodenního života nikdy nebudou apolitické.

Kniha nahlíží na feminismus jako na proud, který se v současnosti rozdělil na liberální a levicový feminismus. Kniha ukazuje, proč by si ženy měly vybrat právě ten druhý. Můžeme začít třeba od toho, že je jednoduše určen pro většinu žen, nejenom těch několik vybraných, které uspěly v korporátním světě, protože se do toho opřely, a mohly si tak vyměnit místo s nějakým mužem.

V našich soudobých dějinách mluvíme o třech vlnách feminismu. V počátečním 21. století se začalo pozvolna mluvit o čtvrté vlně feminismu. V Česku čtvrtá vlna protíná spíše univerzitní prostředí a nijak zvlášť se v médiích o problematice nemluví. Ale omezování reprodukčních práv v Polsku, či neschopnost přijmout Lisabonskou úmluvu v samotné České republice, naznačuje, že další vlna feminismu je opravdu nutná a žádoucí. Co by měla chtít a jaké jsou její podmínky?

Stávka jako nástroj radikálního protestu

V celosvětových protestech se jako účinná zbraň jeví stávka. Od stávek v Polsku přes Istanbul až po Argentinu. Kapitalistická společnost funguje na neplacené práci žen, proto nemůže být odpovědí na problémy liberální feminismus (který funguje v rámci kapitalistického systému), jelikož pouze vyměňuje jedny nerovnosti za jiné. Odpovědí na tento problém je tak antikapitalistický feminismus, který je právě pro 99%, nikoliv pro ono 1% lidí, které vlastní celosvětové bohatství. Kapitalismus funguje jako stroj, jemuž všichni sloužíme. Základem útlaku je povýšení zisku nad vše ostatní. Kapitalismus je systém postavený na reproduktivní práci, potlačuje však její hodnotu na minimum, aby mohl být systém co nejvíce ziskový. Práce, která je rozdělená genderově, zákonitě diskriminuje ženy, neboť na nich leží jednak role pracujících, a jednak role pečovatelská. Kapitalismus také podporuje genderové násilí, sexuální zneužívání a ponižování. Například v amerických maquiladorách (montážní podnik, jehož umístění mu zajišťuje minimální daně) se sexuální násilí a vyvolávání strachu používá jako pracovně-kárný nástroj ke zvýšení produktivity zaměstnanců a omezení jejich organizování se za účelem protestu.

Klíčem k rovnosti je solidarita a respekt k druhému

Feminismus pro 99% je z podstaty svého vzniku antirasistický a antiimperialistický. Jelikož kapitalistický systém staví na nerovnoměrné distribuci všeobecného bohatství a vykořisťování nejenom lidí, ale také planety – levicový feminismus se staví proti a proto nemůže být jiný než ekosocialistický. Feminismus pro 99% ve své jedenácté závěrečné tezi vzývá všechna radikální hnutí, která stejně jako oni bojují proti kapitalismu.

Jestliže je základem problému systém, měli bychom nejprve začít u sebe. Solidarita a uznání našich rozdílů vede k všeobecnému respektu k druhému člověku. Dalším bodem ke změně je právě organizace stávky, jakožto protestního nástroje proti systému.

Manifest Feminismu pro 99% zvěstuje radikální myšlenku založenou na tom, že svět nemusí fungovat pouze na: „prostředí, v němž jedni z nás mohou získat, jen když druzí z nás budou tratit“. Prohlašuje naopak revoluční myšlenku: „Naším cílem je sjednotit již existující i budoucí hnutí do široké globální vzpoury.“ A to právě proti kapitalismu, který funguje proti všem hodnotám, které se považují za lidské.

Proč si knihu koupit, vypůjčit, sehnat, darovat

Plusovými body, proč po knize sáhnout, je srozumitelný jazyk, který není nijak odborný či akademický, jak to bohužel bývá ve zvyku u podobných druhů knih – pro jistotu jsem knihu dala přečíst mamce (o genderové proudy se nezajímá, politikou nežije). Zároveň je také pro čtenáře, kteří se v dané problematice už orientují a chtějí se o dozvědět aktuálních ženských hnutích a protestech. Manifest je tedy skutečně pro 99% lidí, nikoliv pro 1%.

Kupte tuhle knihu vaší mamince, babičce, jelikož i ony jsou z těch žen, které si kladou otázku: „Co musí pracující žena udělat ještě předtím, než dorazí do zaměstnání? Kdo pracující ženě uvaří večeři, ustele postel a zmírní její strádání, aby se den co den mohla vracet do únavné práce? Pomáhá jí s touto reproduktivní prací někdo další, nebo všechno zvládá sama – a dělá to nejen sama pro sebe, ale i pro ostatní členy své rodiny?“ Kapitalismus by totiž nemohl existovat bez této práce, kterou ve většině případů dělají ženy a v drtivé většině případů nedostávají žádné uznání, natož platové ohodnocení.

Knihu také nakonec ocení každý, kdo se nebojí vejít do polemiky s kapitalistickým systémem.

*
Manifest je dílem tří autorek, které se podílely na uskutečnění Mezinárodní stávky žen v USA. Cinzia Arruzza a Tithi Bhattacharya tuto stávku také pořádaly. Nancy Fraser je zase původkyní označení „feminismus pro 99 procent“.

Feminismus pro 99%

Název knihy: Feminismus pro 99%: Manifest
Autor: Cinzia Arruzza, Tithi Bhattacharya, Nancy Fraser
Překlad: kombinace překladatelek a překladatelů
Nakladatelství: Neklid
Rok vydání: 2020
Počet stran: 92
Hodnocení: 100 %

https://neklid.org/cinzia-arruzza-tithi-bhattacharya-nancy-fraser-feminismus-pro-99-procent-manifest


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Programový ředitel FTV Prima: „Chcete – li své diváky bavit, nelze být čistě úředníkem…“

Prima ZOOM 200Přes měsíc je v běžné programové nabídce nový kanál rodiny Prima – Prima ZOOM, zaměřený na dokumenty. U této příležitosti jsme vyzpovídali programového ředitele televize Prima Petra Vladyku, který nám prozr...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Čtěte také...

Investujme do sebe!

Centrum laserove estetiky 200I zdraví patří ke kultuře. To jsem si uvědomila po návštěvě Centra zdraví Vinohrady (www.krasa-zdravi.cz). Toto Centrum nabízí mnoho...

Z archivu...


Literatura

Vzorný syn nebo úkladný vrah?

vzorny syn perexKomu můžete důvěřovat, když ne sami sobě? Jednoho dne se brzy ráno vzbudí šestadvacetiletý Judžin. Cítí podivný kovový zápach a na klidu mu nepřidává ani telefonát od jeho bratra, který chce vědět, zda je doma všechno v pořádku - upros...

Divadlo

Rebelky v divadle Bolka Polívky

REBELKY perexKaždá premiéra v divadle známého klauna, principála, komika a vážného dramatického herce, je vždy událostí a představení jsou beznadějně vyprodaná. Ať už v inscenaci Polívka hraje, nebo ne. Stejné to bylo i na premiéře a v další sérii př...

Film

Dívka, která nemá minulost, bojuje o svou budoucnost. Komu má věřit?

 

captain-marvel-trailerCaptain Marvel je už v pořadí 21. filmem, natočeným podle oblíbených komiksů a seznamuje nás s dalším hrdinou Marvel univerza. A tak jsem jako správný fanda začátkem března navštívila kino. Captain Marvel je i první hraný film, který jde do kin po...