Když se proroctví nesplní, všechno se dá zdůvodnit...

Když se proroctví nesplní, všechno se dá zdůvodnit...

Když se proroctví nesplníKdyž se proroctví nesplní, všechno se dá nějak zdůvodnit. A tak si omlouváme, vysvětlujeme a zdůvodňujeme všechno na světě. Jakou váhu má to, čemu věříme a o čem jsme přesvědčeni? A co se stane, když se naše domněnky a přesvědčení nepotvrdí? Co je to vlastně kognitivní disonance? Na tyto otázky vám může odpovědět zajímavá studie sociálního psychologa Leona Festingera. 

O čem kniha je?

V knize z roku 1956 byla poprvé formulována slavná teorie kognitivní disonance (stav mysli vzniklý rozporem mezi dvěma poznáními či postoji). Vědci se infiltrovali do skupiny, která věřila v nadcházející apokalypsu a svou záchranu prostřednictvím UFO. Když ke konci světa nedošlo, skupina si to vysvětlila tím, že právě díky jejímu působení se bůh země rozhodl naši planetu zachránit.

Festinger dochází k závěru, že aby člověk začal ještě silněji věřit nějaké teorii i poté, co se nesplnilo jeho očekávání, musí být splněno několik podmínek – například v minulosti musel své víře hodně obětovat a musí mít silnou sociální podporu. Tím dochází k odstranění kognitivní disonance (vnitřního rozporu), takže jakýkoli důkaz svědčící proti zastávané teorii je vysvětlen tak, aby teorii nevadil, nebo ji dokonce podpořil. Kromě své vědecké hodnoty je kniha, kterou lze číst jako román, zajímavým příběhem malé skupiny lidí, jež spojovalo bizarní, ale fascinující přesvědčení.

Hodnocení knihy:

Na tuto knihu si musíte udělat názor sami. Je velmi popisná, podrobná, dokumentární. Pokud vám toto téma není blízké, absolutně vás nezaujme. Otázkou také je, co vlastně čtenářům přináší a jaká je její pointa. To by vám mělo dojít po přečtení knížky, ale hlavním poselstvím je představit pojem kognitivní disonance v praxi. Ono vlastně všechno na světě se dá nějak zdůvodnit, že?

Ukázka z knihy:

Paní Keechovou toto rázné odmítnutí sice zarmoutilo, ale neodradilo. Nepřestala věřit ve své nově získané schopnosti. Každý den očekávala nějakou novou zprávu nebo poučení a mnoho hodin se trápila pocitem marnosti. Sužovaly ji pochybnosti, když se snažila pochopit význam slov a vět, které psala její tužka. Některé dny nezachytila žádný vzkaz.
Postupně si začala uvědomovat, že se s ní snaží spojit jiné bytosti a inteligentní entity. „Napadlo mě,” řekla později, „že když mou ruku mohl využít otec, mohly by jí využít také vyšší síly. Vždycky jsem se zajímala o své bližní a vždy chtěla sloužit lidstvu…”

O autorech:

Leon Festinger (1919 – 1989) byl americký sociální psycholog, který proslul především svou teorií kognitivní disonance. Velmi se zasloužil o rozvoj experimentů v rámci sociální psychologie. Byl pátým nejcitovanějším psychologem 20. století.Henry Riecken a Stanley Schachter byli Festingerovými spolupracovníky, přičemž Schachter se stal známým díky dvoufaktorové teorii emocí.

Když se proroctví nesplní

Název knihy: Když se proroctví nesplní
Autoři: Festinger, Riecken, Schachter
Překlad: Hana Antonínová
Počet stran: 296
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 80 %

https://obchod.portal.cz/odborna/kdyz-se-proroctvi-nesplni/


 

PřihlášeníSoutěže

HONZA HOMOLA HRAJE V BARVÁCH NA STO LET STAROU KYTARU

Honza Homola z Wohnoutů pokračuje ve své sólové tvorbě, kdy v minulosti vydal již dvě alba. Od roku 2012, kdy vyšlo CD Čarovánky, nechal sólovou tvorbu spát a pustil se do malování obrazů. V době lock downu, kdy Wohnouti nekoncertovali, se začal učit hrát na housle. A když se vše pospojovalo, vznikla z toho nová píseň, ke které přizval jako hosta Terezii Kovalovou.

I ve Finsku může být vyhlášené letovisko

Palm Beach Finland je název další knihy finského spisovatele Anttiho Tuomainena, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.
Kniha Zlín (Albatros Media)

Tapír

  • Tapír 6/2021
    Šesté číslo Tapíra v prodeji od 4. listopadu 2021 Více o tom ZDE Příští číslo vyjde 6. ledna 2022
  • Tapír č. 5/2021
    Páté číslo Tapíra je v prodeji Více o tom ZDE    
  • Tapír č. 4/2021
    Čtvrté číslo Tapíra je v prodeji Více o tom ZDE  

Rozhovor

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Anketa

Myslíte si, že současná kultura upadá?
 

Čtěte také...

Tvorba Heleny Třeštíkové pod mikroskopem

sberna-kniha 200Helenu Třeštíkovou jsem poprvé zaznamenala na základní škole, kde nám promítali film o drogově závislé Katce, to bylo mé první setkání. Časosběrných dokumentů Heleny Třeštíkové jsou desítky a věřím, že každý z nás p...

Z archivu...


Literatura

Pes: Fakta, historie a vztah k člověku

pes 200V srpnu vydalo nakladatelství Esence přímo geniální knihu o nejlepším příteli člověka. Ádám Mikósi a kolektiv sepsali knihu s jednoduchým názvem Pes a podtitulem Fakta, historie a vztah k člověku – a to všechno v jedné knize!

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

Pařba na třetí je pořádný odvaz plný dokonalého vtipu a pohotovosti

hangover 3 200Třetí pokračování úspěšné trilogie Hangover (Pařba na Třetí) dopadlo nad všechna očekávání. Patřím mezi ty, kterým se pod ruce dostala nejdříve druhá část série, Pařba v Bangkoku. Následně,...