O radostech a strastech mateřství s nadhledem
Kultura21.cz

O radostech a strastech mateřství s nadhledem

4 hodiny perexAč je můj obvyklý žánr thriller nebo memoáry a literatuře pro ženy se vyhýbám obloukem, tento román mě k sobě připoutal na první pohled. A vyplatilo se. Marlène Schiappa se dokázala z úspěšné bloggerky vyšvihnout do role skvělé a vtipné spisovatelky, které není upřímné komentování mateřských situací cizí.

 


Emílie a Morgane, dvě ženy na prahu třicítky, bývalé spolužačky, jejichž cesty se po maturitě rozdělily. Zatímco Emílie už nastoupila do života maminky a stará se o dceru Dali a mladšího syna Elliota, Morgane se za každou cenu snaží vystoupat ve své kariéře až na příčky nejvyšší.

Morgane se snaží, co může, ale vypadá to, že v boji s kolegou Jeanem o povýšení ji chybí jedna (doslovně spíše dvě) zásadní věc – není muž, ve společnosti ji neberou jako rovného partnera. A ještě víc jí od cíle posune pozitivní těhotenský test, nebo ne? Aby to děvčata měla s dobrým a zlým vyrovnané, Emíliin manžel Frank přijde o práci. Už předtím se do rodinného koloběhu moc nepřidával a teď, když prochází krizí, to není o nic lepší.

Co by to byl za příběh dnešní doby, kdyby v něm nesehrály nějakou úlohu sociální sítě. Emílie a Morgan se tak znovu dostávají do kontaktu a snaží se navázat tam, kde před lety skončily. Zatímco Emílie může Morgane předat moudra k mateřství, Morgane naopak radí, jak se dostat zpět do pracovního života.

Emílie glosuje své úspěchy i neúspěchy neuvěřitelně vtipně, její představy o tom, jak svět vidí její mateřské nadání, jsou k popukání – zvláště když dojde nešťastnou náhodou k dezinformaci o zdravotním stavu jejího syna.

4 hodiny


Marlène Schiappa předkládá příběh, který ukazuje, že změna je dobrá, že něco musí skončit, aby začalo něco jiného, lepšího, že zůstávat v nefungujícím svazku „kvůli dětem“ je hloupost, že je dobré mít přátele na vlivných místech a že upřímnost nakonec zvítězí.

Jednou větou – román o obyčejných lidech s každodenními starostmi a radostmi obalený v ironicky laskavém humoru.


Nanejvýš čtyři hodiny spánku/Pas plus de 4 heures de sommeil
Autor: Marlène Schiappa
Žánr: literatura pro ženy
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2015
Počet stran: 248
Hodnocení: 100 %                

Zdroj foto: www.kniha.cz

www.kniha.cz/nanejvys-ctyri-hodiny-spanku/d-306225/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Prager: „Když jsem vstoupil do knižního světa, všichni z oboru říkali, že je to běh na dlouho trať – tak běžím. “

ales pragerLetos na jaře jste si na webu K21 mohli přečíst rozhovor "Kniha, kterou má cenu číst" se začínajícím táborským spisovatelem Alešem Pragerem. A protože je Aleš ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Jak připravujeme nový balet

bale 200Po každé derniéře baletu pravidelně řeším otázku, které baletní představení bude následovat. Tentokrát to bylo řešení obtížnější o to, že nahradit tak úspěšný balet jako bylo "Proroctví" a "Dcery Bernardy Alby" je v podstatě nemožné. Takže jsem si klad...


Literatura

Varování - 7 neuvěřitelných příběhů

varovani perexS Filipem, Lukášem, Denisou, Danem, Vojtou, Radimem a Karolínou jsem prožila sedm příběhů. Každý byl úplně jiný, ale všechny měly jedno společné - tajemno. Možná to taky znáte, takový ten pocit, jakoby nad vámi stál někdo, kdo vám pomáhá, kdy...

Divadlo

Úklady a láska - klasická hra v moderní podobě

perex uklady laskyLuisa je dcera obyčejného hudebníka, Ferdinand syn kancléře. Pro oba z nich mají otcové své plány - ale nikdo nepočítá s tím, že se dva mladí lidi do sebe zamilují. Jejich láska však ničí plány všech kolem ni...

Film

„Když se pořád snažíš udržet na správné cestě, je příjemné si dát pauzu.“

ten koho se bojis200Ani první listopadový čtvrtek se neobešel bez severského filmu, který promítal Skandinávský dům. Zájemci o notnou dávku dramatu nesměli chybět v Komorním kině Evald, aby se podívali na ubíhající dny běžné dánské rodiny. Tedy a...