S anděly i bez nich na sviňu svět

S anděly i bez nich na sviňu svět

Andele 200Josef Prokeš v roce 2008 vydal knihu povídek Na sviňu svět. Povídky z Brna a okolí, malými detaily propleteny jedna do druhé. V roce 2014 Prokeš knihu rozšířil o teoretickou část, která se zabývá vnímáním textu jednotlivými čtenáři a do praxe pak teoretické poznatky převedl tím, že sesbíral publikované i nepublikované recenze na původní sbírku.

 

 

A názory recenzentů jsou opravdu různé. Už jenom v tom, že někteří berou autorovu proklamaci na začátku knihy o tom, že povídky Na sviňu svět jsou absolutně pravdivé jako neoddiskutovatelný fakt, jiní už jsou trochu opatrnější.

Prokeš ve své knize píše o tom, že ti, co pracují se slovy, mají práci nejtěžší. Často totiž čtenáři hodnotí pouze obsah, nikoliv formu. A forma může být složitější a je třeba se v ní občas zorientovat a číst mezi řádky. Jak říká sám autor: „Jenom kýč a kurvy usilují zalíbit se všem.“ Pokud jde o formu povídek Josefa Prokeše, někdy mě při čtení napadalo, zda kromě příběhů, nejde také o přehlídku právě široké škály formálního zpracování neveselých životů z jihu republiky.

Teoretická část, která je v knize zařazená jako první, není nijak zvlášť rozsáhlá. Výklad je však srozumitelný a trochu navozuje pocit, že čtenář bude zřejmě vnímat text trochu odlišně, než kdyby nebyl dopředu zasvěcen.

Andele 1


Soubor třiceti povídek je na první přečtení poměrně smutný text opředený mnoha vulgárními výrazy, které někdy jsou určitě na místě, jinde vám spíše přijdou celkem násilně přidané. Nicméně pokud Brno znáte, určitě si při čtení představujete konkrétní místa, či  vám do mysli vchází vaše vlastní příběhy s těmito místy spojené. V každém případě soucítíte s hrdiny krátkých příběhů a možná to můžete brát i jako malou terapii – že na tom tak špatně zase nejste, jak někdy lamentujete a že váš strážný anděl pracuje spolehlivě ve váš prospěch.

Celkové hodnocení, pod tíhou znalosti ostatních recenzí, bylo poměrně těžké, zvlášť proto, abych se neopakovala po jiném hodnotiteli. Oceňuji autorovo rozhodnutí původní knihu povídek rozšířit o teorii a praxi a tak se lépe přiblížit ke čtenářům, kteří se o literaturu a tvorbu zajímají. Ukázat, že každý jsme jiný, každý vnímá odlišně a každý si z díla odneseme něco jiného. V každém případě nás ale Josef Prokeš donutil přemýšlet nad  texty do větší hloubky.

Kritické reflexe literárního textu (S anděly i bez nich na sviňu svět)
Autor: Josef Prokeš
Žánr: odborná literatura
Nakladatelství: Masarykova univerzita
Rok vydání: 2014
Počet stran: 161
Hodnocení: 85 %

( 0 hlasů )            

Zdroj foto www.muni.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Robertem Vanem

200rozNarodil se na Slovensku, emigroval do Spojených států a po sametové revoluci se vrátil do Prahy. V komerční sféře patří k vyhledávaným módním a portrétním fotografům. Krom toho, jako jeden z mála, využívá ve své vlastní tvorbě techniku rozšířenou v 19. ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Lahodné zastavení na Pohořelci

Coffee ART perexPři procházce pražským Pohořelcem se lze zastavit pro lahodnou kávu v Coffee ART – Czech Original. V době protipandemických opatření tam prodávají výhradně nápoje či nějakou tu laskominu na zub. Až bude běžný provoz, budou k mání i...

Z archivu...


Literatura

Může být cesta zpátky krokem vpřed?

otaznik je polovina srdce perexPokud existuje něco jako dokonalý život, Elin Bolasová ho má. Žije v New Yorku. Je úspěšnou a uznávanou fotografkou. Má laskavého a milujícího manžela a nádhernou dospívající dceru Alici. Nemá důvod n...

Divadlo

Havlovo POKOUŠENÍ v činohře Jihočeského divadla

divadlo HAVEL perexPrestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupil do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři lákali na více než padesát představení z celého světa i na atraktivní té...

Film

RETRO: Rozhovor Francise Forda Coppoly
ImageSedmdesátá léta  se stala zlatým obdobím amerického režiséra Francise Forda Coppoly, který proslul zejména filmovou adaptací Kmotra, jehož první díl byl oceněn třemi oscarovými soškami. Mezi prvním a druhým dílem této mafiánsk...