S Blbounem do říše pohádek

S Blbounem do říše pohádek

blboun 200Pohádkový příběh nás seznamuje s klasickými pohádkami trochu jinak, než jak je známe a jak jsme zvyklí. I tady potkáme Jeníčka a Mařenku, Karkulku, Ježibabu, Budulínka, Smolíčka, Jelena, mluvící kozu, Jezinky, Sněhurku i s trpaslíky, Vodníka, Čerta i Hejkala. A dokonce i dvanáct měsíčků.

 

 

Pohádkovou říší prochází Jeníček a Mařenka, kteří náhodou objeví vchod vedoucí do úplně jiného, kouzelného světa. Prvním obyvatelem je Karkulka, nadmíru rozezlená chováním „Datla“. On to však datel není. Děti tohoto ptáka potkávají a dozvídají se, že je to Blboun Nejapný, již dávno vymřelý v lidské říši a hodící se jen do pohádek. Tento nelétavý pták je provází celou pohádkovou říší, seznamuje je s jejími obyvateli a společně pomáhají řešit jednotlivé potíže pohádkových bytostí. Pomůžou Ježibabě dostat čerta ven z její perníkové chaloupky zpátky na oblak. Vodníkovi najdou štikátko, mlynáři vyženou z náhonu dva skřety, Hejkala s Čertem zbaví prokletí, Sněhurce splní přání, strom zbaví všelijakých škůdců v kůře, měsíčkům pomůžou vyřešit problém s pěstováním různých pochutin. Blbounovi najdou práci, aby jen tak bezcílně nebloumal po lese a neotloukal stromy.

blboun 1


Tato zvláštní trojka prožije i pěkně zamotané pohádky, alespoň pro ně. Dozví se, že pohádky, jak je znají, vlastně tak vůbec nejsou. Tak například vlk sice sežral babičku, ale ne tu Karkulčinu, nýbrž Babičku – knihu od Boženy Němcové. A myslivec je vlastně doktor Myslivec. Ježibaba je hodná babička, pekařka a děti vůbec neloví. Vodník je bylinkář a pomáhá všem v kraji. Čert s Hejkalem straší ve mlýně za trest, protože hráli karty a nestrašili, jak měli, musejí mastit karty, dokud jeden z nich nevyhraje. Ale protože to moc neumí, tak vlastně neví, kdo vyhrává. Jezinky jsou jen zlobivé lesní žínky, hrající si se Smolíčkem a zlobící jelena Bobeše. Který vůbec nemá zlaté parohy, jen když jej něco zlobí, tak kleje „Zlaté parohy“. Maruška se ukáže jako pěkná potvora, která si z dvanácti měsíčků udělala hokynáře, chodí k nim denně pro různé pochutiny, a tak způsobuje zmatek v počasí. Ani liška neunáší Budulínka. Ba právě naopak, hlídá jej, když to babička s dědečkem potřebují. Sněhurka taky neutíkala před zlou macechou, ale nesla živou vodu suchému stromu. Cestou potkala chaloupku s trpaslíky, chtěla jim pomoci a nakonec u nich zůstala. A že jí z nich jde hlava kolem, to snad ani nemusím říkat. Sedm chlapíků, kteří si neustále pletou čepičky a nářadí. Ke všemu nemá pořádně sama kde spát a krčí se na malinkatém provizorním lůžku. Čarodějnice je věčně naštvaná a ukřičená. Nedivte se, pořád jí někdo loupe perník z chaloupky a odvádí ji od pečení perníčků. Místo toho musí pořád dopékat parapety, prahy a okenice. Hejkal by si taky rád dal, ale babu straší a ta po něm hází tvrdé perníky. No jedna lapálie za druhou.
Děti jsou šikovné a každé pohádkové bytosti pomohou s jejím největším trápením. Za odměnu dostanou od Ježibaby perníkový klíček odemykající bránu do světa pohádek. Jeníček s Mařenkou se vrátí domů se svým tajemstvím. V lidském světě uplynula pouze jedna hodina. Děti se i s tatínkem dřevorubcem vrací domů. Slíbí si, že se do pohádky a k Blbounovi vrátí.

Název: S Blbounem do říše pohádek
Autor: Renata Petříčková a Michal Vaněček
               
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Počet stran: 88 s.
Hodnocení: 100 %

( 0 hlasů )

http://www.fragment.cz/akce/knihy-pro-deti-a-mladez/pohadky-a-pribehy/pohadky-a-pribehy-pro-predskolaky/pohadky-pro-predskolaky/s-blbounem-do-rise-pohadek-s235356175


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda

Tapír

  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Beroun

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Krvavá britská detektivka v severském duchu

cervena lucerna 200Již třetí příběh o komisařce Katie Maguirové vypustil do světa britský spisovatel Graham Masterton. Pod názvem Červená lucerna se skrývá příběh o prostituci, který zanechá temnou skvrnu na vaší duši.

...

Z archivu...


Literatura

Hlas pro vraha – tajemství odkryté po desítkách let


hlas uvodkaCo když se v běhu svého života dozvíte zásadní fakt o tom, že co jste považovali za pravdu, tak úplně pravdou není? Že žena, kterou považujete za svou matku, vaší matkou není? O to horší situace je, když musíte čekat desítky let na odkrytí ...

Divadlo

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti získalo další dvě nominace na prestižní cenu

Cena Ravenhilla 200Po nominacích na Ceny divadelní kritiky, ceny Divadelních novin a poté, co se Slovácké divadlo umístilo v desítce nejlepších českých divadel, se v Uherském Hradišti radují zase. Od čtvrtku 8. dubna se slováčtí divadelníci chlubí i ...

Film

Cesty pánů Hanzelky a Zikmunda po světě

hanzelkazikmund perexV dobách, kdy československé televizní vysílání bylo teprve v plenkách a kdy informace o dění ve světě dostával divák především prostřednictvím filmu (a to jak díky cestopisným dokumentům, tak týdeníkům, uváděným před celovečer...