S Blbounem do říše pohádek

S Blbounem do říše pohádek

Tisk

blboun 200Pohádkový příběh nás seznamuje s klasickými pohádkami trochu jinak, než jak je známe a jak jsme zvyklí. I tady potkáme Jeníčka a Mařenku, Karkulku, Ježibabu, Budulínka, Smolíčka, Jelena, mluvící kozu, Jezinky, Sněhurku i s trpaslíky, Vodníka, Čerta i Hejkala. A dokonce i dvanáct měsíčků.

 

 

Pohádkovou říší prochází Jeníček a Mařenka, kteří náhodou objeví vchod vedoucí do úplně jiného, kouzelného světa. Prvním obyvatelem je Karkulka, nadmíru rozezlená chováním „Datla“. On to však datel není. Děti tohoto ptáka potkávají a dozvídají se, že je to Blboun Nejapný, již dávno vymřelý v lidské říši a hodící se jen do pohádek. Tento nelétavý pták je provází celou pohádkovou říší, seznamuje je s jejími obyvateli a společně pomáhají řešit jednotlivé potíže pohádkových bytostí. Pomůžou Ježibabě dostat čerta ven z její perníkové chaloupky zpátky na oblak. Vodníkovi najdou štikátko, mlynáři vyženou z náhonu dva skřety, Hejkala s Čertem zbaví prokletí, Sněhurce splní přání, strom zbaví všelijakých škůdců v kůře, měsíčkům pomůžou vyřešit problém s pěstováním různých pochutin. Blbounovi najdou práci, aby jen tak bezcílně nebloumal po lese a neotloukal stromy.

blboun 1


Tato zvláštní trojka prožije i pěkně zamotané pohádky, alespoň pro ně. Dozví se, že pohádky, jak je znají, vlastně tak vůbec nejsou. Tak například vlk sice sežral babičku, ale ne tu Karkulčinu, nýbrž Babičku – knihu od Boženy Němcové. A myslivec je vlastně doktor Myslivec. Ježibaba je hodná babička, pekařka a děti vůbec neloví. Vodník je bylinkář a pomáhá všem v kraji. Čert s Hejkalem straší ve mlýně za trest, protože hráli karty a nestrašili, jak měli, musejí mastit karty, dokud jeden z nich nevyhraje. Ale protože to moc neumí, tak vlastně neví, kdo vyhrává. Jezinky jsou jen zlobivé lesní žínky, hrající si se Smolíčkem a zlobící jelena Bobeše. Který vůbec nemá zlaté parohy, jen když jej něco zlobí, tak kleje „Zlaté parohy“. Maruška se ukáže jako pěkná potvora, která si z dvanácti měsíčků udělala hokynáře, chodí k nim denně pro různé pochutiny, a tak způsobuje zmatek v počasí. Ani liška neunáší Budulínka. Ba právě naopak, hlídá jej, když to babička s dědečkem potřebují. Sněhurka taky neutíkala před zlou macechou, ale nesla živou vodu suchému stromu. Cestou potkala chaloupku s trpaslíky, chtěla jim pomoci a nakonec u nich zůstala. A že jí z nich jde hlava kolem, to snad ani nemusím říkat. Sedm chlapíků, kteří si neustále pletou čepičky a nářadí. Ke všemu nemá pořádně sama kde spát a krčí se na malinkatém provizorním lůžku. Čarodějnice je věčně naštvaná a ukřičená. Nedivte se, pořád jí někdo loupe perník z chaloupky a odvádí ji od pečení perníčků. Místo toho musí pořád dopékat parapety, prahy a okenice. Hejkal by si taky rád dal, ale babu straší a ta po něm hází tvrdé perníky. No jedna lapálie za druhou.
Děti jsou šikovné a každé pohádkové bytosti pomohou s jejím největším trápením. Za odměnu dostanou od Ježibaby perníkový klíček odemykající bránu do světa pohádek. Jeníček s Mařenkou se vrátí domů se svým tajemstvím. V lidském světě uplynula pouze jedna hodina. Děti se i s tatínkem dřevorubcem vrací domů. Slíbí si, že se do pohádky a k Blbounovi vrátí.

Název: S Blbounem do říše pohádek
Autor: Renata Petříčková a Michal Vaněček
               
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Počet stran: 88 s.
Hodnocení: 100 %

( 0 hlasů )

http://www.fragment.cz/akce/knihy-pro-deti-a-mladez/pohadky-a-pribehy/pohadky-a-pribehy-pro-predskolaky/pohadky-pro-predskolaky/s-blbounem-do-rise-pohadek-s235356175


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

TIPY NA VÁNOČNÍ DÁRKY na poslední chvíli: CD, knihy s autogramem, originální trička z pražských divadel

2market 200Originální, vkusné, netradiční, autorské. Váháte nad letošní nadílkou pod vánočním stromečkem? Přinášíme vám několik tipů od českých umělců, které nakoupíte na e-shopu 2market.cz.

 

...

Z archivu...


Literatura

PAŘÍŽSKÁ NEZNÁMÁ ZAKOUTÍ

Tajnosti 200Pro milovníky tohoto krásného města na Seině je určena půvabná knížka Katii Chapoutierové  o málo známých místech, kam „cestovky“ své turisty nevozí a přesto nebo právě proto jsou velmi zajímavá.

...

Divadlo

Kouzelný rodinný muzikál podle knihy Roalda Dahla

Matilda200V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek jmenuje vlastně obyčejně. Posuďte sami: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Příběh malé hol...

Film

Madagaskar: Království lemurů 3D v IMAX

Madagaskar 200Tento 39minutový dokument o tvorech, kteří přežili i dinosaury, měl předpremiéru v pražském Cinema City Flora IMAX ve středu 22.10.2014. Dokument se těšil neobyčejné pozornosti a proto byla předpremiéra naprosto vyprodána. ...