Praha filmová

Praha filmová

Tisk


Film 200Naše hlavní město patří nejen k oblíbeným turistickým destinacím na světě, ale zároveň stojí nejvýše na žebříčku žádaných filmových lokalit v České republice. Praha se stala kulisou i přímým aktérem mnoha světových velkofilmů. V oscarovém Amadeovi natáčel Miloš Forman na Malé Straně, v Arcibiskupském a Valdštejnském paláci, nebo ve Stavovském divadle. Filmová svatba Wolfganga s Constance se konala v kostele sv. Jiljí v Husově ulici a v záběru na Mozartovu rakev, odváženou v pochmurném počasí za město,  je poznat Leopoldova bránuna Vyšehradě.

 

Porevoluční éru zahraničních produkcí odstartoval úspěšný špionážní thriller s agentem CIA Ethanem Huntem v podání Toma Cruise. Díky snímku, ve kterém „hrála“ Praha konečně sama sebe, stoupl v zahraničí výrazně zájem o českou metropoli. Motiv pražských věží zůstane navždy součástí filmového plakátu Mission: Impossible z roku 1996. Tom Cruise a Mission: Impossible se do Prahy vrátili po patnácti letech se čtvrtým pokračováním.

Snímků, ve kterých Praha zastupovala jiná evropská města, je řada. Například ve filmu Z pekla, popisující řádění Jacka Rozparovače s Johny Deppem v roli inspektora, se metropole proměnila ve viktoriánský Londýn. Město na Temži zastupovala Praha i v Rytířích ze Šanghaje, kde Pražský hrad představoval Buckinghamský palác.

Film1

Herec Gérard Depardieu se v seriálových Bídnících potuloval kolem Karlova mostu, stejně jako v britském seriálu představitel Červeného bedrníka. Velká část zahraničních snímků se natáčela také v pražských ateliérech. Barrandov se na přání Romana Polanskiho proměnil v Londýn Olivera Twista (2005). Barrandovská studia byla též svědkem natáčení I. A  II. dílu trilogie C. S. Lewise: Letopisy Narnie.Z hollywoodských velkofilmů, natáčených částečně v Praze, je třeba jmenovat Bondovku Casino Royale (2006), ve které si zahrálo schodiště Národního muzea, tentokrát jako benátský hotel.

Film2

Za připomínku stojí i některé české snímky, odehrávající se přímo v metropoli. Pokud  půjdeme po Kampě a mineme Čertovku, nezapomeňme na Chobotnice z II. patra na legendárního inspektora Trachtu z cimrmanovského filmu Rozpuštěný a vypuštěný a na konec vodníků v Čechách.  Legendární fantom českých restaurací Dalibor Vrána alias Vrchní prchni se skrýval v Kaprově ulici, v Knihkupectví Fišer. Krásný výhled na Prahu nabízejí Palácové zahrady pod Pražským hradem, kde Miloš Kopecký jako hrabě von Kratzmar sjížděl ve filmu Adéla ještě nevečeřela na podnose schody v Malé Fürstenberské zahradě.

ilustrační foto autor

zdroj: Prague City Tourism


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kultura je červená sametová opona a otevřené piano

Tana krockovaVymyslela jsem si fiktivního redaktora, který mi položil pár otázek, jejichž cílem je prozradit o mně pár informací. Jmenuje se Alfréd Lebeda a je to děsný pohodář. Během našeho rozhovoru kouří doutník, popíjí fair...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Pražská nádraží ne/využitá
ImageV úterý 6. března v Galerii Jaroslava Fragnera odstartovala vernisážní výstava s názvem Pražská nádraží ne/využitá, která upozorňuje na problémová nádraží nejrůznějších pražskýc...

Z archivu...


Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Valerie a tisíc hereckých tváří jedné herečky ve filmu Přišla v noci

prisla v noci200Tak až v únoru jsem konečně viděl český film Přišla v noci! Neskutečný a přitom uvěřitelný horor! Nebo jde o černou komedii? Každopádně se hned v úvodu článku přimlouvám o jeho pokračování! Dvojka by „bodla“! Protože Simona Peková, pře...