PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY

PRO AKTIVNÍ A ZVÍDAVÉ SENIORY

Tisk

seni 200Stárnutí je přirozený jev života, který čeká každého. Jeho proces ovlivňuje mnoho činitelů – klima, sociální situace, povolání, výživa i dědičné sklony. Celoživotní aktivita, ať psychická či fyzická, dovede stárnutí zpomalit.

 

 

Lépe je mozek opotřebovat, nežli nechat zrezivět (K. Lewin, psycholog). Každodenní zatěžování mozku příznivě ovlivňuje život starších lidí a pomáhá odbourávat stres. Proto jsem z nakladatelství Fragment vybrala dvě knížky určené aktivním babičkám a zvídavým dědům. Je již dokázáno, že zejména učení cizích jazyků i v pokročilém věku je dobrým stimulátorem pro mozkové závity.

Angličtina pro aktivní seniory.
O anglickém jazyku se ví, že většina slov se jinak píše a jinak vyslovuje, což studujícím zpočátku dělá potíže. Ovšem každý začátek je těžký, stačí vzpomenout na záludnosti azbuky. Proto hned na začátku se uvádí výslovnost jak s fonetickými znaky, tak si lze na připojeném CD správnost ověřit. Když si to student trochu osvojí, může se pomalu začít seznamovat s běžným životem anglických důchodců v jednotlivých kapitolách. K tomu mimo článků se slovní zásobou, výkladu gramatiky, doplňovaček a frází k článkům patří i cvičení. Na připojeném CD si ověří správnou výslovnost, v knize se uvádí přehledná orientace, pod jakým číslem to na něm je. Od čtvrté lekce se uvádí i dvojjazyčné texty.  Velká a výrazná písmena umožňují snadné čtení. Je určena pro samouky, vždy záleží na motivaci, ale v praxi se osvědčilo učení v malých skupinkách nebo s lektorem, a nemusí to vždy být odborník. Pro ty, kteří mají z minulosti alespoň částečné znalosti, je to vhodný způsob, jak na ně navázat či si to zopakovat. Tak hodně úspěchů.

seni 2

 

Název: Angličtina pro aktivní seniory
Autoři: Iva Dostálová a Stephen Douglas
Žánr: učebnice + CD
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání:2013
Počet stran: 154
Hodnocení: 80 %

Pro ty, kdo nemusí cizí jazyk, ale rádi si ověří své znalosti, je určena knížka Bystrá hlava. Formou zábavných testů z literatury, filmu, přírody, historie, našich osobností, ověření znalostí o naší zemi i o Praze se ukáže, co vše člověk vlastně nezná.  Vždy za jednotlivými kapitolami jsou správné odpovědi, velké a výrazné písmo umožňuje snadné čtení.
Oblíbeným spisovatelem fantastických románů je J. Verne. Doplňte názvy některých jeho děl:
a) … mil pod mořem
b) Tajuplný …
c) Děti kapitána …
Víte, který legendární hunský vůdce je podle pověsti pohřben v hrádku na vrcholu Štandler ve Frýdku-Místku?
Doplňte: Zkratka P. S. používaná v osobní korespondenci pochází z jazyka …, zkracuje slovo p… a znamená …
Ulice Na Žertvách je nazvána podle žertvy, což byla:
a) slavnost
b) oběť
c) pevnost
K ochucování likéru (např. francouzského pernodu a řeckého ouza) se používá:
a) anýz
b) tymián
c) rozmarýn

Název: Bystrá hlava pro seniory
Autorky: Zdeňka Zubíková a Renáta Drábová
Žánr: populárně naučný
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2013
Počet stran: 64
Hodnocení: 95 %

Bystrá hlava pro seniory

Angličtina pro aktivní seniory

 

Věřím, že obě publikace přinesou radost i poučení pro starší generaci, obohatí jejich život a budou i vhodným dárkem nejen pro aktivní seniory.

Zdroj foto: vydavatelství Fragment

 


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Namísto zrušených výstupů z kolektorů nové svejly

svejty perex
Loni vznikly v Praze 12 první tzv. svejly – zasakovací průlehy, které zadrží přívalovou vodu. Další nyní buduje na místě zrušených výstupů z kolektorů v okolí ulice Angelovova společnost Kolektory Praha, a.s.


Literatura

A pak padla Tma - Jozef Karika

tma 200Jméno Jozef Karika mi není cizí, ale až doteď jsem ho přecházela bez povšimnutí. To se ale v listopadu, kdy nakladatelství Argo vydalo jeho knihu s lakonickým názvem Tma, změnilo. A já tak objevila autora, který v mých očích patří ke špičkám slovenské li...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Před osmdesáti lety vyhrál anketu českých žen Rolf Wanka, "nejušlechtilejší z českých filmových milovníků"

wanka 200Pokud by se v polovině třicátých let minulého století vyhlašovala anketa o nejkrásnějšího filmového herce či milovníka, zvítězil by Rolf Wanka. Patřil k filmovým idolům, kterého milovaly služky, úřednice stejně jako dámy z vyšší společnosti. Potvrdil...