O jakém léku je tu řeč a jakou nemoc má kurýrovat? Úsměvné fejetony Pavla Tomeše jsou těmi pomyslnými pilulkami na dobrou náladu – po jejich přečtení zmizí veškeré příznaky smutku. Nespornou výhodou je, že je lze užívat i nepravidelně a působí také jako prevence. U citlivých jedinců se mohou projevit nežádoucí účinky – slzení, návaly až záchvaty, křeče a zcela ve výjimečných případech ztráta kontroly svěrače močového měchýře. Všechny uvedené příznaky naštěstí souvisejí pouze se smíchem.
Svou činnost na poli „funny-farmacie“ zahájil publicista, stand-up komik a reklamní textař Pavel Tomeš jako editor v deníku Rovnost a týdeníku Sedmička, kde vycházely jeho fejetony. V roce 2010 vyšla jeho první sbírka fejetonů Facky z Marsu, kde se "originálně vypořádal s některými naléhavými otázkami dneška i se svým tchánem". V roce 2012 na ni navázala kniha fejetonů Zápisky malého tyranosaura. Jeho fejetony se pravidelně objevují i na obrazovce, v pořadu České televize Kultura v regionech. Vystupuje v stand-up pořadech Na stojáka a NaMikrofon. Žije v Brně. Je ženatý, má dvě děti, ale jak sám tvrdí, jen jedny nervy.
Asi každého z nás někdy potkávají v životě nestandartní situace a denně zažíváme všední i nevšední starosti. Sledujeme politcké dění, pročítáme zprávy na internetu i v tištěných médiích, televize na nás chrlí proudy informací o všem možném i nemožném, řešíme vztahy a lecos nás těší i štve. Málokdo si však o tomto „světa běhu“ dělá poznámky a ještě menší procento je těch, kdo o tom dokáží psát s nadsázkou a vtipně.
Do této kategorie lidí Pavel Tomeš patří. Všechny výše zmíněné jevy a situace dokáže uchopit a okomentovat takovým způsobem, že se čtenář musí nejen usmívat, ale častokrát doslova chechtat. Pravda, někdy je to úsměv poněkud trpký – to když se jedná o témata politická či společenská. Jindy však v souznění souhlasně přikyvujete a následně si užíváte slastný pocit uvolnění po zhruba dvouminutovém smíchu.
Ať již píše o dětech, manželce, politice, lidech které potkává nebo o jiných jevech, jichž si všímá, vždy vyfiltruje to nejpodstatnější a pak již kultivační proces plynule pokračuje. Výsledkem je léčivo s neomezenou dobou expirace – útlá knížečka Zápisky malého tyranosaura s výstižnými komiksovými ilustracemu Jana Duchoně. Má pevnou vazbu s vlepenou textilní záložkou (!) a skoro se vejde do kapsy, takže si její četbou můžete krátit čas strávený v dopravních prostředcích, při čekání na cokoli nebo vám zpříjemní chvíle na dovolené.
Až vás přátelé uvidí, jak se při čtení otřásáte smíchy, budou zvědaví, co vás tak pobavilo (stejně, jako se to stalo mně). Pak vám nezbude nic jiného, než jim některou z kapitol reprodukovat. Tuto aplikaci vřele doporučuji, protože hromadný smích účinek „funnyfarmaka“ několikanásobně zvyšuje. Náš kolektiv nejvíce pobavily povídky Sedí v autobuse, Vod tahu k tahu a Kdyby Pohlreich s Babicou byli stavbaři.
Devět lékařů z deseti doporučuje tento lék k pravidelnému užívání. Praktické balení bez příbalového letáku najdete ve všech dobrých knihkupectvích nebo v e-shopu. V případě dotazů se neváhejte obrátit na nakladatelství Mladá fronta nebo redakci Kultury21.
Veškeré informace vám jistě rád poskytne i sám autor na svých facebookových stránkách https://www.facebook.com/pages/Z%C3%A1pisky-mal%C3%A9ho-tyranosaura/226087917459236?fref=ts
Zápisky malého tyranosaura/ Pavel Tomeš
Žánr: Fejetony
Nakladatelství: Mladá Fronta, 2012
Ilustrace: Jan Duchoň
Počet stran: 128
Hodnocení: 100%
Foto: Česká televize, obálka Mladá fronta
< Předchozí | Další > |
---|