Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Mravenci 200V nakladatelství Kazda vyšla velkoformátová kniha Mravenci – Život lesního společenství obsahující realistické 3D ilustrace.

 

 

 

 

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Mravenec lesní, Založení mraveniště, Stavba mraveniště, Vyzvědači, Budování cestiček, Potrava, Rozdělení práce a Přesun mraveniště.

V té první se čtenáři dozví podrobnosti o stavbě těla mravenců, jejich nervovém systému, krevnímu oběhu, žlázách a mnohém dalším. Na stránkách se rýsují digitálně modelované hyperrealistické 3D ilustrace znázorňující i ty nejmenší detaily. Až se v nich musí člověk zorientovat, protože v některých případech zaujímají plochu až čtyř stran. Když jsem si prohlížela nákresy a pročítala popisky, říkala jsem si, že by takový počin byl skvělý pro lidské tělo.

Další digitální modely znázorňují například mraveniště a Armin Schrieb při jejich tvorbě vycházel z vlastních skic, autorských i posbíraných fotografií a vědeckých nákresů. V počítači tyto modely naaranžoval do scenérií a díky realistickému prosvícení jim propůjčil dokonalou scénickou atmosféru. V knize vysvětluje, že při vzniku knihy pro něj bylo zcela zásadní znázornit mravence a jejich okolí věrohodně a je pro něj velmi důležité, aby byli mravenci vnímáni jako živočichové, proto se zcela vědomě vyhýbá jakémukoli hrozivému vyobrazení. Přál by si, aby úspěch knihy přispěl k tomu, že se u veřejnosti probudí zájem o mravence a respekt vůči nim a že budou vnímáni jako živí tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte unikátní knihu o mravencích

Kromě těchto unikátních nákresů mě zaujalo také mnoho dalšího, například informace o svatebním letu působícím na jednu stranu jako nějaký pohádkový výjev. Je to však docela drama! Dostalo mě také, že mladá královna se po neschůdné lesní půdě pohybuje jen obtížně, proto si nohama ulomí křídla, přičemž na kořenech křídel k tomu má speciální místo, kde ke zlomu dojde nejsnadněji. Také jsem nevěděla, že mravenci s plnými jedovými žlázami jsou pro ptáky jako je žluna nepoživatelní a ona je tak otírá o peří, aby je jedu zbavila. Tato metoda se nazývá namravenčování a využívají ji i jiní ptáci.

Mravenci představují opravdu jedinečnou publikaci a přála bych si, aby takových děl vznikalo více. Kniha je určena dětem od 10 let, ale myslím, že ji ocení především starší, a hlavně ti, které fascinují mravenci, nebo i technologie. Ty stránky totiž opravdu stojí za to a každý se nimi může pokochat a dozvědět se u toho mnoho nového nejen o těchto malých tvorech!

Armin Schieb (*1982) vystudoval obor ilustrace se zaměřením na informativní ilustraci na HAW v Hamburku. Knižní projekt MRAVENCI – Život lesního společenství vznikl jako závěrečná práce jeho magisterského studia. Dnes pracuje jako nezávislý ilustrátor v Hamburku. Zajímají ho obzvlášť vědecká, technická a fantastická témata.

Mravenci TITULKA

Mravenci
Život lesního společenství
Autor: Armin Schieb
Překlad: Markéta Kliková
Žánr: zvířata, pro děti od 10 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 128
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/mravenci-zivot-lesniho-spolecenstvi/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Zákulisní párty French Films

perexJohannes Leppänen: „Jestli skončíš v naší backstage, je tady něco, co bys měl vědět. Vždycky všechny nutíme nosit helmy a útlé plavky a děláme satanistické rituály, zatímco pijeme Jaloviina a všechno to natáčíme. VIP zlato!“

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Tři v jednom

200lit22Když jsem uviděla trojromán Eda McBaina v zajímavém přebalu, první, co mne napadlo, bylo, že to bude vhodný vánoční dárek. Ale doporučujte v parném létě vánoční dárek, proto jsem si ho schovala na tuto aktuálnější dobu. Navíc právě na začátek je zařazen...


Literatura

Pat a Mat dokážou všechno

pat a mat dokazi vsechno, albatrosNakladatelství Albatros přináší dětským čtenářům v knize Pat a Mat dokážou všechno další příběhy oblíbených večerníčkových hrdinů Pata a Mata, kteří se na televizních obra...

Divadlo

Do Divadla v Řeznické se vrací po delší odmlce inscenace Leni

leni perexDivadlo v Řeznické uvede původní slovenskou hru Leni autorské dvojice Valerie Schulczové a Romana Olekšáka, která je fiktivním setkáním dvou skutečných osobností, legendárního moderátora Johnnyho Carsona, jehož „The Tonight Show Starring Johnny Cars...

Film

Můj soused zabiják zpestří nudný večer
ImageFilm Můj soused zabiják byl ve své době svěžím zpestřením poměrně nudné reality všedního života. Každý, kdo už pár let pracuje a provádí celou řadu rutinních a každodenních činností, které postrádají jakýkoliv kon...