Petr Písařík poprvé vystaví výběr svých děl v Miláně

Petr Písařík poprvé vystaví výběr svých děl v Miláně

Tisk

pisarik 200Výstava na Generálním konzulátu ČR / Casa Ceca Milano ve spolupráci s Chlowski Brot & Spiele chce představit jednoho z nejoriginálnějších a nejliberálnějších českých umělců Petra Písaříka, a navázat tak na stopu, kterou v Miláně zanechali další čeští umělci, zejména Bořek Šípek.

 

Petr Písařík je nespoutaný živel, jehož tvorba sahá od sklářské tvorby přes malbu až po sochařství a konceptuální umění. Lze ho bezesporu považovat za jednoho z nejoriginálnějších umělců na současné středoevropské výtvarné scéně, a to nejen pro jeho osobitou techniku, ale zejména pro jeho důraz na roli smyslového vnímání, v němž umělecké dílo stále zůstává nositelem krásy.

Výběr z jeho tvorby, která sahá až do 80. let 20. století, bude na výstavě zastoupen 40 exponáty z let 2000-2024 včetně světové premiéry jeho Žluté série.

Petr Písařík (1968) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliérech Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého. Mezinárodně respektovaný umělec pracuje s postmoderní myšlenkou proměnlivosti. Jejím prostřednictvím představuje svá eklektická díla s unikátními technikami využívajícími zdánlivě neslučitelné materiály a formy. Kombinuje nekonvenční malbu, reliéf, broušení, objekt, sochu a fotografii s přesahem do jedinečných monumentálních instalací a prostorových proměn. Blízká budoucnost jeho tvorby je spojena s experimentálním využitím skla.

Pisarik 1

Umělcův proměnlivý, třpytivý lyrický styl vychází z inspirace designem a módou. Procesu tvorby jsou přímo podřízeny materiály, které Písařík při malbě používá - mezi jeho díly najdeme například malbu sklem nebo mákem. Umělce fascinují textury, které tyto nemalířské materiály vytvářejí. Písaříkův všestranný talent se projevuje jak v malbě, tak v sochařství; každý nový obraz ho nutí tyto kategorie nově definovat. Písaříkův progresivní přístup k formám a námětům střídá krása a lyrický výraz. Písařík je fenomén, který jako by si s sebou nesl zběsilá a nikdy nekončící "devadesátá léta". Přesto nechybí ani v jedné významné sbírce současného umění, a to právem.

Během posledních třiceti let představil svá díla v Paříži (Musée d'Art Moderne de Paris 1992), Londýně (South Bank Centre, 1994), Cáchách (Suermondt-Ludwig Museum, 1994 a 1996), Hamburku (Deichtorhallen, 1998), Záhřebu, Bruselu, Vídni, Bratislavě a čínském Chang-čou, a mezi jeho nejvýznamnější výstavy v České republice patří Tondeo Materiam (GASK, Kutná Hora 2021), Star Dust (Vila Pellé, Praha 2020), Space maker (Galerie Rudolfinum, Praha 2018) a Discobolos (Galerie Miroslava Kubíka, Litomyšl 2015) & National Gallery Of Contemporary Arts Prague. K posledním dvěma vyšly stejnojmenné autorské publikace. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha veřejných sbírkách. Jeho záběr přesahuje pomyslné zdi galerie. Lze se s ním setkat i na neobvyklých místech, na sochařských a sklářských sympoziích či v rámci charitativních projektů.

Petr Pisarik mid res

O výstavě:

Paintings. Objects. Spaces.
40 uměleckých děl od soukromých i firemních sběratelů / světová premiéra žluté série
Otevřeno od 10. do 14. dubna
Denně od 10:00 do 17:00 hod.

Casa Ceca / Consolato Generale della Repubblica Ceca
Via Giovanni Battista Morgagni, 20
20129 Milano


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

I když to tak nevypadá, jsem v podstatě velký introvert, říká zpěvák a muzikálový herec Radim Schwab

radim schwab perexMá za sebou slušnou řádku rolí v pražských muzikálech, ale v poslední době i několik koncertů, kde on je hlavní hvězdou. Ohromnou příležitostí předvést své kvality naplno se pro brněnského rodáka a absolventa JAMU Radima Schwaba...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Dost mě ovlivnilo to, co se kolem nás dělo a děje dva roky, říká malíř Jaroslav Jerry Svoboda

jerry 200Není to tak dlouho, co mě zaujaly obrazy, které vystavuje v rámci projektu ARTVARIUM v Pasáži českého designu v Praze malíř Jaroslav Jerry Svoboda. Má za sebou řadu výstav a prezentací nejen doma, ale i zahraničí. V nejbližší době vystaví svou nejnovější...


Literatura

Na cukrovku s humorem a inzulinovou pumpou

lecba pumpou perexJe-li cukrovka i vaším tématem a řadíte-li se vy nebo někdo z vašich rodinných příslušníků do více než milionové skupiny pacientů s diabetem, je pro vás na knižním trhu nachystána populárně naučná publ...

Divadlo

První rande v Městském divadle v Brně

první rande perexNe, to není nějaká schůzka v divadle. Tak se jmenuje muzikálová komedie Alana Zachary, Michaela Weinera a Augustina Winsberga, která měla světovou premiéru v USA v roce 2012.. Tento typ příběhu je opravdu v dnešní době víc jak akt...

Film

Do Říma s láskou …a z Říma bez bolesti

Filmová tvorba Woodyho Allena je tak jedinečná a rozmanitá, že než abychom ji nahlíželi jako celek, lépe je si ji nejprve rozdělit do několika (přesněji tří) tvůrčích období. První skupinu tvoří jeho rané filmové grotesky, v nichž prokázal svůj pozo...