Výstava na Generálním konzulátu ČR / Casa Ceca Milano ve spolupráci s Chlowski Brot & Spiele chce představit jednoho z nejoriginálnějších a nejliberálnějších českých umělců Petra Písaříka, a navázat tak na stopu, kterou v Miláně zanechali další čeští umělci, zejména Bořek Šípek.
Petr Písařík je nespoutaný živel, jehož tvorba sahá od sklářské tvorby přes malbu až po sochařství a konceptuální umění. Lze ho bezesporu považovat za jednoho z nejoriginálnějších umělců na současné středoevropské výtvarné scéně, a to nejen pro jeho osobitou techniku, ale zejména pro jeho důraz na roli smyslového vnímání, v němž umělecké dílo stále zůstává nositelem krásy.
Výběr z jeho tvorby, která sahá až do 80. let 20. století, bude na výstavě zastoupen 40 exponáty z let 2000-2024 včetně světové premiéry jeho Žluté série.
Petr Písařík (1968) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliérech Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého. Mezinárodně respektovaný umělec pracuje s postmoderní myšlenkou proměnlivosti. Jejím prostřednictvím představuje svá eklektická díla s unikátními technikami využívajícími zdánlivě neslučitelné materiály a formy. Kombinuje nekonvenční malbu, reliéf, broušení, objekt, sochu a fotografii s přesahem do jedinečných monumentálních instalací a prostorových proměn. Blízká budoucnost jeho tvorby je spojena s experimentálním využitím skla.
Umělcův proměnlivý, třpytivý lyrický styl vychází z inspirace designem a módou. Procesu tvorby jsou přímo podřízeny materiály, které Písařík při malbě používá - mezi jeho díly najdeme například malbu sklem nebo mákem. Umělce fascinují textury, které tyto nemalířské materiály vytvářejí. Písaříkův všestranný talent se projevuje jak v malbě, tak v sochařství; každý nový obraz ho nutí tyto kategorie nově definovat. Písaříkův progresivní přístup k formám a námětům střídá krása a lyrický výraz. Písařík je fenomén, který jako by si s sebou nesl zběsilá a nikdy nekončící "devadesátá léta". Přesto nechybí ani v jedné významné sbírce současného umění, a to právem.
Během posledních třiceti let představil svá díla v Paříži (Musée d'Art Moderne de Paris 1992), Londýně (South Bank Centre, 1994), Cáchách (Suermondt-Ludwig Museum, 1994 a 1996), Hamburku (Deichtorhallen, 1998), Záhřebu, Bruselu, Vídni, Bratislavě a čínském Chang-čou, a mezi jeho nejvýznamnější výstavy v České republice patří Tondeo Materiam (GASK, Kutná Hora 2021), Star Dust (Vila Pellé, Praha 2020), Space maker (Galerie Rudolfinum, Praha 2018) a Discobolos (Galerie Miroslava Kubíka, Litomyšl 2015) & National Gallery Of Contemporary Arts Prague. K posledním dvěma vyšly stejnojmenné autorské publikace. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha veřejných sbírkách. Jeho záběr přesahuje pomyslné zdi galerie. Lze se s ním setkat i na neobvyklých místech, na sochařských a sklářských sympoziích či v rámci charitativních projektů.
O výstavě:
Paintings. Objects. Spaces.
40 uměleckých děl od soukromých i firemních sběratelů / světová premiéra žluté série
Otevřeno od 10. do 14. dubna
Denně od 10:00 do 17:00 hod.
Casa Ceca / Consolato Generale della Repubblica Ceca
Via Giovanni Battista Morgagni, 20
20129 Milano
< Předchozí | Další > |
---|