Pavlína Brzáková: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song

Pavlína Brzáková: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song

Tisk

hlas a dech200„Čínští studenti se snaží v učitelově sdělení zachytit záměr a směřování, kdežto západní se snaží pochopit každé konkrétní slovo…“ píše v jedné citaci čínská hlasová terapeutka a zpěvačka. I ona se v této knize snaží přesměrovat naše příliš logické a tělesně zaměřené uvažování na něco více vyrovnaného.

 

 

Dotýká se tu témat, která jsou blízká komukoliv z nás. Vysvětluje tu práci s technikou hlasu a dechu a energií čchi a mezi hlavní témata patří mystika ženského a mužského principu, lidská sexualita a to vše v díle, které vznikalo za velmi souznící atmosféry mezi autorkou Pavlínou Brzákovou a ženou, o které kniha je, Feng-yün Song. Ona moudrost a klidná vyrovnanost, která ze známé čínské zpěvačky vyzařuje z každého slova, se ani nemohla postarat o nic jiného. Kniha, jejíž obsah je nesmírně cenný pro každého, kdo se cítí v dnešním hmotném, konzumním a zvířecky sexuálním životě uvězněn.

Najednou si uvědomíme i jiné věci, než ty, ke kterým jsme neustále nuceni. Nacházíme skrze písmenka sami sebe. Už předmluva mě velmi zaujala a pohladila. Věděla jsem, že za knihou, která se tváří velmi nenápadně (jako nějaký běžný životopis osobnosti), se skrývá neskutečné bohatství. Těšila jsem se na čtení…

Tak krásně Pavlína Brzáková psala o Feng-yün Song a tak krásně naopak ona psala o Pavlíně Brzákové.

Dokonalé profesionální dílo

Dá se říci, že tato kniha je dokonalým propojením precizní novinářské práce a zároveň nesmírně zajímavé, hluboké a moudré osobnosti, o které je tu psáno. Klobouk dolů před oběma dámami.

Čtivost je tu od prvního do posledního písmenka, dozvídáme se mnohé ze života Feng-yün Song, z dětství, které prožila v Číně – potud jsou zcela naplněny touhy těch, kteří touží po životopisech, cestopisech a nahlížení pod pokličku jiných zemí a kultur. Její část směřovaná k České republice, kde nyní čínská zpěvačka žije a působí, je již prošpikována duchovní moudrostí. Snaží se nám, západním lidem, srozumitelně přiblížit čínskou kulturu, snaží se nás přivést k tomu, abychom ji pochopili logikou, protože prostě takoví jsme, a také abychom ji procítili. To přináší zcela jinou úroveň poznání.

Četla jsem tuto knihu několikrát a stále, stále v ní nacházím nové. Nové úhly pohledu, nová pochopení.

Je to klenot do knihovničky

Podělím se s vámi o východiska, která autorka vypracovala pro své účastníky jejích seminářů. Vždy začínáme od nuly, máme více vnímat své okolí a přestat se brát vážně, protože nás takové uvažování svazuje.

Čtvrtým východiskem je tzv. „investice do ztrát“:
„Čtvrté východisko je nejoblíbenější. Často stojíme před životní situací a bojíme se do ní „skočit“. Možná nemáme žádnou záruku, že všechno dobře dopadne, ale přitom srdcem cítíme, že bychom do rizika jít měli. V té chvíli přestaňme váhat a začněme si věřit! Soustřeďme se do dolního centra tan-tchien, aby si tělo uvěřilo. Pak jděme a prožívejme…“

hlas a dech

Feng-yün Song

Zpěvačka a hlasová pedagožka, která se narodila v Číně. Od dětství se učila pekingské opeře rodové školy Šang. Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze, absolvovala s doktorátem (PhDr., CSc.). Od roku 1994 aktivně působí na české kulturní scéně. Vydala několik hudebních alb. Podílela se na řadě hudebních a divadelních projektů. Je zakladatelkou hudebního festivalu Songfest.cz.

Studuje evropský klasický zpěv, zkoumá a porovnává různou hlasovou kulturu a techniky. Cvičení tchaj-ťi a čchi-kung se věnuje přes třicet let. Zabývá se přírodní prevencí a kultivací těla: dechovou rehabilitací a tonální terapií čchi-kung číselnou akupunkturou a diagnostikou I-ťing.

Pavlína Brzáková

Vystudovala obor etnologie na FF UK, kde získala doktorát. Zabývá se studiem kultur sibiřských pastevců. Vydala dvě knihy sibiřských pohádek a příběhů – Goromomo goroló - vyprávění sibiřských Evenků (1996) a Jamtana – vyprávění sibiřských Něnců (1997). V roce 2000 vyšla její novela Stíny na kupecké stezce a kniha Goromomo goroló – Davnym davno na území Evenského autonomního okruhu, již napsala v ruštině spolu s ruským lovcem Vitalijem Voronovem. Poté následovala mytologie Cesta medvěda (2002), román Dědeček Oge – Učení sibiřského šamana (2004), obnovené vydání prvních sběrů Až odejdu za horu (2004) a sibiřský cestopis Modřínová duše (2005). V roce 2006 vyšly její příběhy pěti světadílů Co přináší vítr a v roce 2008 volné pokračování románu Dědeček Oge s názvem Dva světy. Je spoluautorkou knih Květa Fialová – Štěstí tady a teď (2009) a Květa Fialová – Zákony štěstí (2010). Pro děti napsala pohádkový příběh Helinda a Klekánice (2009). Je spoluautorkou knihy Ze mě – Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška (2011). Působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

7. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

7 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Christiane F. – Můj druhý život

druhy200Všichni čtenáři si jistě vzpomenou na kultovní román My děti ze stanice ZOO, první knihu, která do světa otevřeně vyřvala berlínskou drogovou scénu. Neméně odstrašující bylo i filmové zpracování, kde si zahrál nedávno zesnulý David Bowie. Hrdince románu ...


Literatura

Sčítač – když i cesta může být cíl

IMG 20191002 103709Když se muž dozví neradostnou, a pro něj konečnou, zprávu o svém zdraví a brzké smrti, rozhodne se splnit dlouhodobé přání svého syna. Tím přáním je rodinný výlet v autě. Aby jej mohl uskutečnit, vezme ...

Divadlo

Švandovo divadlo odletí do USA. Představí tam současné autorské divadlo i nový dramatický text napsaný umělou inteligencí

svandovo divadlo usa 200Na patnáctidenní turné do Spojených států odletí od 31. května do 14. června část hereckého a uměleckého souboru Švandova divadla v Praze. Vedle dvou inscenací reprezentujících současnou českou činohru zde smíchovská scéna...

Film

Dánská road-movie „Spi, děťátko, spi“ jde až na dřeň

detatko 200Žánr road-movie máme asi obecně spojený s nějakou americkou bláznivinou, jejíž protagonisté jsou během své cesty zahaleni nejmíň v alkoholovém oparu a mají na svědomí naprosté šílenosti. Dánský příběh, poslední z řady Severské kultovní filmy, které...