Pavlína Brzáková: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song
Banner

Pavlína Brzáková: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song

Tisk

hlas a dech200„Čínští studenti se snaží v učitelově sdělení zachytit záměr a směřování, kdežto západní se snaží pochopit každé konkrétní slovo…“ píše v jedné citaci čínská hlasová terapeutka a zpěvačka. I ona se v této knize snaží přesměrovat naše příliš logické a tělesně zaměřené uvažování na něco více vyrovnaného.

 

 

Dotýká se tu témat, která jsou blízká komukoliv z nás. Vysvětluje tu práci s technikou hlasu a dechu a energií čchi a mezi hlavní témata patří mystika ženského a mužského principu, lidská sexualita a to vše v díle, které vznikalo za velmi souznící atmosféry mezi autorkou Pavlínou Brzákovou a ženou, o které kniha je, Feng-yün Song. Ona moudrost a klidná vyrovnanost, která ze známé čínské zpěvačky vyzařuje z každého slova, se ani nemohla postarat o nic jiného. Kniha, jejíž obsah je nesmírně cenný pro každého, kdo se cítí v dnešním hmotném, konzumním a zvířecky sexuálním životě uvězněn.

Najednou si uvědomíme i jiné věci, než ty, ke kterým jsme neustále nuceni. Nacházíme skrze písmenka sami sebe. Už předmluva mě velmi zaujala a pohladila. Věděla jsem, že za knihou, která se tváří velmi nenápadně (jako nějaký běžný životopis osobnosti), se skrývá neskutečné bohatství. Těšila jsem se na čtení…

Tak krásně Pavlína Brzáková psala o Feng-yün Song a tak krásně naopak ona psala o Pavlíně Brzákové.

Dokonalé profesionální dílo

Dá se říci, že tato kniha je dokonalým propojením precizní novinářské práce a zároveň nesmírně zajímavé, hluboké a moudré osobnosti, o které je tu psáno. Klobouk dolů před oběma dámami.

Čtivost je tu od prvního do posledního písmenka, dozvídáme se mnohé ze života Feng-yün Song, z dětství, které prožila v Číně – potud jsou zcela naplněny touhy těch, kteří touží po životopisech, cestopisech a nahlížení pod pokličku jiných zemí a kultur. Její část směřovaná k České republice, kde nyní čínská zpěvačka žije a působí, je již prošpikována duchovní moudrostí. Snaží se nám, západním lidem, srozumitelně přiblížit čínskou kulturu, snaží se nás přivést k tomu, abychom ji pochopili logikou, protože prostě takoví jsme, a také abychom ji procítili. To přináší zcela jinou úroveň poznání.

Četla jsem tuto knihu několikrát a stále, stále v ní nacházím nové. Nové úhly pohledu, nová pochopení.

Je to klenot do knihovničky

Podělím se s vámi o východiska, která autorka vypracovala pro své účastníky jejích seminářů. Vždy začínáme od nuly, máme více vnímat své okolí a přestat se brát vážně, protože nás takové uvažování svazuje.

Čtvrtým východiskem je tzv. „investice do ztrát“:
„Čtvrté východisko je nejoblíbenější. Často stojíme před životní situací a bojíme se do ní „skočit“. Možná nemáme žádnou záruku, že všechno dobře dopadne, ale přitom srdcem cítíme, že bychom do rizika jít měli. V té chvíli přestaňme váhat a začněme si věřit! Soustřeďme se do dolního centra tan-tchien, aby si tělo uvěřilo. Pak jděme a prožívejme…“

hlas a dech

Feng-yün Song

Zpěvačka a hlasová pedagožka, která se narodila v Číně. Od dětství se učila pekingské opeře rodové školy Šang. Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze, absolvovala s doktorátem (PhDr., CSc.). Od roku 1994 aktivně působí na české kulturní scéně. Vydala několik hudebních alb. Podílela se na řadě hudebních a divadelních projektů. Je zakladatelkou hudebního festivalu Songfest.cz.

Studuje evropský klasický zpěv, zkoumá a porovnává různou hlasovou kulturu a techniky. Cvičení tchaj-ťi a čchi-kung se věnuje přes třicet let. Zabývá se přírodní prevencí a kultivací těla: dechovou rehabilitací a tonální terapií čchi-kung číselnou akupunkturou a diagnostikou I-ťing.

Pavlína Brzáková

Vystudovala obor etnologie na FF UK, kde získala doktorát. Zabývá se studiem kultur sibiřských pastevců. Vydala dvě knihy sibiřských pohádek a příběhů – Goromomo goroló - vyprávění sibiřských Evenků (1996) a Jamtana – vyprávění sibiřských Něnců (1997). V roce 2000 vyšla její novela Stíny na kupecké stezce a kniha Goromomo goroló – Davnym davno na území Evenského autonomního okruhu, již napsala v ruštině spolu s ruským lovcem Vitalijem Voronovem. Poté následovala mytologie Cesta medvěda (2002), román Dědeček Oge – Učení sibiřského šamana (2004), obnovené vydání prvních sběrů Až odejdu za horu (2004) a sibiřský cestopis Modřínová duše (2005). V roce 2006 vyšly její příběhy pěti světadílů Co přináší vítr a v roce 2008 volné pokračování románu Dědeček Oge s názvem Dva světy. Je spoluautorkou knih Květa Fialová – Štěstí tady a teď (2009) a Květa Fialová – Zákony štěstí (2010). Pro děti napsala pohádkový příběh Helinda a Klekánice (2009). Je spoluautorkou knihy Ze mě – Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška (2011). Působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Skládat svoje písničky jsem si přála odmala

archiv Dáša Zázvůrková - foto k jejímu EP image0Herečka, zpěvačka, moderátorka, textařka, skladatelka, jsou profese Dáši Zázvůrkové, kterou moc baví psát si písničky se svými tématy, také ráda ...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Legenda The Beatles

TheBeatles perexKdo by je neznal – čtyři sympaťáci z Liverpoolu dobyli v šedesátých letech svět: promlouvali svými písněmi, stali se hvězdami snad ze dne na den. Fanynky je zbožňovaly, sály praskaly ve švech. Jejich písničky měly co říct tenkrát, mají co ř...


Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

F. A. Brabec: “ Každé „své“ filmové dítě miluji.”
ImageF.A.Brabec se v současné době kromě svých filmových projektů zabývá výukou mladé generace kameramanů na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho ateliér kamery je jeden z nejnavštěvovanějších, protože o své...