Průvodce kulturním děním přináší početná překvapení

Průvodce kulturním děním přináší početná překvapení

Tisk
ImageNakladatelství Academia připravilo mohutnou dvojsvazkovou encyklopedii Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967, kde čtenář nalezne kdejaký údaj o tom, v jakých podmínkách se tehdy žilo. Zjistí, jak se vyvíjely umělecké i politické proudy, jaké vycházely časopisy, jaké se organizovaly sportovní, kulturní i jiné akce. Pamětník si vybaví, jaké se užívaly a jak nazývaly tehdejší výrobky, jak zněla usnesení nejrůznějších orgánů té doby. A nepamětník se může ponořit do dávno odvátých časů jako čehosi ne vždy srozumitelného, ba podivného.

 


Vzájemně provázaných hesel, zpravidla odkazujících k dalším heslům, chceme-li se dozvědět další podrobnost, nalezneme přes 1300! Editoři Jiří Knapík a Martin Franc odvedli pečlivou práci, když svědomitě seřadili výsledky početných průzkumů, k nimž by se běžný uživatel jen obtížně dostával. Cenné je tudíž, že téměř každé heslo provází i soupiska základní literatury, kde by se případný zájemce dopátral dalších informací. Omezení slovníku na období 1948-1967 má přitom svou logiku, protože následná dvě léta přinesla dočasné uvolnění veškerých pout, načež opět zavládla další zmrtvěná, ale přece jen jinak strukturovaná éra zvaná normalizace. Snad se tedy dočkáme dalšího (dalších) pokračování této záslužné publikace.

Heslář je abecedně řazený, avšak ne vždy čtenář snadno nalezne, co právě hledá. Kdyby chtěl zjistit, jaké bylo zásobování ovocem, asi by musel hodně hledat, než by se propracoval k jen částečně uspokojivému "jižnímu ovoci". Také řazení důsledně podle názvů (přehlídek, sjezdů atd.) narušuje přehlednost hned ze dvou důvodů. Pokud uživatel nezná přesně název hledané akce, stěží ji najde. Nestačí se zajímat třeba o výtvarné umělce - je třeba vědět, že jejich shromáždění se nazývala sjezdy, a zejména pak znát, kolikátý je to sjezd, protože informace se nevyskytují pohromadě, nýbrž roztroušeně jako První sjezd..., Druhý sjezd..., Třetí sjezd... atd. A tak je to se vším. Prostě tu chybí řekněme svodná "hnízda", která by fungovala jako rozcestníky pro další vyhledávání.

Image

Ačkoli názvy akcí zpravidla nalezneme, názvy jednotlivých děl (literárních, divadelních, filmových, hudebních) či jejich autorů hledáme marně, pokud se ovšem tato díla nestala také součástí nějaké - ponejvíce skandální - akce. Tak se můžeme dočíst o "aféře s filmem Dvaasedmdesátka", o (dočasně) zakázaných filmech v souvislosti s "Prvním festivalem československého filmu v Banské Bystrici", ale už nic nezjistíme ani o protestu poslance Pružince, jenž ostře napadl některé filmy České nové vlny jako nepřátelské, ani o svévolně pozastavovaných filmech v průběhu sledovaného dvacetiletí. Ostatně o "nové vlně", asi nejvýznačnějším období v celých dějinách naší kinematografie, se nedovíme také nic. Zato zde, kupodivu (a marně pátrám po důvodech), nalezneme pořady televizní, najmě ty cyklického rozměru - od Babiččiny krabičky po Zvědavou kameru. Principy zařazování mně tak nějak unikají.

Image

A to autoři začlenili hesla v mnohých ohledech skutečně nedohledatelná, která už svým zněním jsou bizarní, ba připomínají surrealistické slovní koláže. Zdalipak jste třeba něco tušili o "dobré atmosféře na Barrandově"? Po pádu generálního tajemníka komunistické strany Slánského prý měly stranické špičky prohlásit, že umělce nebudou nijak ovlivňovat. Jenže - a to již se v heslu nedočteme - nastal pravý opak, převládly nekonečné průtahy s dokončovanými filmy, jak třeba dokládá strastiplný osud Radokova muzikálu Divotvorný klobouk, ale i mnohaleté opravování titulů pravověrně komunistických (například záškodnického vesnického dramatu Přicházejí z tmy). Jiným podivuhodným heslem je "uzlíček nervů", kde se pojednává o výzvě jednat s přecitlivělými umělci ohleduplněji. Tady si už opravdu nejsem jist, zda si autoři - jmenovitě Jiří Knapík - netropí ze čtenářů bezuzdná šprťouchlata.

Image

Kniha je faktograficky snad spolehlivá. Nezbývá, než tomu věřit, protože ověřování je složité. Snad jedině u hesla "Sympozium Zdroje moderní prózy" (rovněž ukázka selhávající dohledatelnosti, protože kdo si pamatuje právě takovýto název?) můžeme oprávněně pochybovat, že by průběh sympózia narušovaly poznámky Olgy Fastrové, v té době dámy téměř devadesátileté, která se jednání zcela určitě nezúčastnila - známe ji spíše z jedovatých posměšků, jakými ji obdařil ve svých dávných povídkách Jaroslav Hašek. Cenné jsou nepochybně početné přílohy, obsahující podrobné jmenné seznamy: například jednotlivých vlád, ústředních výborů KSČ, vedení jednotlivých uměleckých svazů apod.

Jiří Knapík - Martin Franc a kol.: Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967; 2 svazky.

Vydalo nakladatelství Academia v roce 2011, 1299 stran.

Foto: Academia, terryhoponozky.cz, esbirky.cz


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Lepší je zapálit malou svíčku… Tři knihy plné ženských příběhů!

tri knihy200Ženy – poklad k objevení, Naděje je na druhém břehu – životy žen bez domova, Sólo pro soprán: o ženách v české politice. Tři knihy, tři soubory osudů žen z různého prostředí. Všechny stojí za přečtení.

...

Literatura

Víte, na čem opravdu záleží?

zale 200Na český knižní trh opět vstoupila Emily Giffin. Americká právnička žijící v Londýně se namísto výkladu paragrafů už několik let věnuje psaní. A evidentně dělá dobře. Na svém kontě má totiž už šest knih, z nichž se okamžitě staly bestsellery. Od rok...

Divadlo

Dream job nebo mediální pakáž?

MP DJ perexJe poslední týden před volbami a v redakci nejmenovaného periodika vládne napětí. Nestačí, že musí celý tým během předvolebního týdne dělat přesčasy, aby byly pokryty všechny důležité události, ale je potřebné zveřejnovat všechno dřív, než konku...

Film

Mazel je podle režiséra letní film s prázdninovou atmosférou

mazel 200Prázdninové dobrodružství z letního tábora od Petra Oukropce, autora filmu Modrý tygr. Rodinný film odhalí tajemství našich lesů, kde se skrývají kouzelné bytosti různých tvarů a velikostí. Travní mužíci, létající čarodějnice ostružníková, rodiny ...